Conferința „Moștenire vie. Identitate șvăbească ca mod de viață” la Carei. Alocuțiuni în limba maghiară

• publicat la: 23 februarie 2026
Conferința „Moștenire vie. Identitate șvăbească ca mod de viață” la Carei. Alocuțiuni în limba maghiară

La Teatrul Municipal din Carei a avut loc conferința șvabilor sătmăreni la 300 de ani de la colonizarea lor  în această zonă din România.

Atmosfera a fost una plină de emoție încă de la bun început, fiind deschisă de acordurile Fanfarei din Foieni.

În cadrul conferinței „Moștenire vie. Identitate șvăbească ca mod de viață” s-a intonat Imnul Șvabilor de către corul bărbătesc din Urziceni.

Au fost prezentate de către invitați  lucrări științifice valoroase ce au explorat rădăcinile, rigoarea și credința comunității șvabilor sătmăreni.  Toate  în limba maghiară. În sala Teatrului Municipal nu a existat niciun steag al țării în care locuiesc șvabii sătmăreni.


..


Buletin de Carei

 

Lasati un comentariu