Echipa din Timişoara câştigă Rally Sprint ACR 2017 Satu Mare etapa a V-a

• publicat la: 21 November 2017
Echipa din Timişoara câştigă Rally Sprint ACR 2017 Satu Mare etapa a V-a

Sambata 18 noiembrie, la locatia consacrată de  pe Poligonul ACR Satu Mare s-a desfăşurat etapa a 5-a, ultima din acest an, a Campionatului International de Rally Sprint ACR 2017. Acest Campionat a fost organizat de  ACR Sucursala Satu Mare, Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s si Primaria Municipiului  Satu Mare. Cel mai titrat si cel mai constant campionat din Ardeal  s-a incheiat fara evenimente nedorite. Pe parcursul campionatului s-au inscris 147 de concurenti la cele noua grupe.

In acest sezon primele patru etape s-au desfasurat  in conditii meteo foarte favorabile pentru acest sport, mai putin ultima etapa care a pus la incercare abilitatile pilotilor de a stapani masinile in frig si pe o pista umeda. Vremea ploioasa nu a reusit sa reduca apetitul pilotilor, organizatorilor si a spectatorilor de a participa in numar mare (63 de concurenti inscrisi) la ultima etapa din acest an.

Avand in vedere buna organizare si atitudinea sportivilor etapa sa  desfasurat fluent si fara evenimente nedorite, sfarsind inainte de ora prestabilita.

 Inaintea ultimei etape nu era adjudecat la nici o grupa titlu de campion  si  numarul  mare  de concurenti inscrisi la ultima etapa a confirmat inca o data interesul pentru acest campionat. Piloti avansati si debutanti  au sosit din mai multe localitati si judete si anume din : Baia Mare, Livada, Oradea, Sintion, Cluj Napoca, Timisoara, Petrosani, Miercurea Nirajului , Targu Mures, Salonta, Periam, Carei si din Satu Mare .

Concursul s-a desfasurat conform noului regulament pe urmatoarele categorii:

- JUNIORI – juniori cu varsta intre 10 si 18 ani,

- FEMININ -toate domnisoarele si doamnele indiferent de autoturism,

- DEBUTANTI :

            – Clasa 1 – autoturisme cu tracţiune pe un singur ax cu o cilindree reala sau echivalenta de maxim 1500 cmc

            – Clasa 2 – autoturisme cu tracţiune pe un singur ax cu o cilindree reala sau echivalenta cuprinsa intre 1501-2000 cmc,

- AVANSATI (grupele FIA: N,A si H):

                        - Clasa 1  – autoturisme cu tractiune pe un singur ax cu o cilindree reala sau echivalenta de maxim 1800 cmc

- Clasa 2 – autoturisme cu tractiune pe un singur ax cu o cilindree reala sau echivalenta cuprinsa intre 1801-2500 cmc

- Clasa 3 – autoturisme cu tractiune pe un singur ax cu o cilindree reala sau echivalenta cuprinsa intre 2501 – 3500 cmc

                         - Clasa 4 – autoturisme cu o cilindree reala sau echivalenta de peste 3501 cmc si cele cu tractiune integrala 4 x 4.

- OPEN – care apartine pilotilor avansati si cu masini modificate, respectiv toti doritorii care opteaza pentru aceasta grupa.

             Conform regulamentului nou fiecare pilot poate concura la doua grupe diferiteDARuna dintre grupe este cea in care se incadreaza conform celor de mai sus, iar ce de-a doua grupa este grupa OPEN, iar un pilot poate participa cu maxim doua autoturisme. S-a mentinut modificarea regulamentului cu privire la acordarea punctelor. Pot primii puncte maxime acele clase unde sunt cel putin 5 concurenti. Punctajul maxim pus in joc la aceasta etapa arata astfel: locul1-21puncte, 2-18, 3-16, 4-14, 5-13, 6-12, 7-11, 8-10, 9-9, 10-8, 11-7, 12-6, 13-5, 14-4, 15-3, 16-2, 17-1 punct.

Castigatorii etapei a V-a pe categorii:

JUNIORI : locul 1. Pelici Darco Antonio 16 ani  (Timisoara, Honda CRX ), locul.2. Pintye Balázs 15 ani (Satu Mare/SM, Honda); locul.3. Kiss Szilárd 14 ani (Miercurea Niraului, Opel Astra)

FEMININ:   locul 1. Iocsak Natalia Ramona  (Livada, Honda Civic) ; 2. Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra)

            DEBUTANTI:

CLASA 1 – 1. Mezei Bogdan (Oradea, Nissan Micra) ; 2. Habian Marius (Petrosani/HD, VW Polo) ; 3.  Lupulescu Adrian (Timisoara, VW Polo)

CLASA 2. – 1. Zaharie Alin (Timisoara, Mini Cooper) ; 2. Samoila Alexandru (Baia Mare, Opel Corsa) . 3. Liviu Moldovan (Oradea, BMW);

AVANSATI

CLASA 1 – 1. Uram Andrei (Oradea, Mazda 323);   2. Pasca Ovidiu (Baia Mare, MG ZR 1,8); 3. Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda crx)

CLASA 2 –  1. Popa Claudiu Daniel (Timisoara, Opel Kadett); 2. Nagy Attila(Baia Mare, Opel Astra);  3. Kis Kasza Szilárd (Satu Mare, Renault Megane);

CLASA 3 – 1. Stecka Florin (Satu Mare, BMW); 2. Gobel Eduard (Baia Mare, BMW); 3.  Kui Ferenc (Satu Mare, Honda Civic )

CLASA 4 – 1. Bekő Istvan (Cluj Napoca, Subaru Impreza); 2. Hudema Marius (Timisoara, Subaru Impreza); 3. Andor Marius (Baia Mare, VW Golf).

 

OPEN – 1. Bekő Istvan;  2. Uram Andrei;  3. Pasca Ovidiu

ECHIPE – 1. Sport Masters YEAR 2012 – Timisoara; 2. CS A-K RIDER’S Satu Mare;  3. XPO Reacing Team – Baia Mare;

Fiecare castigator a primit pe langa cupe,diploma, medalii si punctele care i se cuvin conform regulamentului.

Dupa terminarea etapei a V-a, si dupa adunarea punctelor obtinute pe tot parcursul anului , intr-un cadru festiv, organizat la Sala de evenimente ESEDRA    s-au decernat cupe si titluri de Campioni.

 

Câştigătorii fiecarei grupe si clase a Campionatului International    de Rally Sprint ACR 2017:

Campionul grupei JUNIORI  :   Pelici Darco Antonio 16 ani

Vicecampionul grupei   :     Pintye Balázs 15 ani

Locul 3.la grupa            :     Iocsak Natalia Ramona 14 ani

Campionul grupei DEBUTANTI

Clasa 1          :  Ciotau Alexandru Razvan (Timisoara)

Vicecampionul clasei     :   Dobrai zsigmond (Oradea)

Locul 3.la clasa             :   Lupulescu Adrian (Timisoara)

 

Campionul grupei DEBUTANTI

Clasa 2            : Moldovan Liviu  (Oradea)

Vicecampionul clasei    : Majercsak Cristian (Baia Mare)

Locul 3 la clasa           : Zaharie Alin  (Timisoara)

Campionul grupei AVANSATI

Clasa 1            :   Pasca Ovidiu (Baia Mare)

Vicecampionul clasei  :    Uram Andrei (Oradea)

Locul 3 la clasa         :    Vezendan Mihai (Satu Mare)

Campionul grupei AVANSATI

Clasa 2             :   Veress Tamás István (Baia Mare)

Vicecampionul clasei     :    Popa Claudiu Daniel (Timisoara)

Locul 3 la clasa          :    Németh Péter (Timisoara)

Campionul grupei AVANSATI

Clasa 3              : Stecka Florin (Satu Mare)

Vicecampionul clasei    :  Kovács Levente (Satu Mare)

Locul 3 la clasa           :  Kui Ferenc (Satu Mare)

Campionul grupei AVANSATI

Clasa 4              :   Hudema Marius (Timisoara)

Vicecampionul clasei    :   Andor Marius ( Baia Mare)

Locul 3 la clasa           :    Pasca Ovidiu ( Baia Mare)

Campioana grupei FEMININ este :   Iocsak Natalia Ramona(Livada)

Vicecampioana grupei  :  Kiss Pamela (Satu Mare),

Campionul la  OPEN este          :   Pasca Ovidiu (Baia Mare)

Vicecampionul                 :     Hudema Marius (Timisoara)

Locul 3 la OPEN      :         Uram Andrei (Oradea)

ECHIPA CAMPIOANA     :   Sport Masters YEAR 2012 -Timisoara

Vicecampioana      :     CS A-K RIDER’S  – Satu Mare

Locul 3            :         XPO Racing Team – Baia Mare

Organizatorii multumesc sponsorilor:

PRIMARIA  MUNICIPIULUI SATU MARE

CONSILIUL LOCAL SATU MARE prin Centrul Cultural G.M.Zamfirescu Satu Mare

CONSILIUL JUDETEAN SATU MARE

ATP MOTORS, ESEDRA Satu Mare, MEDIA , ALIBABA TRANS,

Pizzeriea DON ROBERTO din Zalau, MILAN srl, CERI IMPEX, BP RACING.ro

Mai multe imagini de la concurs gasiti aici

https://www.facebook.com/seletye.david/media_set?set=a.1211249139019928.1073741885.100004045615889&type=3&pnref=story

Lasati un comentariu