Româncele câştigă fără mâna lui Eugenie Bouchard

• publicat la: 19 aprilie 2015
Româncele câştigă  fără mâna lui Eugenie Bouchard

Andreea Mitu aduce un nou punct României în cadrul partidei Canada – Romania din Fed Cup, în barajul de promovare pentru Grupa Mondială I a tenisului feminin mondial. Astă seară, Bouchard pierde şi în faţa Andreei Mitu, cea care a înlocuit-o pe accidentata Irina Begu.

Scorul a fost 4-6, 6-4, 6-1 pentru sportiva româncă, care a câştigat intr-o oră  si 54 de minute.

După un prim set echilibrat, in care Andreea Mitu începea usor emotiva, la chiar primul meci de FedCup din cariera, Eugenie Bouchard  a pus  presiune in finalul primei manse, pe care a câştigat-o la 4, într-un game chiar pe serviciul lui Mitu.

Sportiva româncă  a revenit extraordinar, câştigând următoarele două seturi.

Primul la 4, repetand un scenariu al primei manse, de data asta cu câştig de cauză pentru româncă, care a făcut un break important la 4-4.

Setul decisiv i-a apartinut in totalitate Andreei, care a părut ea o sportivă  de locul 7 WTA   si adversara de 104,  nu invers.

Victorie aşadar pentru Mitu, care aduce României un 2-1 la general extrem de pretios pentru noi.

La Montreal  urmează să se desfăşoare partida dintre  Alexandra Dulgheru   si Francoise Abanda, pe care o puteţi urmări în  direct pe Ziare.com.