Cu cine votăm duminică? Candidaţii din judeţul Satu Mare

• publicat la: 8 December 2016
Cu cine votăm duminică? Candidaţii din judeţul Satu Mare

Duminică, 11 decembrie suntem asteptaţi în cabinele de vot pentru a ne alege parlamentarii care ne vor reprezenta mai mult sau mai puţin  în următorii patru ani.  Scrutinul marchează mai multe premiere in spatiul românesc. Se revine de la votul uninominal la votul pe liste de partid, cee ce face ca numărul parlamentarilor să fie redus de la 588 la doar 466 de aleși.  În noul Legislativ vor fi  un număr de  308 deputaţi  cărora li se adaugă cei 18 deputaţi ai minorităţilor  şi 134 de senatori. Românii din diaspora vor fi reprezentaţi de 4 deputaţi şi 2 senatori.

În plus, românii din afara țării au posibilitatea de a vota prin corespondență.

Pe Buletinele de Vot  din judeţul Satu Mare se vor regăsi 10 partide politice şi o formaţiune cu statut de ONG.

1. Alianța Noastră România (ANR)
Camera Deputaților: 1. Bulmagă Petrică; 2. Neagoe Mihaela; 3. Motea Ion; 4. Otvös Cristian-Ion; 5. Teleki Costel; 6. Gache Andrei-Irinel; 7. Popa Ştefan.
Senat: 1. Sima Daniela; 2. Chircu Ionel; 3. Trandafir Marin; 4. Constantinescu Virgiliu-Alexandru. 

2. Partidul Național Liberal (PNL)
Camera Deputaților: 1. Nicoară Romeo-Florin; 2. Enătescu Maria-Emilia; 3. Rus Ioan; 4. Sobius Mariana-Monica; 5. Grieb Csaba-Francisc; 6. Zeicu Petru-Victor; 7. Bodó Abigél-Edina.
Senat: 1. Albu Adrian; 2. Blidar Ileana; 3. Panea Alexandru; 4. Duma Ovidiu-Marius.

 3. Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE)

Camera Deputaților: 1. Silaghi Ovidiu-Ioan; 2. Ştef Mihai-Adrian; 3. Lazăr Dăliana-Ştefania; 4. Mureșan Ioan; 5. Roka Marius-Andrei; 6. Ionici Florin-Dumitru; 7. Bologa Andrea Maria.
Senat: 1. Papici Marcela Anamaria; 2. Pintér József; 3. Rațiu Cosmin-Constantin; 4. Băbuț-Domuța Dan.

4. Partidul Social Democrat (PSD)
Camera Deputaților: 1. Bran Ioana; 2. Petric Octavian; 3. Crăciun Ciprian-Dumitru; 4. Darie Cristinel; 5. Micle Adrian; 6. Măcelaru Marioara; 7. Sălăgean Mariana-Geta.
Senat: 1. Leș Gabriel-Beniamin; 2. Marincaș Gheorghe; 3. Maxi Rodica; 4. Farcău Adrian-Dănuț.

 5. Partidul Mișcarea Populară (PMP)

Camera Deputaților: 1. Opriș Ioan; 2. Marian Ambrozie; 3. Negru Gavrilă; 4. Pop Cristina-Maricica; 5. Mateș Mihai Bogdan Traian; 6. Bârseuan Ovidiu-Teofil; 7. Borhidan Bujurel-Claudiu.
Senat: 1. Csáki Csongor; 2. Sfitlic Petru; 3. Astalîș Ionel; 4. Iócsák Viorica.

6. Partidul România Unită (PRU)
Camera Deputaților: 1. Ciocan Vasile; 2. Pop Sergiu; 3. Sima Claudia-Mariana; 4. Halas Marian-Sandu; 5. Ghencian Aurel-Octavian; 6. Ursu Tufenica; 7. Oprea Florica-Ana.
Senat: 1. Marchiș Florica-Marcela; 2. Filip George-Nistor; 3. Rogoz Viorica; 4. Pintea Vasile-Doruț.

7. Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)
Camera Deputaților: 1. Magyar Loránd-Bálint; 2. Erdei-Doloczki Istvan; 3. Găman Mihai; 4. Veron Andrei-Ştefan; 5. Zazula Béla; 6. Poszet Orsolya-Kinga; 7. Gindele Emeric.
Senat: 1. Turos Lóránd; 2. Gűnthner Tiberiu; 3. Őri-Pákai Francisca; 4. Butka Gergely-Norbert. 

8. Uniunea Salvați România (USR)
Camera Deputaților: 1. Racu Mihai; 2. Bratosin Adrian-Paul; 3. Manoliu Dinu-Eduard; 4. Ciorcaș Cristian-Dumitru; 5. Iank Mirela-Elisabeta; 6. Chitaș Emil; 7. Tomoiagă Mariana.
Senat: 1. Sabou Anca-Maria; 2. Oros Eduard-Iosif; 3. Găvruș Tiberiu; 4. Lazăr Corina-Ioana.

9. Partidul Ecologist Român (PER)
Camera Deputaților: 1. Buda Ioan; 2. Bădescu Rodica; 3. Oanță Ovidiu; 4. Hrior Roxana-Liliana; 5. Sidei Sebastian-Daniel; 6. Hrior Ionel; 7. Mureșan Adriana-Roxana.
Senat: 1. Ciorba Elena; 2. Burulea Dan-Nicolae; 3. Pițiș Maria; 4. Hotea Ilisca.

10. Partidul Noua Românie (PNR)
Camera Deputaților: 1. Pașca Andrei-Sorin; 2. Rovas Teodora-Claudia; 3. Szelenyi Ioana-Adriana; 4. Colbea Fănică-Constantin.
Senat: 1. But Nicolae-Cristian; 2. Coman Elena Ioana.

11. Partidul România Mare (PRM)
Camera Deputaţilor: 1. Pop Denis-Ionel.
Senat: 1. Bumb Daniel-Ioan.

Mergeţi  duminică 11 decembrie 2016 la vot şi vă exprimaţi opţiunea!

Buletin de Carei

Lasati un comentariu