Calificaţii pentru naţionala de la Olimpiada de limbă română

• publicat la: 25 February 2014
Calificaţii pentru naţionala de la Olimpiada de limbă română

Sâmbătă, 22 februarie 2014, la Liceul Teoretic German ”Johann Ettinger” Satu Mare, s-a desfășurat etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română.

Pentru etapa națională a Olimpiadei de Limba și literatura română-gimnaziu, etapă care se va desfășura la Călimănești, județul Vâlcea, în perioada 9-12 aprilie 2014, s-au calificat următorii elevi:

            Satmari Sânziana-clasa a V-a, Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Satu Mare

            Bojuc Miruna-clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

            Botiș Bogdan-clasa a VII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

            Dan Alexandra-clasa a VIII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

Pentru etapa națională organizată la Călimănești, s-au calificat și următorii elevi, proveniți din clase cu predare în limbile minorităților naționale:

            Tite Alisa-clasa a V-a, Liceul Teoretic German Johann Ettinger” Satu Mare

            Bilațiu Iulia-clasa a VI-a, Liceul Teoretic German Johann Ettinger” Satu Mare

            Maxim Diana-clasa a VII-a, Liceul Teoretic German Johann Ettinger” Satu Mare

            Muzska Zsuzsa-clasa a VIII-a, Școala Gimnazială nr.1 Carei

Pentru etapa națională a Olimpiadei de Limba și literatura română-liceu, etapă care se va desfășura la Timișoara, în perioada 9-12 aprilie 2014, s-au calificat următorii elevi:

            Bud Antonio-clasa a IX-a,  Liceul Teoretic German Johann Ettinger” Satu Mare

            Popa Andra Cristina-clasa a X-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

            Bereș Geanina-clasa a XI-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

            Bob Ruxandra-clasa a XII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

Elevii care s-au clasat pe locul II, la etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română, sunt calificați pentru a participa la etapa națională a Concursului „Ionel Teodoreanu”, care se va desfășura în luna mai, la Iași. S-au calificat pentru etapa națională a Concursului „Ionel Teodoreanu” următorii elevi:

            Pop Miruna-clasa a V-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

            Tarța Miruna-clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

            Vida Carla-clasa a VII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare

            Moiș Casian-clasa a VIII-a, Liceul Teoretic Negrești Oaș

 

ISJ Satu Mare

Lasati un comentariu