Irina Begu câştigă turneul WTA de la Seul

• publicat la: 27 septembrie 2015
Irina Begu câştigă  turneul WTA de la Seul

Irina Begu a câştigat finala turneului WTA de la Seul, din Coreea de Sud, dupa o partidă  pe care a dominat-o de la început până la sfârşit, împotriva jucătoarei Aliaksandra Sasnovich, din Belarus.

Potrivit   ziare.com, cele doua sportive au mers umar la umar in primul set, fiecare reusind cate doua break-uri in primele trei game-uri castigate. La 3-3, Irina Begu a facut inca un break, iar apoi s-a distantat decisiv, reusind să câştige primul set dupa ce a avut trei mingi de set.

Setul al doilea a inceput excelent pentru jucatoarea din România, care a reusit doua game-uri albe din primele trei castigate. Begu a dus scorul la 5-0, dupa care a urmat un game alb al bielorusei. Românca a reusit insă să câştige in cele din urma fara probleme partida, după un ultim game cu trei mingi de meci.

Irina Begu – Aliksandra  Sasnovich 6-3, 6-1