Orădenii și ucrainencele câștigă Memorialul Mircea Dohan- Cupa NIRO de la Carei

• publicat la: 1 septembrie 2019
Orădenii și ucrainencele câștigă Memorialul Mircea Dohan- Cupa NIRO  de la Carei

S-a încheiat cea de-a VIII-a ediție a turneului internațional de handbal Memorialul Mircea Dohan Cupa NIRO Carei 2019. Cupa câștigătoare, categoria Băieți, rămâne și în acest an la Oradea, echipa  Alpha Oradea dovedind ucrainienii de la  Karpaty Ujgorod  cu scorul de 32-26.

La fete în schimb câștigă turneul din acest an sportivele din Ucraina de la Karpaty Ujgorod care s-au impus în fața celor de la Mateszalkai MTK  cu scorul de 19-12.

Foto nr.1

Și pentru că așchia nu sare departe de trunchi sau dacă vreți…ce naște din pisică șoareci mănâncă, cel mai bun golgeter fete al tuneului internațional de handbal de la Carei a fost Iulia Boros de la Alpha Oradea, nimeni alta decât nepoata regretatului Mircea Dohan, fiica fiicei handbalistului omagiat.
Bravo Iulia și felicitări părinților!
Tot la fete, cea mai tehnică jucătoare a fost desemnată  Tovtyn Karina de la Karpaty Ujgorod iar cea mai bună  ,,portăriță,,   a fost Szoradi Greta de la Mateszalkai MTK.
La băieți, titlul de ,,cel  mai tehnic jucător,, a fost acordat sportivului  Gal Iulian de la Alpha Oradea iar  Cel mai bun portar a fost desemnat Îndoiesc Denis  tot de la Alpha Oradea.
Ucraineanul  Nykita Vasyl de la Karpaty Ujgorod a primit titlul de Golgeterul turneului.
În cadrul acestei competiții sportive s-au întrecut 12 echipe de junioare III și 8 echipe de juniori II.