România, 6 medalii de aur la atletism si 3 la canotaj

• publicat la: 28 iulie 2013

Delegaţia României a obţinut 6 medalii de aur, prin Mihai Donisan (înălţime), Carmen Toma (triplusalt), ştafeta masculină de 4×100 m, Adelina Pastor (400 m), Dorina Korozi (800 m) şi Nicoleta Grasu (disc), în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism, din  oraşul bulgar Stara Zagora.

La competiţie participă toate cele 12 ţări membre ale ABAF: Bulgaria, România, Turcia, Grecia, Croaţia, Serbia, Republica Moldova, Bosnia-Herţegovina, Macedonia, Muntenegru, Armenia şi Albania.

Tradiţionala competiţie  constituie şi o ultimă verificare pentru Mondialele de la Moscova, de luna viitoare.

Aur  si la Campionatul Mondial de canotaj pentru tineret under 23, de la Linz-Ottensheim, informează prosport.ro.

Prima medalie a fost obţinută de Mihaela Petrilă şi Mădălina Bereş la dublu rame 1500 metri, cu timpul de 7:24.37. Cele două sportive câştigătoare sunt legitimate la Dinamo Bucureşti.

Pe primul loc al podiumului s-au clasat şi Andreea-Mihaela Tătaru, Mihaela-Teodora Berindei, Viviana-Iuliana Bejinariu şi Ioana Vrînceanu în proba de patru vâsle 1500 metri, cu timpul de 6:36.35.

A treia medalie de aur a fost câştigată de echipajul de patru rame băieţi în proba de 1500 m, cu timpul de 5:58.72. Toader-Andrei Gontaru, Marius-Vasile Cozmiuc, George Pălămariu şi Cristi-Ilie Pîrghi au devansat în ierarhia probei echipaje din Australia şi SUA.