Rațiu Beatrix Ionela din Carei calificată la Naţionala de Tehnologii. Rezultatele de la etapa judeţeană a concursurilor pe meserii

• publicat la: 5 March 2018
Rațiu Beatrix Ionela din Carei calificată la Naţionala de Tehnologii. Rezultatele de la etapa judeţeană a concursurilor pe meserii

Olimpiadele la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” și Concursurile pe meserii – etapa județeană – s-au desfășurat în perioada 24 februarie – 2 martie 2018 în șapte centre de concurs: Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Satu Mare, Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații „Ion I. C. Brătianu” Satu Mare, Colegiul Tehnic „Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Satu Mare, Colegiul Economic „Gheorghe Dragoș” Satu Mare, Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „George Emil Palade” Satu Mare.

Au participat:

- 75 de elevi din clasele de învățământ liceal XI-XII, pentru domeniile de calificare profesională: Mecanică, Electronică, Industrie textilă, Fabricarea produselor din lemn, Economic, Turism, Agricultură, Protecția mediului, Industrie alimentară;

- 47 de elevi din clasele de învățământ gimnazial V-VIII pentru disciplina Educație tehnologică;

- 30 de elevi din clasele a XI-a învățământ profesional pentru calificările profesionale: Mecanic auto, Confecționer produse textile, Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist, Bucătar.

Competițiile au constat într-o probă scrisă organizată în 24 februarie și o probă practică desfășurată în perioada 26 februarie – 2 martie, în laboratoarele tehnologice și atelierele de specialitate.

Elevii calificați pentru etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii”:

 

Domeniul

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Educație tehnologică

Drăgan David

V

Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare

Buzila Andrea

VI

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Satu Mare

Palcau Lucian

VII

Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare

Ciordas Adrian

VIII

Școala Gimnazială Tășnad

Mecanică

Szeremi Laurențiu Nicolae

XI

Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare

Zimbru Adelin Grigore

XII

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț

Electronică, automatizări, telecomunicații

Kocsis Andras Peter

XI

Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații ”Ion I. C. Brătianu” Satu Mare

Industrie textilă și pielărie

Salanachi Anamaria

XI

Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare

Fabricarea produselor din lemn

Herman Reiner David

XII

Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși„ Satu Mare

Economic, administrativ, comerț

Dubou Andrea Gabriela

XI

Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Bura Denisa Adela

XII

Liceul Tehnologic „George Barițiu” Livada

Turism și alimentație

Criste Andreea Livia

XI

Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Lobonț Daniela Mariana

XII

Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș

Agricultură – cultura plantelor

Orban Paraschiva Sabina

XI

Liceul Tehnologic Tarna Mare

Rațiu Beatrix Ionela

XII

Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei

Analize produse alimentare

Dărăban Alicia

XI

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Riza Paula Daniela

XII

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Industrie alimentară

Tardi Henrietta

XII

Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

 

Elevii calificați pentru etapa națională a Concursurilor pe meserii:

 

Calificarea profesională

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Mecanic auto

Călin Vasile Daniel

XI

Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare

Confecționer produse textile

Ștrango Claudia Irina

XI

Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț

Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist

Săvianu Jessica

XI

Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare

Bucătar

Molnar Patrik

XI

Colegiul Economic ”Gheorghe Dragoș” Satu Mare

Etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” se va desfășura în perioada 2-6 aprilie 2018, având ca județe organizatoare: Argeș pentru domeniul Mecanică, Buzău pentru domeniul Electronică, Teleorman pentru domeniul Industrie textilă, Satu Mare pentru domeniul Fabricarea produselor din lemn, Caraș Severin pentru domeniile Economic și Turism, Constanța pentru domeniul Agricultură, Suceava pentru domeniul Industrie alimentară și București pentru Educație tehnologică.

Etapa națională a Concursurilor pe meserii se va desfășura în perioada 2-6 aprilie 2018, având ca județe organizatoare: București pentru calificarea Mecanic auto, Teleorman pentru calificarea Confecționer produse textile, Iași pentru calificarea Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist și Buzău pentru calificarea Bucătar.