Taraful Iedera condus de Dumitru Iederan a câştigat Marele Premiu la „Danțu’ Mânânțăilor”

• publicat la: 19 November 2018
Taraful Iedera condus de Dumitru Iederan a câştigat Marele Premiu la „Danțu’ Mânânțăilor”

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, a organizat cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Concurs Județean de Folclor „Danțu’ Mânânțăilor”.
Festivalul concurs județean de folclor “DANŢU’ MÂNÂNŢĂILOR”, se adresează elevilor din școlile generale din județ, și se desfășoară pe două categorii de vârstă: clasele 0 – IV și clasele V – VIII, pe mai multe secțiuni.

Juriul a oferit următoarele premii:

Marele premiu a fost acordat din nou  Tarafului ”Iedera” din Carei condus de Dumitru Iederan.

Grupa 0-IV

Secțiunea I – soliști

Premiul I – Balog Diana și Bura Iulia

Premiul II- Ciorba Sara Și Buta Maia

Premiul III- Negrea Aida

Premiul IV- Sas Patricia

 

Grupuri Vocale

 

Premiul I – ”Oșencuțele” – Valea Seacă

Premiul II- ”Florile Turțului” – Turț

 

Secțiunea II soliști instrumentiști

 

Premiul I – Marghiș Andrei – Satu Mare

Premiul II- Godza Sabou – Satu Mare

Premiul III-Negru Ștefania – Satu Mare

 

Secțiunea III formații coregrafice

 

Premiul I – ” Flori de Codru” – Tășnad

Premiul II – ”Mugurașii Oașului”

Premiul III- Florile Turțului

Premiul IV – Formația Vatra

 

Grupa V-VIII

Soliști vocali

Premiul I – Oșian Carmen și Păcurar Teodora

Premiul II- Rotar Ionuț și Tămaș Georgiana

Premiul III- Nicoară Cătălin

Premiul IV- Buhai Petruța

 

Grupuri vocale

Premiul I -”Cununița Năzdrăvană”

Premiul II- ”Florile Tărnii” – Tarna Mare

 

Soliști instrumentiști

Premiul I – Farcău Mario – Satu Mare

Premiul II- Filimon Andrei – Satu Mare

Premiul III-Lucuța Darius – Carei

 

Grupuri instrumentiști

Premiul I – Taraful ”Cununița Năzdrăvană”

 

Formații coregrafice

Premiul I – Mugurașii – Giorocuta

Premiul II- Vatra – Santău

Premiul III- Florile Tărnii – Tarna Mare

Premiul IV- Școala – Pomi, Școala Gimazială Homorodu de Mijloc și Scoala Gimnazială – Halmeu.

 

Lasati un comentariu