Atletism:3 locuri I la etapa de zonă

• publicat la: 4 iunie 2012

Sfârşitul de săptămână  ce a coincis şi cu Ziua Copilului i-a găsit pe de-acum binecunoscuţii tineri atleţi careieni la un nou concurs de atletism si anume etapa de zonă de la Cluj Napoca,etapă premergătoare a Concursului Naţional de atletism pentru copii din categoria juniori 1,2 si 3.

Competiţia s-a desfăşurat în parcul Iuliu Haţeganu şi la Stadionul Cluj Arena.

Antrenorii Ioan Mărnean si Florin Turcu au deplasat la Cluj un lot de copii din categoria 9-10 ani,bine pregătiţi  şi ca urmare şi rezultatele au fost mai mult decât remarcabile.

Nu mai puţin de trei locuri intâi au obţinut elevii careieni fapt ce le permite atât lor cât si celor situaţi pe locurile doi şi trei să participe in perioada 21-22 iunie la faza naţionala a Campionatului Naţional de atletism pentru copii.

La suliţă,Cătălin Mărneanu s-a clasat  pe prima  poziţie cu o aruncare de 30,98m.Tot pe prima poziţie s-au clasat şi Vlad Turcu,la oină,cu o aruncare de 31,53m şi Bihori Stefania la suliţă cu 18,91m.

Racolţa George, la oină ,s-a clasat al doilea cu o aruncare de 29,57m. Locurile trei au fost adjudecate de Mărnean Cătălin la 500 m cu un timp de 1′ 41″43  şi  Balog  Ionela din Tăşnad cu 1’48″95.

Amintim că rezultate frumoase au obţinut si ceilalţi participanţi de la CSS Carei la această etapă de zonă competiţiei de atletism:Denis Ticle la suliţă a obţinut locul 4,Tegzes Natalia,Morar Mihaela,Patricia Butean,Mariş Valentin,Pocşa Sebastian şi  Serban Matei la alergări de 500 si 80m.