Luca Alex Rusu, singurul careian premiat la Concursul Interjudeţean de matematică de la Târgu Mureş

• publicat la: 27 March 2018
Luca Alex Rusu, singurul careian  premiat la Concursul Interjudeţean de matematică de la Târgu Mureş

În perioada 23–25 martie 2018 s-a desfășurat la Târgu Mureș cea de-a XXXIII-a ediție a Concursului interjudețean de matematică şi informatică „Grigore Moisil”.  Au participat 350 de elevi și cadre didactice însoțitoare din 7 județe: Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, Mureș, Satu Mare și Sălaj.

Județul Satu Mare a fost reprezentat de 21 de elevi și 8 profesori evaluatori la matematică, respectiv 12 elevi și 2 profesori evaluatori la informatică. Rezultatele deosebite obținute de sătmăreni încununează munca de echipă depusă de elevi, părinți și profesori. De asemenea, în premiile obținute se reflectă utilitatea taberelor organizate de Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare și activitatea Centrului Județean de Excelență Satu Mare.

Rezultatele obținute la Matematică:

Premiul I – Teofil Boitor-Socolan clasa a V-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Premiul I – Alexia Hotea clasa a V-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Premiul I – Alex Ploscar clasa a V-a, Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare;

Premiul I – Luca Alex Rusu clasa a V-a, Liceul Teoretic Carei

Premiul I – Laura Sârbu clasa a VI-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Premiul III – Iris Roatiș clasa a XII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Mențiune – Ioana Roman clasa a X-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Mențiune – Larisa Lohan clasa a VI-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Mențiune – Roland Cornoc clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Satu Mare;

Mențiune – Eduard Mihai clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Bălcescu-Petofi” Satu Mare;

Mențiune – Cosmin Popan clasa a VII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare.

Rezultatele obținute la Informatică:

Premiul I – David Nicolae Coroian clasa a IX-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Premiul III – Paul George Durla-Pașca clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare;

Premiul III – Răzvan Viorel Uzum clasa a VIII-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Premiul III – Octavian Luca Caracioni clasa a V-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare;

Mențiune – Krisztian Kiss clasa a IX-a, Colegiul Național ”Kolcsey Ferenc” Satu Mare.

 

Lasati un comentariu