Victorie de zile mari pentru tenisul românesc

• publicat la: 3 noiembrie 2013

Simon Halep a câștigat duminică finala turneului de la Sofia, pe care a disputat-o în compania sportivei australience Samantha Stosur.

Halep a învins-o pe australianca Samantha Stosur, locul 19 WTA, cu scorul 2-6, 6-2, 6-2, după o oră şi 37 de minute de joc.

Este al șasele trofeu din acest an câștigat de sportiva româncă, pe lângă cele de la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven și Moscova.

După această victorie, Simona va ocupa, începând de luni, locul 11 în ierarhia WTA, cea mai bună clasare din carieră.

Simona Halep se calificase sâmbătă în finala Turneului Campioanelor de la Sofia, competiție care încheie sezonul WTA, după ce a învins-o pe sârboaica Ana Ivanovic, în semifinale, cu 2-6, 6-1, 6-3.