Rezultatele de la Olimpiada la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii”

• publicat la: 4 March 2013
Rezultatele de la Olimpiada la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii”

Elevii din colegiile și liceele tehnologice care au reușit să obțină minim 50 puncte la proba scrisă din cadrul Olimpiadei la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” au susținut în perioada 25-27 februarie proba practică. Această probă a fost decisivă pentru desemnarea elevilor care participă la etapa națională a competiției, având în vedere faptul că jumătate din media finală este reprezentată de nota obținută la proba practică.

În conformitate cu rezultatele finale obținute la etapa județeană, elevii care vor reprezenta județul Satu Mare la etapa națională a olimpiadei sunt după cum urmează :

Domeniul

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Mecanică Filimon Sorin XI Liceul Tehnologic Construcții de Mașini ”Unio” Satu Mare
Nichita Gabriel XII Liceul Tehnologic Construcții de Mașini ”Unio” Satu Mare
Construcții, instalații și lucrări publice Silaghi Laurențiu XI Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei
Zele Mihai XII Colegiul Tehnic ”Traian Vuia”Satu Mare
Electronică, automatizări, telecomunicații Malancaș Alin XI Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Crișan Bogdan XII Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații ”Ion I. C. Brătianu” Satu Mare
Industrie textilă și pielărie Kovacs Mihai XI Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare
Fekete Camelia XII Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare
Fabricarea produselor din lemn Bretan Cristian XI Liceul Tehnologic ”Petru Cupcea” Supuru de Jos
Horvat Timea XII Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși” Satu Mare
Economic, administrativ, comerț Lohan Alina XI Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” negrești Oaș
Ciachi Florentina XII Colegiul Economic ”Gheorghe Dragoș” Satu Mare
Turism și alimentație Milea Nicolae XII Colegiul Economic ”Gheorghe Dragoș” Satu Mare
Agricultură – cultura plantelor Sovari Sabin XI Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei
Agricultură – creșterea animalelor Balint Zsolt XII Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei
Protecția mediului Rădulescu Arian XI Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” negrești Oaș
Rus Larisa XII Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Industrie alimentară – analize produse alimentare Forgaciu Vagner Bernadette XI Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Topan Cătălina XII Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Industrie alimentară – industrie alimentară Domuț Mădălina XI Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Guzlay Anetta XII Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Educație tehnologică Zelic Octavia V Școala Gimnazială ”Ion Creangă” Satu Mare
Ardelean Paula VI Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare
Cardos Andrea VII Școala Gimnazială nr.1 Negrești Oaș
Sabău Darius VIII Școala Gimnazială ”Octavian Goga” Satu Mare

 

Olimpiadele la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” au ca obiective :

  • promovarea spiritului de competiție și a performanței studiului disciplinelor tehnice prevăzute în curriculumul de specialitate
  • favorizarea schimbului de opinii/experiență, cu referință la activitățile de învățare specifice disciplinelor de specialitate
  • formarea unui cadru favorabil pentru comunicare între elevii originari din diferite localități, dar care-și pot împărtăși experiențe ale cunoașterii specifice calificării proprii
  • selectarea, la nivel de performanță, a elevilor care au competențe profesionale formate în domeniul lor specific de pregătire
  • motivarea, în funcție de performanța obținută, pentru alegerea viitorului profesional: continuarea pregătirii la nivel superior sau angajarea în domeniul formării inițiale

redactia

comentarii

de Bula la 5 March 2013 - 07:00

Hai,Maniuu,
Binee Maniuuu
Tot asa Maniuu
Colegiu Tehnic IManiuCarei

Lasati un comentariu