Câștigătorii concursului “Povestiri din satul meu”. Două eleve din Carei printre premiați

• publicat la: 23 mai 2022
Câștigătorii concursului  “Povestiri din satul meu”. Două eleve din Carei printre premiați

Prima ediție a concursului ” Povestiri din satul meu” a fost organizată de Școala Gimnazială Păulești, județul Satu Mare.

În data de 21.05.2022, s-a desfășurat evaluarea concursului cu participare indirectă în cadrul proiectului educațional „Povestiri din satul meu”, ediția I, coordonat de Iederan Simona Margareta, profesor Istorie – Jurnalism, la care au participat 32 de unități de învățământ.

Parteneri: Inspectoratul Școlar Satu Mare, Primăria Comunei Păulești, unități de învățământ din județul Satu Mare și din alte județe (Argeș, Bihor, Galați, Iași, Ilfov, Prahova, Suceava, Teleorman) și Republica Moldova (oraș Căușeni).

Concursul a avut patru secțiuni: Creații artistice, Pagini monografice, Interviu și Prezentare PowerPoint.

Echipa de proiect a fost formată din prof.Iederan Simona Margareta – director, Hajer Octavian – director adjunct, Croitor Denisa Ioana, Gomboș Cristina, Ille Mariana Gabriela și Todor Adrian.

Evaluatori: creații artistice: Florea Irina și Voropciuc Sorina; pagini monografice, interviu și prezentare PowerPoint: Glazer Vendelin și Speth Maria.

Premiile au fost acordate după cum urmează:

Secțiunea I: Creații artistice: ciclul preșcolar: Stanciu Andrei, coordonat de profesor Achim Monica, de la Școala Gimnazială nr. 1 Orbeasca, GPN nr. 2 Orbeasca de Jos, Teleorman – Locul I

Bică Teodora, coordonată de profesor Achim Monica, de la Școala Gimnazială nr. 1 Orbeasca, GPN nr. 2 Orbeasca de Jos, Teleorman – Locul III;

ciclul primar: Lăcătuș Andreea, coordonată de profesor Cătană Sandală Florentina, de la Școala Gimnazială Nr. 1 Aștileu – Locul I;

Szilagyi Ștefan, coordonat de profesor Rusz Corina, de la Școala Profesională „George Coșbuc” Medieșu Aurit – Locul II;

Trip Gabriel, coordonat de profesor Rusz Corina, de la Școala Profesională „George Coșbuc” Medieșu Aurit – Locul III;

Strugurel Luca, coordonat de profesor Rusz Corina, de la Școala Profesională „George Coșbuc” Medieșu Aurit – Mențiune;

ciclul gimnazial: Barbaroș Adelaida, coordonată de profesor Midoni Tatiana, de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Căușeni – Locul I;

Irimia Elena, coordonată de profesor Chiruță Simona Ionela, de la Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni – Locul II;

Corgoja Bianca, coordonat de profesor Midoni Tatiana, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Căușeni – Locul II; Vasiloaea Rebeca, coordonată de profesor Chiruță Simona Ionela, de la Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni – Locul III;

Mitrache Sabina, coordonată de profesor Chiruță Simona Ionela, de la Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni – Locul III;

Paul Iosif, coordonat de profesor Gomboș Cristina Petruța, de la Școala Gimnazială Păulești – Mențiune; Oprea Sara, coordonată de profesor Nemet Stelian, de la Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț – Mențiune;

ciclul liceal: Locul I – Muraru Patricia, coordonată de profesor Gorincioi Adrian, de la Liceul Teoretic „George Călinescu” Chișinău;

Locul II – Dascălu Natalia, coordonată de profesor Nuna Mihaela, de la Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu” Carei;

Locul III – Leca Xenia, coordonată de profesor , Clucerescu Carmen, de la Liceul Tehnologic „Toma Socolescu” Ploiești;

Mențiune – Farkas Karolina, coordonată de profesor Ciucoș Monica, de la Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu” Carei.

Secțiunea a II-a: ciclul gimnazial: Bako Jazmin/ Bihari Helga/ Csikos Denisa/ Deak Fatima/ Kocsis Veronika/ Nagy Inez – Vanda/ Papp Ivette, echipă coordonată de profesor Cocsis Carol – Ioan, de la Școala Gimnazială Dorolț – Locul I;

Doroș Matei, coordonat de profesor Negru Maria, de la Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț – Locul II;

Bojan Carla/ Mocanu Raisa, echipă coordonată de profesor Hanus Anca, de la Școala Gimnazială Vetiș – Locul III;

Varga Ruben, coordonat de profesor Moga Dumitru, de la Școala Gimnazială Doba – Mențiune;

Ungureanu Andrei – Florin/ Sas Claudiu – Mihai, echipă coordonată de Ghiță Daniela Aurora, de la Școala Gimnazială Nr. 1 Ghidigeni – Mențiune;

ciclul liceal: Locul I – Hainagiu Diana Mihaela/ Moțoc Delia Bianca, echipă coordonată de Popescu Maria, de la Colegiul Național „Matei Basarab” București;

Locul II – Chetrean Dumitrița, coordonată de profesor Grigore Anda-Andreea, de la Colegiul „Vasile Lovinescu” Fălticeni;

Locul III – Pîrju Gheorghiță, coordonat de profesor Grigore Anda-Andreea, de la Colegiul „Vasile Lovinescu” Fălticeni;

Mențiune – Andronic Alexandra/ Dițoiu Maria, echipă coordonată de profesor Popescu Maria, de la Colegiul Național „Matei Basarab” București; Mențiune – Gheorghe Maia/ Șușman Alecsia, echipă coordonată de profesor Popescu Maria, de la Colegiul Național „Matei Basarab” București.

Secțiunea a III-a: Interviu: Locul I – Bora Daiana/ Ravas Bianca, echipă coordonată de profesorii Cseh Monica și  Haiduc Mihaela, de la Școala Gimnazială Vama;

Locul II – Fazekas Reka Viktoria/ Kala Hajnalka, echipă coordonată de profesor Gyokos Gabriela, de la Școala Gimnazială Păulești, structura Ambud;

Locul III – Belbe Daniel, coordonat de profesor Nemet Stelian, de la Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț;

Mențiune – Cuc Yasmina Florina, coordonată de profesor Popa Ana Cornelia, de la Școala Gimnazială „Miron Pompiliu” Ștei și Nemeș Amanda, coordonată de profesor Gomboș Diana Alina, de la Școala Gimnazială Culciu Mare.

Secțiunea a IV-a: Prezentare PowerPoint: Locul I – Prodan Mario, coordonat de profesor Florian Mihaela, de la Școala Gimnazială Racșa;

Locul II – Kocsis Patrik și Zaha Raul, echipă coordonată de profesor Gomboș Cristina Petruța, de la Școala Gimnazială Păulești;

Locul III – Dănuț Ariana, coordonată de profesor Nemet Stelian, de la Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț;

Mențiune – Mali Kincso Hajnalka/ Mali Jazmin Anita/ Peto Greta Patricia/ Cseh Roland/ Mali Mate/ Mali Zsolt/ Rakos Mate, echipă coordonată de profesorii Cseh Monica și Peto Melinda Eliza, de la Școala Gimnazială Vama;

Mențiune – Iordan Robert/ Izbășescu Timea, echipă coordonată de profesor Glejanu Gabriela, de la Școala Gimnazială nr. 1 Cetățeni.

Felicitări organizatorilor și participanților!

Buletin de Carei

Lasati un comentariu