Festival de goluri

• publicat la: 4 septembrie 2010

Pe o vreme ideală pentru  fotbal, in faţa a peste 400 spectatori, printre care şi un inimos grup de suporteri ai echipe oaspete, Victoria Carei invinge categoric Voinţa Babţa.

Antrenorul  Bagossyi Alexandru  incepe cu următorul 11:

Pereş, Izvoran, Madaras, Stier,Fabian,Maxi,Botos,Puşcaş,Viezer,Alexuţan,Kopriva.

Oaspeţii, conduşi de Simonca Vasile incep in următoarea componenţă:

Temian,Balas,Dragos,Ardelean,Andrei Pop,Puşcas,Tobias Varga,Blidar,Lupan,Budea,Chiş George.

Lovitura de inceput aparţine oaspeţilor.Prima ocazie apare in minutul doi :centrare Puşcaş reluare Izvoran pe lângă poartă.

Oaspetii rispostează şi in min 5 Tobias Varga execută impecabil o lovitură liberă dela 18 m, portarul Maxi  neavând replică ; o-1.

Victoria Carei ripostează prompt şi  in min 6 – centrare de pe partea dreaptă Stier , autogol Florin Blidar 1-1.

Joc alert in continuare, multe faze de poartă de ambele părţi iar in min 24 recuperare Victoria in jumătatea  adversă, lansare in adâncime la limita ofsait-ului şi Kopriva nu-l iartă pe portarul oaspete.Scorul devine 2-1.

In minutul 26 Pereş are o actiune impetuoasă pe partea stângă , centrează perfect in careu şi Izvoran reia in gol dela 6 m ducând scorul la 3-1.

La jumătatea reprizei, Viezer are gest nesportiv la adresa spectatorilor urmat in faza imediat următoare de un faul dur. Cu două minute inainte de pauză, cartonaş galben pentru Pereş care joacă mingea după fluierul arbitrului.

A doua repriză  incepe cu Ticle in locul lui Madaras. Apar  primele ocazii :Kopriva şutează in bară la o incursiune pe partea stângă.

Min 53- dublă schimbare la Victoria , intră Szilagy şi Kovacs ies Vierzer şi Kopriva.

Meciul curge intr-o singură direcţie , gazdele domină autoritar jocul iar golurile nu intârzie să apară .

Scorul ia proportii in min 60  -Pereş inscrie dintr-un  11m obţinut la faultul asupra

“ armei secrete “ Szilagy.

Szilagy işi continuă recitalul şi inscrie de două ori in min 75 si 79 , ducând scorul la 6-1 pentru gazde.

In min 81, Condor inscrie cu un şut plasat şi scorul devine 7-1.

Oaspetii nu abandonează şi in min 85 inscriu prin acelaşi Varga, cel mai bun jucător al oaspeţilor , alături de Andrei Pop.Oaspeţii rămân in zece jucători din min 87 , când portarul echipei adverse este eliminat ca urmare a unui fault in postura de ultim apărător , incheind astfel o prestaţie bună, in ciuda scorului inregistrat.

Meciul a fost condus la centru de Chiş Florin , ajutat la margine de Peter Alin şi Ardelean Vlad.