Atletism: 3 atleţi careieni pe podium la Crosul Primăverii din Sovata

• publicat la: 21 aprilie 2015

Asociaţia Salvamont Sovata în colaborare cu Primăria Oraşului Sovata şi Direcţia pentru Sport a judeţului Mureş, a organizat în data de 18 aprilie 2015, ediţia a XXI.-a a Crosului Primăverii Sovata – 2015.  Desfăşurat pe mai multe categorii de vârstă, feminin şi masculin, Crosul Primăverii este înscris în calendarul Campionatului Naţional de atletism. Traseul competiţiei a măsurat 4,2 km pentru  toate categoriile de vârstă.

La această competiţie au participat şi sportivii Clubului Sportiv Şcolar a Liceului Teoretic Carei,iar rezultatele cu care s-au întors acasă careienii sunt mai mult decât meritorii.

Gabriel Tegzeş a obţinut locul II la categoria de vârstă 8-9 ani iar  Iulian Văipan a obţinut acelaşi loc II la grupa de vârstă 12-13 ani. Pe locul III  s-a clasat Kinczel Antonia, la categoria de vârstă 14-15 ani.

Două locuri IV au fost obţinute prin Roxana Cura (10-11 ani) şi Laurenţiu Vădan (14-15 ani). Pe locul V s-au clasat Patricia Butean (12-13 ani) şi Cătălin Mărneanu (14-15) ani. Toţi atleţii au primit diplome, iar ocupanţii locurilor I,II, III , premii.

Felicităm membrii Clubului Sportiv Şcolar şi antrenorii acestora, prof. Ioan Mărneanu şi prof. Florin Turcu pentru frumoasele  rezultate obţinute şi le urăm mult succes in continuare. Apreciem in mod deosebit contributia celor doi antrenori la  continuarea tradititiei atletismului careian de obtinere de  rezultate deosebite.