După 34 de ani,o româncă în finală la Roland Garros

• publicat la: 5 iunie 2014

Simona Halep şi-a îmbunătăţit performanţa carierei: după o primă prezenţă în semifinală, va juca şi o primă finală de Grand Slam. Cine a câştigat prima semifinală la feminin. Florin Mergea s-a oprit în semifinale la dublu masculin. Ce premiu are asigurat Halep înainte de finală.

Simona Halep în faţa unei performanţe de excepţie

După 34 de ani, o jucătoare de tenis din România ajunge din nou într-o finală a unui turneu de Grand Slam. Învingând-o pe germana Petkovic în semifinale, Simona Halep va juca sâmbătă finala turneului de la Roland Garros. Halep a obţinut o victorie cu 2-0 (6/2, 7/6) ajungând în finală fără să piardă vreun set în tot turneul.

Filmul meciului

Simona Halep a început cu dreptul prima ei semifinală de Grand Slam din carieră: a câştigat primul game pe serviciul adversarei, 1-0, după care pe propriul serviciu a câştigat fără probleme: 2-0. Urmează două game-uri în care fiecare jucătoare îşi „face” serviciul: 3-1. În game-ul 5, Halep face cel de-al doilea break, 4-1, după care a urmat firesc 5-1. Jucătoarea germană îşi câştigă serviciul, 5-2, dar Halep, chiar cu serviciul 1 deficitar în acest prim set, câştigă fără să forţeze, 6-2. Primul set a durat 28 de minute.

Setul al II-a a avut un început mai echilibrat şi s-a constatat o revenire a jucătoarei germane care conduce cu 2-1. O relaxare prematură a româncei îi permite adversarei să facă un prim break. Petkovic conduce cu 3-1. Halep revine, face re-break şi scorul devine 3-2 pentru Petkovic. Pe serviciul ei, Halep face un game alb şi egalează: 3-3. Urmează un game în care se părea ca Halep ba face break, dar două retururi prea lungi o aduc pe Petkovic în avantaj: 4-3. Jucătoarea din Germania este încurajată frenetic de public şi acest lucru îi dă curaj. Game-ul 8 este extrem de echilibrat, ambele jucătoare au avantaj, dar Halep reuşeşte să se impună: 4-4. Pekovic serveşte cu mingi noi şi face 5-4. Este primul set în care Halep pierde 5 game-uri. Romanca mai face un game alb şi scorul redevine egal: 5-5. Din nou purtată de la spate de public, Petkovic îşi face serviciul şi face 6-5. Halep işi face şi ea serviciul, 6-6 şi tie break. Halep este cu nervii mei tari şi reuşeşte să câştige tie break-ul, setul şi meciul. O victorie mare, mai ales că în setul II Petkovic a jucat foarte bine.

Rezultate anterioare

2013 Tokyo: Simona Halep – Andrea Petkovic 2-0 (7/6, 6/3)

2013 Nurmberg: Simona Halep – Andrea Petkovic 2-0 (6/3, 6/3)

2009 Bucureşti: Andrea Petkovic – Simona Halep 2-0 (6/2, 7/6)

Rezultate Simona Halep la Roland Garros

1/4: 2-0 (6/2, 6/2) cu Svetlana Kuznetsova (cap de serie 27)

1/8: 2-0 (6/4, 6/3) cu Sloane Stephens (cap de serie nr.15)

1/16: 2-0 (6/3, 6/0) cu Maria-Tereza Torro-Flor

1/32: 2-0 (6/2, 6/4) cu Heather Watson

1/64: 2-0 (6/0, 6/2) cu Alisa Kleybanova

Rezultate Andrea Petkovic la Roland Garros

1/4: 2-0 (6/2, 6/2) cu Sara Errani (cap de serie nr.10)

Florin Mergea s-a oprit în semifinale la dublu

Marcel Granolles/Marc Lopez – Florin Mergea/Marin Draganja 2-1 (6/3, 1/6, 6/3)

Românul Florin Mergea s-a oprit în semifinalele turneului de dublu masculin. El a făcut pereche cu croatul Marin Draganja. În semifinală cei doi au cedat în trei seturi mult mai experimentatului cuplu spaniol, Granolles/Lopez, capi de serie nr.12. În sferturi spaniolii i-au demolat pe fraţii Bryan, cei care alcătuiesc cel mai redutabil dublu din lume în ultimii 10 ani. Performanţa perechii Mergea/Draganja este însă una notabilă, cei doi nefiind capi de serie. Cei doi au eliminat în sferturile de finală unul dintre cele mai bune dubluri ale momentului, Nestor/Zimonjic, capi de serie nr.3 la Roland Garros.

Mergea şi Draganja au obţinut (împreună) pentru calificarea în semifinale suma de 100.000 de euro şi 720 de puncte în clasamentul ATP în proba de dublu.

Ce a câştigat (până acum) Simona Halep

Intrând în finală, Halep şi-a asigurat un cec de 825.000 de euro. În clasamentul WTA, românca a cumulat pentru intrarea în finală 1.300 de puncte.

Dacă va câştiga finala, va obţine 1.650.000 de euro şi 2.000 de puncte în clasamentul WTA.