Programul evenimentelor de ziua oraşului Satu Mare.Ştefan Bănică şi Nicolae Furdui Iancu printre invitaţi

• publicat la: 23 May 2013
Programul evenimentelor de ziua oraşului Satu Mare.Ştefan Bănică şi Nicolae Furdui Iancu printre invitaţi

In cadrul unei conferințe de presă a fost facut public programul manifestărilor ediţiei din acest an a Zilelor Orașului Satu Mare, care vor avea loc în perioada 31 mai – 2 iunie.

Printre numele cele mai cunoscute  ale muzicii pop din România şi Ungaria , se numără Corina, Stigma, DJ Project, Puya, Alex Velea, Karamel, HI-Q, Ștefan Bănică Jr. și  alți invitati.

Manifestările vor dura trei zile. Circulaţia în tot Centrul Nou şi Centrul Vechi al municipiului Satu Mare  va fi închisă in acestă perioadă.

Programul Zilelor Orașului Satu Mare – ediţia 2013

Vineri, 31 mai

Ora 16.00 – Muzică rap cu Maximilian Munteanu;

Concert şi dans Hip-Hop cu Vlady & Still;

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 16.30 – Muzică pop-folk cu artiştii locali: Grupul Inedit, George Negrea, Punctul Următor, Gabriela Szekely, Tavi Bud

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.30 – Demonstraţie dans sportiv „Dans Club ‘92”

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.45 – Muzică pop cu Suranyi Botond

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.00 – Spectacol de teatru-pantomimă „Visul lui Pinochio” cu trupa Arttis

Locaţia: Pasajul Corneliu Coposu

Ora 18.20 – Muzică populară cu Petrică Mureşan şi orchestra

Ora 19.00 – Deschiderea oficială a celei de-a XVII-a ediţii a Zilelor Oraşului Satu Mare cu imnul oraşului cântat alături de trupa Stigma

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 19.20 – Concert Stigma

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.30 – Concert Sylvie

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.10 – Demonstraţie de dans: Crazy Dancers şi Passion 4 Salsa

Locaţia: Platoul din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor

Ora 21.30 – Concert Corina

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

 

Ora 22.20 – Parada DJ: DJ Soso, DJ Cătăboy, DJ Leviciusz, DJ Pepe, DJ Gabi

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Sâmbătă 1 iunie 2013 - Program dedicat Zilei internaţionale a copiilor

Ora 10.00 – Parada copiilor de la Grădiniţele şi Şcolile din Satu Mare; a majoretelor de la Şcoala Generală nr. 10 şi Fanfarei din Foieni cu pornire de la Catedrala Romano Catolică pe traseul P-ţa Libertăţii, Pasajul Corneliu Coposu, sosire la scena din P-ţa 25 Octombrie;

Ora 10.00 – Spectacol de teatru pentru cei mici cu Bunicuţa Melania

Locaţia: str. Horea, în faţa Teatrului de Nord

Ora 10.30 – Prezentarea Şcolilor şi Grădiniţelor la scenă în prezenţa oficialităţilor

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 11.00 – Evenimentul Jocuri de Copii, ediţia a VII-a, Programul „Dinţişoriada”;

Program artistic cu Grupul Inedit de la Clubul Elevilor şi elevii Şcolii de Arte; Lumea Poveştilor/Mesevilag cu clovni; Dans pentru copii cu Passion 4 Salsa; program pentru copii oferit de Nord Vest TV;

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 11.00 – Spectacol pentru copii „20.000 de leghe sub mări”- Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Arcadia

Locaţia: sala Teatrului de Nord

Ora 13.00 – Aventuri cu Romeo Alună şi Bunicuţa Julieta – spectacol de ventrilocie

Locaţia: str. Horea, în faţa Teatrului de Nord

Ora 13.00 – Deschiderea oficială a celei de-a X-a ediţii a Târgului meşterilor populari – moment folcloric cu Ansamblul Codrişorul

Locaţia: Pasajul pietonal Corneliu Coposu

Ora 18.00 – Muzică instrumentală cu formaţia Dots

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.30 – Miss Ziua Oraşului Satu Mare – invitaţi Tudor Toduţ şi Gaby’s Modells

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.30 – Concert Puya

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.20 – Concert DJ Project

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 22.15 – Concert Ştefan Bănică

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 23.50 – Extragerea la sorţi a Premiului cel mare de către primarul municipiului Satu Mare – Dacia Logan oferită de Pro FM

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 24.00 – Show de artificii în P-ţa 25 Octombrie

Duminică 2 iunie 2013 – Program divers

           

Ora 15.00 – Spectacol de muzică etno cu Trandafirii Negri şi Horaţiu Cadar

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 16.10 – Concert Daggu Project

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.00 – Concert muzică pop Karamel – Ungaria

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.50 – Demonstraţie de dans hip hop cu Black & White Angels;

Locaţia: Platoul Casei de Cultură

Ora 18.00 – Fără limite – spectacol de ventrilocie de Crina Zvobodă

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.40 – Spectacol de muzică folk şi blues cu Florin Micaş, Park Folk Grup şi Black River Blues Band

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 19.20 – Concert cu formaţia XXL

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.10 – Concert cu formaţia 4 Ever

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.00 – Demonstraţii de sport extrem Parkour cu Asociaţia Sport 4 You

Locaţia: Platoul Casei de Cultură

Ora 21.15 – Concert Alex Velea

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 22.00 – Concert HiQ

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Duminică 2 iunie 2013 – Program Folcloric la Hotel Dana I

str. Careiului nr. 128, ora 14.00

Invitaţi:

Nicolae Furdui Iancu şi Orchestra „Crai Nou” din Alba Iulia,

Cristian Pomohaci,

Fraţii Petreuş,

Nicolae Mureşan,

 Maria Petca Poptean şi Ansamblul Folcloric „Măgura”,

Maria Tripon şi Ansamblul Folcloric „Sânzienele”,

Leontina Dorca,

Maria Carmen Sas,

Dana Maria Huja,

Alina Şichet Pop împreună cu Ansamblul Folcloric „Cununiţa” şi „Cununiţa Năzdrăvană”,

Malvina Madar Iederan şi Formaţia „Dănţăuşii”, Grupul Folcloric „Ciobănaşul” din Drăguşeni,

Formaţii de Dansuri Germane şi Maghiare de la Forumul Democrat German şi din Moftin

           
Prezentare: Marioara Murarescu

Alte activităţi:

La Sinagoga Mare de pe str. Decebal va avea loc vineri, 31 mai, începând cu ora 18, Festival coral ecumenic.

La Catedrala ortodoxă Adormirea Maicii Domnului, începând cu ora 19 va avea loc concert Antonio Vivaldi susţinut de Filarmonica Dinu Lipatti.

În Grădina Romei se vor desfăşura demonstraţii şi competiţii sportive lupte în zilele de 1 şi 2 iunie.

În toată perioada de desfăşurare a Zilelor Oraşului, 31 mai-1 iunie- 2 iunie, în holul mic al Primăriei municipiului Satu Mare poate fi vizitată expoziţia de fotografie ,,Satu Mare vechi şi nou” realizată de Gheorghe Iancu şi Foto Sourir.

Duminică, 2 iunie, începând cu ora 15, în faţa Catedralei Romano-Catolice din

P-ţa Libertăţii va avea loc Concurs Internaţional de Forţă „The Strongest Man” organizat de Big Security.

Lasati un comentariu