Festivalul MedievArtFest Ardud 2015. Program

• publicat la: 14 July 2015
Festivalul MedievArtFest Ardud 2015. Program

La sfârşitul săptămânii, între 17-19 iulie, la Ardud va avea loc cea de-a IV-a ediţie a Festivalului MedievArtFest Ardud 2015. Sărbătoarea  din acest an este organizată sub deviza „800 de ani de luptă şi credinţă – 800 de ani de atestare documentară” a oraşului Ardud.

Vă prezentăm programul oficial al Festivalului:

 Vineri,  17 iulie  2015

Primăria Oraşului Ardud

11.00  Seminar  de Jurnalism

,,800 – Între  Istorie, Ştire şi  Artă  Medievală’’                  Primăria  Oraşului  Ardud,  Casa de Cultură  Augustin Mircea,  Teatrul  Scena,  SIMFEST

12.00   Conferinţa de presă   MedievArtFest  Ardud  2015       Primăria  Oraşului  Ardud,  Casa de Cultură  Augustin Mircea,  Teatrul  Scena

Cetatea  Ardud

17.00   Deschiderea  oficială   MedievArtFest  Ardud  2015     Toată suflarea  festivalului

19.30   Spectacol cu steaguri                                                       Ordinul  Cavalerilor  Artgotica – Sibiu

20.00   Spectacol  Medieval                                                         Ordinul  Crux  Alba   – Ungaria

20.45   Dansuri  Medievale                                                          Trupa  Trupa Nosa    – Bistriţa

21.15   Spectacol Cavaleresc                                                        Ordinul  Cavalerilor  Lup  – Târgu  Mureş

22.00   Turnir  Cavaleresc                                                             Ordinul  Cavalerilor  de  Mediaş

22.45   Concert  Muzică  Medievală                                           Cimpoierii  de Transilvania  – Hunedoara

23.30   Retragere cu torţe                                                            Toată suflarea  festivalului

Platou  Beciuri  Cetate

10.00  Deschiderea  Cartierului                                               Toată  suflarea  festivalului

MedievArtFest  Ardud  2015

16.00   Animaţie  pentru  Micii  Cavaleri                                Trupa  Schema  – Târgu  Mureş

Cavalerii din Carpaţi   – Deva

18.00  Şcoala  Scutierilor                                                          Ordinul  Cavalerilor  de Muhlbach

18.45   Recital  Muzică  Medievală                                          Terra  Alba   – Buzău

19.30   Concert  Muzică  Medievală                                        Nomen est   Omen – Bucureşti

20.15   Concert  Muzică  Medievală                                        Truverii  – Bucureşti

Sâmbătă, 18 iulie  2015

Primăria  Oraşului Ardud

13.00   Semnarea  Hrisoavelor  de Cooperare  Culturală    Primăriile  oraşelor  Ardud, Sebeş, Sighişoara,                                                                                                                                                                                                                                                               Târgu  Neamţ

13.30  Conferinţa  ,,Ardud  – Tradiţie şi Continuitate’’        Conf. dr. Marius Diaconescu, dr.Attila  Gido,                                                                                                                                                                                                                         dr.Daniela  Marcu,  dr. Livia Ardelean

 

Cetatea   Ardud

10.00     Deschiderea Taberelor Cavalereşti                  Ordinele Cavalereşti Invitate

11.00   Tabăra  Micilor  Cavaleri                                Trupa  Schema  - Târgu  Mureş

Cavalerii din Carpaţi   – Deva

11.45  Şcoală  de dansuri medievale                                       Trupa  Nosa   – Bistriţa

13.00   Şcoala de Muzică  Medievală                                      Nomen  est Omen  -  Bucureşti

14.00   Pauză  tehnică

17.00   Şcoala  Scutierilor                                                          Ordinul  Cavalerilor  de Muhlbach

17.30  Recital   Muzică  Medievală                                            Huniadi  Cantores

18.15  Concert  Muzică  Medievală                                           Nomen est Omen

19.00  Turnir  Cavaleresc                                                            Ordinul  Cavalerilor  de Mediaş

19.45   Spectacol medieval                                                         Ordinul  Crux  Alba  – Ungaria

20.30   Spectacol  Cavaleresc                                                    Ordinul  Cavalerilor  ArtGotica – Sibiu

21.15 – Spectacolul “800 de ani de Luptă şi Credinţă – Sigiliul Leului de Aur” Ordinul Cavalerilor Lup, Ordinul Cavalerilor de Muhlbach, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Trupa Nosa, Trupa Sirius

 

22.30     Concert   Muzică  Medievală                                      Corvinia   -  Hunedoara

23.15    Concert  Muzică  Medievală                                        Holloenek  – Ungaria

00.30     Foc  de tabară                                                                Toată suflarea   festivalului

 

Platou  Beciuri  Cetate                                                 

10.00 – Deschidere Cartierului Meşteşugăresc          Meşteşugari Invitaţi

11.45 – Şcoala Scutierilor                                          Ordinul Cavalcrilor dc Muhlbach – Sebeş

-12.30 – Şcoala Cavalerilor Lup                                Ordinul Cavalerilor Lup Târgu-Mureş

13.15 – Prezentare de Arme                                       Ordinul Cavalerilor de Mediaş

14.00 – Pauză tehnică

17.00 – Animaţie pentru Micii Cavaleri                   Trupa Schema – Tîrgu-Mureş

                                                                                  Cavalerii din Carpaţi – Deva

17.45 – Dansuri Medievale                                       Trupa Nosa – Bistrita

18.30 – Spectacol cu Steaguri Medievale                 Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu

19.00 – Recital Muzică Medievală                            Terra Alba – Buzău

19.45 – Recital Muzică Medievală                            Holloenck – Ungaria

20.30 – Concert Muzică Medievală                            Truverii București

 

Dumnică, 19 IULIE 2015

 

  Biserica Catolică Ardud

12.00  Marea Paradă                                                 Toată suflarea festivalului

Primăria Oraşului Ardud

12.30  Dezvelirea monumentului „ARDUD 800″   Toată suflarea festivalului

 

 Cetatea Ardud

11.00        Deschiderea Taberelor Cavalereşti Ordinele Cavalereşti Invitate

13.00        Antrenamente Cavalereşti   Ordinul Cavalerilor Lup — Tirgu-Mureş

14.00       Pauză tehnică

16.00        Animaţie Medievală pentru Copii        Trupa Schema — Tirgu-Mureş

                                                                               Cavalerii din Carpaţi — Deva

16.30        Turnir Cavaleresc                                 Ordinul Cavalerilor de Mediaş

 17.15       Spectacol Medieval                              Ordinul Crux Alba — Ungaria

18.00        Recital de Muzică Medievală               Terra Alba — Buzău

18.30       Spectacol cu Steaguri Medievale          Ordinul Cavalerilor ArtGotica — Sibiu

19.15       Concert de Muzică Medievală               Truverii — Bucureşti

20.00      Concert de Muzică Clasică şi Medievală        Hipnotique — Bucureşti

20.30     Concert de Muzică Medievală               Cimpoierii de Transilvania— Hunedoara

21.15    Spectacol cu Foc                                   Trupa Sirius — Bistriţa

22.00     Retragerea Cavalerilor                           Toată suflarea festivalului

 

Platou Beciuri Cetate

11.00    Deschiderea Cartierului Meşteşugăresc   Meşteşugari Invitaţi

13.00    Tabăra Micilor Cavaleri                          Trupa Schema — Tîrgu-Mureş

Cavalerii din Carpaţi — Deva

14.00   Pauză tehnică

16.15   Spectacol cu Steaguri Medievale             Ordinul Cavalcrilor ArtGotica — Sibiu

17.00  Dansuri Medievale                                   Trupa Nosa — Bistriţa

17.30   Şcoala Scutierilor                                     Ordinul Cavalerilor de Muhlbach — Sebeş

18.15   Prezentare de Arme                                  Ordinul Cavalerilor de Mediaş

18.45   Concert de Muzică Medievală                  Nomen est Omcn — Bucureşti

19.30  Concert de Muzică Clasică şi Medievală   Hipnotique — Bucureşti

22.00  Retragerea Cavalerilor                               Toată suflarea festivalului

Lasati un comentariu