Prezenţe careiene la Campionatul Naţional de Karate Shotokan, kata şi kumite echipe

• publicat la: 20 noiembrie 2011

În data de 19.11.2011, la Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional de Karate, kata şi kumite echipe,  organizat de Federaţia Română de Arte Marţiale, departamentul S.K.D.U.N.

Au participat echipe de sportivi din 25 de cluburi din ţară. La probele de kata s-au aliniat 237 echipe, iar la kumite 149, de diferite categorii de vârstă, copii, minicadeţi, cadeţi, juniori, tineret şi seniori, însumând un număr de peste 750 de sportivi.

C.S. Karate Do B.F.K.S. Carei a participat cu 9 sportivi: Bács Máté, Bartincki Attila, Bartincki Yvette, Ernyi Csaba, Ernyi Kinga, Fazekas Orsolya, Fülöp Máté, Knecht Vivien, Maurer Kristina, conduşi de: dr. Fazekas György, Dărăban Gheorghe, Bartincki Lajos.

Participarea la această competiţie de mare anvergură a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Primăria Municipiul Carei.

Într-o competiţie înverşunată, echipa de kata cadeţi mixt formată din Ernyi Kinga, Bartincki Attila şi Bács Máté, au devenit campioni naţionali, urcând pe treapta cea mai înaltă a podiumului de premiere.

Echipa de kumite masculin cadeţi -55kg, formată din Ernyi Csaba, Bartincki Attila şi Bács Máté s-a clasat pe locul III, cucerind medalia de bronz.

Echipa de kata cadeţi masculin formată din Ernyi Csaba, Bartincki Attila şi Bács Máté, s-a clasat pe locul IV, iar echipa de kata tineret mixt, formată din Bartincki Attila, Bartincki Yvette şi Maurer Kristina a terminat pe locul V.

Clubul careiean aduce mulţumiri  şi pe această cale Primăriei Municipiului Carei pentru sprijinul acordat.

Program de antrenament: luni, miercuri şi joi la Şcoala Generală nr.3, municipiul Carei, ora 18.