Salbă de medalii pentru atleţii careieni

• publicat la: 2 octombrie 2014

Concursul Naţional de Atletism In Memoriam de la Târgu Mureş,inclus in calendarul competiţiilor Federaţiei Române de Atletism,a reunit la start sute de sportivi din toate zonele Transilvaniei, în perioada 26-27 septembrie 2014.

Şi la ediţia din acest an,Clubul Sportiv Şcolar de pe lângă Liceul Teoretic Carei a participat cu un lot de tineri atleţi atent pregătiţi de antrenorul Ioan Mărneanu. Talentul lor nativ, precum şi pregătirea asiduă şi constantă  pe care o fac la şcoala careiană de atletism dau din nou rezultate excepţionale la competiţiile naţionale la care participă.

La intrecerile de la Târgu Mureş,CSŞ Carei a cucerit pentru  panoplia clubului un braţ de diplome.

Şase sportive careieni şi-au adjudecat primul loc la diferite probe, după cum urmează:

–          aruncarea greutăţii – 12-13 ani

Pe poziţia a doua a podiumului s-au urcat Patricia Butean şi Laurenţiu Vădan care au concurat la proba de aruncare a greutăţii, 12-13 ani. Antonia Kinczel a obţinut merituosul loc III, la proba de 80 de m, la categoria de vârstă 12-13 ani, iar Roxana Cura, cea mai tânără concurentă de numai 9 ani a obţinut locul V la proba de 600 de m.

Panoplia Clubului Sportiv Școlar de pe lângă Liceul Teoretic își îmbogăţeşte  zestrea de medalii şi la Concursul Naţional de atletism ,,Cupa Castanelor’’, care a avut loc la Baia Mare, în data de  26 septembrie. Tinerii sportivi careieni se prezintă exemplar şi vin cu salbă de medalii de fiecare dată de la concursuri, deși  sustinerea din partea conducerii oraşului este nesemnificativă având in vedere  competițiile la care participă.
Astfel, s-au clasat pe primul loc Teodora Racolţa la  aruncarea discului  (16-17 ani), Cristina Mărneanu la aruncarea suliţei (18-19 ani), Ionuţ Gorgan la aruncarea discului (16-17 ani), Cătălin Screment la aruncarea suliţei (14-15 ani), tot Cătălin Scremenț la aruncarea greutății (14-15 ani), Marius Ţicle la aruncarea suliţei (18-19 ani), la aruncarea greutăţii (18-19 ani) şi aruncarea discului (18-19 ani).

Poziția secundă a fost ocupată de Teodora Racolța la aruncarea greutăţii (16-17 ani),  Cristina Mărneanu la aruncarea greutății (18-19 ani), Denis Ţicle, la aruncarea suliţei ( 14-15 ani) şi Cătălin Screment la aruncarea discului (14-15 ani).

Pe treapta a III-a a podiumului au urcat Cristina Mărneanu la 100 de m (18-19 ani),  Denis Ţicle la aruncarea greutăţii 14-15 ani) și tot Denis Ţicle   pentru proba de aruncarea discului (14-15 ani).

Lotul de atleţi care s-a prezentat la această competiţie a fost pregătit de către profesorul Florin Turcu.