Deci se poate! Aşa se apără numele marelui filosof şi martir român Mircea Vulcănescu

• publicat la: 6 iulie 2017
Deci se poate! Aşa se apără numele marelui filosof şi martir român Mircea Vulcănescu

Se dovedeşte încă o dată că societatea civilă are un rol deosebit în stoparea abuzurilor celor care conduc vremelnic o instituţie sau un oraş  din România. Avem şi la Carei exemplul părinţilor de la şcoala Vasile Lucaciu pe care primarul o dorea desfiinţată prin comasare şi mutarea elevilor la Colegiul Tehnic Iuliu Maniu. Tabelele  semnate nominal de fiecare dintre părinţii elevilor careieni a dus la stoparea iniţiativei primarului de comasare a şcolilor careiene în decembrie 2016.

La 6 luni distanţă, elevii Liceului Mircea Vulcănescu din Bucureşti au luat atitudine faţă de schimbarea numelui patronului lor spiritual.

„Noi nu vrem să-l dăm de acolo! Ne legăm de statuie! Elevii nu vor! Noi ne iubim liceul nostru așa cum e, nu vrem să ne pună «Traian Popovici»… Bun, rău, așa cum o fi, e liceul nostru. Nu e al altcuiva!”, îmi răspund doi dintre ei, potrivit activenews.ro.

Conform art.5, lit. a) din Ordinul Ministrului educației nr.6564/2011, procedura de atribuire a denumirilor unităților de învățământ din sistemul național de învățământ preuniversitar se realizează astfel: „pe parcursul anului școlar (n.r. – ultima zi de școală a fost 16 iunie), consiliul de administrație al unității de învățământ stabilește propunerea privind denumirea unității de învățământ începând cu anul școlar următor și înaintează solicitarea, însoțită de fundamentarea necesară, spre aprobare, administrației publice locale sau județene, după caz (…)”.

Cu alte cuvinte, Consiliul Local al Primăriei Sectorului 4 ar fi trebuit să solicite, din timp, și opinia consiliului de administrație al liceului „Mircea Vulcănescu”, dacă nu cu privire la necesitatea schimbării denumirii, măcar în legătură cu noul nume.

 Deși nu a fost respectat, Ordinul nr. 6564/2011 este invocat în Expunerea de motive a Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 București, iar în singurul document ce însoțește decizia, un „raport de specialitate” întocmit de Direcția Tineret Sport a primăriei, se face trimitere chiar la art.5 din acest Ordin. Ȋn Expunerea de motive nu se spune însă nimic despre avizul Inspectoratului Școlar al Municipiului București (ISMB), dar nici despre adresa Liceului Tehnologic „Mircea Vulcănescu”, deși, conform legii, aceste documente erau necesare.

Apelul pentru Mircea Vulcănescu” lansat ieri de către academicianul Nicolae Breban a avut un efect efervescent în cadrul societății românești. Astfel, după publicarea pe ActiveNews, sute de personalități și-au trimis adeziunea la demersul pentru apărarea memoriei lui Mircea Vulcănescu și a altor personalități acuzate în trecut de diferite tribunale politice.

Astfel, printre numele care au semnat adeziunea la apelul Academicianului Nicolae Breban se numără academicienii Ioan Aurel Pop, Victor Voicu, Victor Spinei (vicepreședinte al Academiei), Bogdan Simionescu (vicepreședinte al Academiei), Gheorghe Păun, Răzvan Theodorescu (fost Ministru al Culturii), precum și Virgil Nemoianu, prof. dr., membru de onoare al Academiei Române, Ștefan Afloroaei, membru-corespondent al Academiei Române, Mircia Dumitrescu, artist plastic, membru-corespondent al Academiei Române, jurnalista Lucia Hossu Longin, regizorul Dan Necșulea, scriitoarea Magda Ursache, jurnaliștii Marilena Rotaru și Octavian Hoandră, cercetătorul Florin Crâșmăreanu, scriitorii Mircea Platon și Cassian Maria Spiridon, regizorul Radu Boroianu ( fost director al Institutului Cultural Român), criticul Alex Ștefănescu, istoricul Dora Mezdrea, Petru Bejan, prof. univ. dr. Facultatea de Filosofie de la Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași, actorii Dan Purici și Maria Ploae, regizorii Nicolae Mărgineanu și Iulian Capsali și mulți alții.

Acestora li se adaugă cei care au semnat anterior memorii sau luări de poziție: sub-secretarul de stat Octav Bjoza, artiștii Sorin Dumitrescu și Eugen Mihăescu, Coriolan Baciu, Victor Roncea, jurnalist, Silvia Codreanu, actriț,, Petru Ionescu, regizor, Manuela Hărăbor, actriță,  Zoe Rădulescu, fost deținut politic, și mulți alții. Există o petiție online care a strâns deja aproape 2000 de semnături.

Lasati un comentariu