Aur pentru Sandra Izbaşa la sărituri! Flavius Koczi, noul campion european la sol!

• publicat la: 9 aprilie 2011

Sandra Izbaşa a adus cea de-a doua medalie de aur a României la Campionatele Europene de gimnastică de la Berlin, devenind campioană continentală la sărituri!

Cealaltă reprezentantă a ţării noastre în finala de la sărituri, Amelia Racea, s-a clasat doar pe locul 7, după ce, vineri, intrase în posesia medaliei de bronz la individual-compus.

Izbaşa a fost a şasea pe lista de start, fiind notată cu 14.700 şi cu 14.650 la a doua săritură, iar cu media de 14.675 a luat aurul european. Racea a intrat a treia în finală, fiind notată la prima evoluţie, cu 14.000, iar la a doua cu 13.450, obţinând o medie de 13.725, cu care a ocupat locul şapte.

Celelalte medaliate au fost Oksana Chusovitina (Germania, 14.537) şi Ariella Kaeslin (Elveţia, 14.287).

Duminică Sandra Izbaşa împreună cu Diana Chelaru vor încerca să câştige medalii la sol.

După argintul cucerit, vineri, în proba de individual-compus, gimnastul român Flavius Koczi a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în concursul de sol din cadrul Campionatelor Europene de la Berlin!

Românul a avut un exerciţiu foarte bun la finalul căruia a primit 15.500 puncte. Podiumul a fost completat de israelianul Alexander Shatilov cu 15.400 şi de rusul Anton Goloţuţkov cu 15.325.