Argint pentru echipa de gimnastică junioare a României,la Trofeo Cita di Jesolo

• publicat la: 23 martie 2014

Echipa de gimnastică junioare a României a cucerit, sâmbătă, medalia de argint la Trofeo Cita di Jesolo (Italia), fiind depăşită pe podium de reprezentativa SUA.

Echipa României, în componenţa Laura Jurcă, Andra Butuc, Ştefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica şi Andreea Iridon, a obţinut un punctaj total de 212,900 puncte, cu care s-a clasat pe locul secund.

Medalia de aur a revenit echipei SUA (228 puncte), iar cea de bronz echipei Italiei (211,400 puncte).

În concursul individual-compus, prima poziţie a revenit gimnastei americane Key Bailie (58.250) puncte, cea mai bună clasare a unei sportive tricolore fiind cea a Laurei Jurcă (locul 4, 55,500 puncte).

România mai este reprezentată în competiţia senioarelor de Ştefania Stănilă şi Andreea Munteanu.

Concursul Trofeo Cita de Jesolo este programat sâmbătă şi duminică, cu participarea gimnastelor senioare şi junioare din Italia, SUA, Japonia, Australia şi România.