Aur şi argint pentru România în cadrul Europeanului de gimnastică

• publicat la: 13 mai 2012
Aur şi argint pentru România  în cadrul Europeanului de gimnastică

Cătălina Ponor si Larisa Iordache au obtinut medalia de aur, respectiv cea de argint in concursul de bârnă de la Campionatul European de la Bruxelles.

Cătălina Ponor a obtinut medalia de aur cu nota 15.200, in timp ce Larisa Iordache si-a asigurat argintul cu nota 15.133.

Bronzul s-a dus la englezoaica Hannah Whelan, cu 14.333.

România a ajuns astfel la trei medalii cucerite duminica in finala pe aparate de la Campionatul European de gimnastica, dupa ce si Sandra Izbaşa a cucerit medalia de aur in proba de sarituri.

Cătălina Ponor si Larisa Iordache vor participa si in finala de la sol.

Sandra Izbasa a cucerit, duminica, medalia de aur in proba de sărituri de la Campionatul European de gimnastica ce are loc in aceste zile la Bruxelles.

Sportiva noastra a intrat a doua in concurs si a avut doua sarituri dificile, dar bine executate.

Prima saritura a fost notata cu 14.900, in timp ce pentru a doua a primit nota 14.866, pentru o medie totala de 14.883.

Locul doi a fost ocupat de Oksana Chusovitina (Germania), cu nota 14.683, in timp ce bronzul i-a revenit Giulie Steingruber (Elvetia), cu nota 14.624.

Tot duminică, România va mai fi reprezentată in finala pe aparate de Larisa Iordache (barna si sol) si Cătălina Ponor (bârnă si sol).