Bac 2012.Încep probele scrise.Comisiile

• publicat la: 1 July 2012
Bac 2012.Încep probele scrise.Comisiile

Luni, 2 iulie 2012, va avea loc prima probă scrisă a bacalaureatului, proba la limba și literatura română. Pînă la proba scrisă, candidații la examenul de maturitate au trecut de probele de competențe,considerate ușoare și fără impact asupra mediei de bacalaureat.

Candidaţi vor susţine pe 3 iulie proba scrisă de bacalaureat la limba şi literatura maternă, pe 4 iulie proba de bacalaureat obligatorie a profilului şi pe 6 iulie proba de bacalaureat la alegere a profilului şi specializării. Pe 8 iulie vor fi afişate rezultatele, iar pe 9 iulie, între orele 8.00 şi 12.00, vor fi depuse contestaţiile. În perioada 10 -12 iulie va avea loc soluţionarea contestaţiilor rezultatelor la bacalaureat, iar pe 13 iulie vor fi afişate rezultatele finale.

Comisiile din centrele de examen și din centrele de evaluare pentru examenul de bacalaureat  sunt deja  cunoscute.Instruirea acestora va avea loc in data de 01.07.2012 la ora 10 in sala multimedia a ISJSM .

Potrivit declaratiilor Ministrului interimar al Educaţiei, Liviu Pop, dascălii care vor face parte din comisiile de evaluare din acest an vor fi mai bine plătiţi. Cel mai probabil, banii vor fi luaţi din fondul de rezervă al Guvernului.Astfel, Ministerul Educaţiei a luat hotărârea să majoreze cu 15% tarifele pentru plata cadrelor didactice care participă în comisiile de admitere, evaluare naţională şi bacalaureat.

Până acum, plata stabilită de Minister pentru plata cadrelor didactice din comisiile examenelor naţionale era aceeaşi ca anul trecut.

Astfel, până la majorarea de 15%, preşedintele unei comisii din centrele de examen urma să primească 400 de lei la o comisie cu până la 450 de candidaţi, respectiv 425 de lei la o comisie de peste 450 de candidaţi, potrivit unui ordin semnat la 2 mai de fostul ministru al Educaţiei, Cătălin Baba.

Vicepreşedinţii, secretarii şi membrii comisiilor din centrele de examen urmau să fie plătiţi cu câte 275 de lei, iar un asistent, cu 25 de lei pe zi.

La comisiile din centrele zonale de evaluare, preşedintele era trecut cu 600 de lei la o comisie de până la 1.000 de candidaţi, respectiv 625 de lei, pentru comisiile cu peste 1.000 de candidaţi.

Comisiile din judetul Satu Mare

COLEGIUL NATIONAL “ DOAMNA STANCA” SATU MARE
1. Vicepresedinte: POP ALEXANDRINA LIGIA COLEGIUL TEHNIC “ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE
2. Secretar : FAZEKAS ILDIKO COLEGIUL NATIONAL “ DOAMNA STANCA” SATU MARE
3. Membru : HAVRINCEA LOREDANA INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
4. Membru : BOROS FLOARE SCOALA CU CLASELE I-VIII “AVRAM IANCU” SATU MARE
5. Membru : CHIS ALINA SCOALA CU CLASELE I-VIII TEREBESTI
LICEUL TEORETIC GERMAN “JOHANN ETTINGER” SATU MARE
1. Vicepresedinte: VOLCOVINSCHI TAMARA SCOALA CU CLASELE I-VIII “ION CREANGA” SATU MARE
2. Secretar : HOTEA MONICA LICEUL TEORETIC GERMAN “JOHANN ETTINGER” SATU MARE
3. Membru : IRIME ANISOARA COLEGIUL NATIONAL “ DOAMNA STANCA” SATU MARE
4. Membru : PETRAN CAMELIA SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 10 SATU MARE
COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU” SATU MARE
1. Vicepresedinte: VOICU CONSTANTIN SCOALA CU CLASELE I-VIII “GRIGORE MOISIL” SATU MARE
2. Secretar : MOLNAR VASILE COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU” SATU MARE
3. Membru : NAGY TUNDE SCOALA CU CLASELE I-VIII “BALCESCU-PETOFI” SATU MARE
4. Membru : IURA IOANA SCOALA CU CLASELE I-VIII “OCTAVIAN GOGA” SATU MARE
COLEGIUL TEHNIC “IULIU MANIU” CAREI
1. Vicepresedinte: FARCAS OVIDIU INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
2. Secretar : RUSU MARIUS COLEGIUL TEHNIC “IULIU MANIU” CAREI
3. Membru : ERDEI LIANA SCOALA CU CLASELE I-VIII PISCOLT
4. Membru : SZEREMI ANDREA SCOALA CU CLASELE I-VIII MOFTINU MIC
COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU
1. Vicepresedinte: CRISTEA SANZIANA CENTRUL JUDETEAN DE RESURSE SI ASISTENTA EDUCATIONALA SATU MARE
2. Secretar : SABOU RITA COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU
3. Membru : PISCOREAN NASTACA INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
4. Membru : MANTA RODICA SCOALA CU CLASELE I-VIII “MIRCEA ELIADE” SATU MARE
GRUP SCOLAR “CONSTANTIN BRANCUSI” SATU MARE
1. Vicepresedinte: POP IOAN COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU” SATU MARE
2. Secretar : GHIRASIM SEBASTIAN GRUP SCOLAR “CONSTANTIN BRANCUSI” SATU MARE
3. Membru : LAPUSTE SILVIA SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 10 SATU MARE
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SATU MARE
1. Vicepresedinte: NADAS MIRCEA GRUP SCOLAR “SIMION BARNUTIU” CAREI
2. Secretar : BALAZS VARHOL IRMA LICEUL DE ARTA “AUREL POPP” SATU MARE
3. Membru : HAVRINCEA AURELIA CENTRUL JUDETEAN DE RESURSE SI ASISTENTA EDUCATIONALA SATU MARE
4. Membru : TATAR RODICA SCOALA CU CLASELE I-VIII HOMORODU DE MIJLOC

LICEUL TEORETIC NEGRESTI OAS
1. Vicepresedinte: GHERMAN DANUT GRUP SCOLAR “ANGHEL SALIGNY” TURT
2. Secretar : KOTAI CSABA LICEUL TEORETIC NEGRESTI OAS
3. Membru : PRIBILEAN MARIANA GRUP SCOLAR “GEORGE BARITIU” LIVADA
4. Membru : MICLAUS NICU SEVER INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE DRAGOS” SATU MARE
1. Vicepresedinte: NICA PETRU COLEGIUL TEHNIC ”IULIU MANIU” CAREI
2. Secretar : CODREAN MUGUREL COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE DRAGOS” SATU MARE
3. Membru : SIMON DANIELA GRUP SCOLAR “CONSTANTIN BRANCUSI” SATU MARE
4. Membru : MARCU CRISTIAN COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU

LICEUL TEORETIC CAREI
1. Vicepresedinte: NEAGU VALERIU COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU
2. Secretar : LASLO ION LICEUL TEORETIC CAREI
3. Membru : SZEJKE OTTILIA INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
4. Membru : MICOVSCHI EMILIA SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 1 CAREI


GRUP SCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCTII DE MASINI “UNIO” SATU MARE

1. Vicepresedinte: NAGHI DANIELA SCOALA CU CLASELE I-VIII HALMEU
2. Secretar : ONET MARA ANELISE GRUP SCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCTII DE MASINI “UNIO” SATU MARE
3. Membru : ROATIS ADRIANA SCOALA CU CLASELE I-VIII CULCIU MARE
4. Membru : ONCIU CAMELIA LICEUL TEORETIC GERMAN “JOHANN ETTINGER” SATU MARE
GRUP SCOLAR INDUSTRIAL TASNAD subcomisie la LICEUL TEORETIC CAREI
1. Vicepresedinte: SALAGEAN MARIANA SCOALA CU CLASELE I-VIII “MIRCEA ELIADE” SATU MARE
2. Secretar : SABAU NICOLETA GRUP SCOLAR INDUSTRIAL TASNAD
3. Membru : ONAC OCTAVIAN COLEGIUL NATIONAL “IOAN SLAVICI” SATU MARE
4. Membru : BALAJ MIRELA SCOALA CU CLASELE I-VIII SAUCA
GRUP SCOLAR “GEORGE BARITIU” LIVADA subcomisie la COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU
1. Vicepresedinte: SOLSCHI VIOREL COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU” SATU MAR
2. Secretar : SZOLOSI RAYMOND GRUP SCOLAR “GEORGE BARITIU” LIVADA
3. Membru : SILAGHI ARMINA COLEGIUL NATIONAL “DOAMNA STANCA” SATU MARE
4. Membru : HAVRINCEA ADRIAN COLEGIUL NATIONAL “IOAN SLAVICI” SATU MARE
COLEGIUL TEHNIC “ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE subcomisie la LICEUL TEORETIC GERMAN “JOHANN ETTINGER” SATU MARE
1. Vicepresedinte: LACZKA ZOLTAN SCOALA CU CLASELE I-VIII “AVRAM IANCU” SATU MARE
2. Secretar : DEMIAN MIHAI COLEGIUL TEHNIC “ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE
3. Membru : GHIRASIM DELIA SCOALA CU CLASELE I-VIII “BALCESCU-PETOFI” SATU MARE
4. Membru : ANDERCO DANIELA SCOALA CU CLASELE I-VIII “GRIGORE MOISIL” SATU MARE
GRUP SCOLAR “SIMION BARNUTIU” CAREI subcomisie la COLEGIUL TEHNIC “IULIU MANIU” CAREI
1. Vicepresedinte: ATYIM PAUL INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
2. Secretar : KISS LUDOVIC GRUP SCOLAR “SIMION BARNUTIU” CAREI
3. Membru : BONTEA MIHAELA SCOALA CU CLASELE I-VIII MOFTINU MIC
4. Membru : BUZURA BERAR NELA GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAREI
COLEGIUL NATIONAL “KOLCSEY FERENC” SATU MARE
1. Vicepresedinte: KEREKES RODICA SCOALA CU CLASELE I-VIII “AVRAM IANCU” SATU MARE
2. Vicepresedinte: PRECUP SORIN COLEGIUL NATIONAL “DOAMNA STANCA” SATU MARE
3. Secretar : GOZNER ROBERT SCOALA CU CLASELE I-VIII MOFTINU MIC
4. Membru : STANA BOGDAN INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
5. Membru : CHIS FLORENTINA COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE DRAGOS” SATU MARE
6. Membru : SILAGHI ADRIANA COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE DRAGOS” SATU MARE


LICEUL TEOLOGIC ORTODOX ”NICOLAE STEINHARDT” SATU MARE

1. Vicepresedinte: MICLE GEORGE COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI SI TELECOMUNICATII “ION I. C. BRATIANU
2. Secretar : VARGA GYORGY GRUP SCOLAR TEOLOGIC ROMANO CATOLIC “HAM JANOS” SATU MARE
3. Membru : BARJAC TEODORA SCOALA CU CLASELE I-VIII MEDIESU AURIT
4. Membru : OLARI DELIA SCOALA CU CLASELE I-VIII APA
5. Membru : AVRAM CRISTINA COLEGIUL NATIONAL “DOAMNA STANCA” SATU MARE
COLEGIUL TEHNIC “TRAIAN VUIA” SATU MARE
1. Vicepresedinte: OLTEA SAVEANU INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE
2. Vicepresedinte: POP CRISTIAN ILIE COLEGIUL ECONOMIC “GHEORGHE DRAGOS” SATU MARE
3. Secretar : CZIPROK CLAUDIA COLEGIUL TEHNIC “ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE
4. Membru : OLTEAN LIDIA COLEGIUL TEHNIC “ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE
5. Membru : BOLBA DINA SCOALA CU CLASELE I-VIII “CONSTANTIN BRANCOVEANU” SATU MARE
6. Membru : SALAGEAN SIMONA INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SATU MARE

redactia

Lasati un comentariu