6 premii pentru careieni la “Danţu` mânânţăilor”

• publicat la: 8 November 2013
6 premii pentru careieni la “Danţu` mânânţăilor”

 

Vineri seara, Casa de Cultură a Sindicatelor si-a deschis portile pentru a găzdui a III-a ediție a Festivalului Concurs  “Danţu` mânânţăilor”.

Originile acestui dans pornesc din zona comunei Racsa unde “duminica tinerii se adunau la ciupercă si acesta era denumit danţu’ mânânţăilor” a afirmat Felician Pop, Directorul Centrului Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale (CJCPCT) in deschiderea festivalului unde l-a avut alaturi pe prof. Arpad Mujnai, membru in Comisia de Cultură.

Scopul acestui concurs este de a descoperi noi talente si de a  aprecia  munca si activităţile  dascălilor sătmăreni în privinţa folclorului.

La concurs s- au înscris un număr de  37  ansambluri folclorice ce au cuprins peste  300 de elevi ai claselor primare şi gimnaziale.

In urma deliberărilor juriului,au fost acordate următoarele categorii de premii:

Marele Premiu:

Emaniul Silaghi – vioară
Solişti vocali: clasele I- IV
Premiul I: Cionca Florica Anamaria – Tarna Mare
Premiul I: Maia Verdeaţă – Satu Mare
Premiul II: Surorile Andra şi Cosmina Robotin- Carei
Premiul III: Teodora Păcurar – Tarna Mare

Solişti vocali: clasele V- VIII

Premiul I: Constantin Dănuţ Pop- Medieşu Aurit
Premiul II: Francesca Fanea- Târşolţ
Premiul III: Cosmina Spingean- Carei
Premiul III: Denisa Maria Vasile- Tăşnad

Grup vocal: clasele I- IV

Premiul III: Grup vocal Lipău

Grupuri vocale: clasele V- VIII

Premiul I: Grup de ţâpuritoare Târşolţ

Interpretare instrumentală

Premiul I: Eugen Boroş- Medieşu Aurit
Premiul II: Adelin Andrei Turi- Satu Mare
Grupuri instrumentale: clasele I- IV

Premiul I- Grupul de fluieraşi „Iedera” Carei

Grupuri instrumentale cls: V- VIII

Premiul I: Taraful „Iedera”: Carei

Formaţii coregrafice: clasele I- IV

Premiul I: „Codrenaşii” Corund
Premiul II: Tăşnad
Premiul II: „Rozmarine”- Porumbeşti
Premiul II: „Stelele Careiului”- Carei
Premiul III: Dansuri germane- Liceul Teoretic „Johann Ettinger”
Premiul III:Ansamblul „Mara” din Drăguşeni

Formaţii coregrafice clasele V- VIII

Premiul I: Formaţia de dansuri Agriş
Premiul II: Formaţia de dansuri germane Beltiug


Premiul II: Şcoala generală Apa

Premii speciale:

1. Alexandru Gorgău- Carei
2. Medeea Paşca- Carei
3. Pal Adela- Apa
4. Mădălina Pribilean- Medieşu Aurit
5. Andreea Ioana Guiaş- Apa
6. Carmen Bud- Târşolţ
7. Diana Ioana Zvonyik- Tarna Mare
8. Claudia Berki- Satu Mare
9. Patricia Chiorean- Satu Mare
10. Formaţia de dansuri- Vama
11. Formaţia de dansuri- Lipău
12. Formaţia de dansuri- Batarci

.
Premiul   de participare a fost acordat  Grupului  de ţâpuritoare din Batarci.

redacţia

 

comentarii

de bravo la 9 November 2013 - 21:37

bravo careienilor!!!!!!

de Tiberiu Vanca la 10 November 2013 - 17:23

Felicitări “Mănânţăilor”. Felicitări organizatorilor, pentru că aceasta este treapta de la care se înalţă cultura populară. Mărturisesc că citind articolul şi văzând partea iconografică emoţiile m-au copleşit până la a mi se umezi privirea.

Lasati un comentariu