2 elevi de la Liceul Teoretic calificaţi la faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei.Rezultate

• publicat la: 27 April 2014
2 elevi de la Liceul Teoretic calificaţi la faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei.Rezultate

 Olimpiada de Tehnologia Informaţiei, numită prescurtat  OTI, este o competiţie naţională care se desfăşoară în conformitate cu Metodologia-cadru de organizare şi desfăşurare a competiţiilor şcolare, aprobată prin O.M.E.C.T.S. nr. 3035/2012.

Obiectivul general al acestei competiţii este stimularea şi promovarea elevilor cu aptitudini deosebite în domeniul tehnico-aplicativ şi ştiinţific.

 Concursul se organizează pe 2  secţiuni: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor, numită în continuare secţiunea TIC, pentru elevii claselor IX-XII, indiferent de filieră/profil/specializare  si   Aplicaţii în C#, numită în continuare secţiunea C#, pentru elevii claselor IX-XII, indiferent de filieră/profil/specializare.

Daca la  secţiunea TIC concurenţii pot participa doar la nivelul clasei din care fac parte,la  secţiunea C# concurenţii pot participa indiferent de clasă.

Faza judeţeană a OTI a avut loc sâmbătă,26 aprilie,la Colegiul Naţional Mihai Eminescu,cu peste 90 de participanţi  pasionaţi de informatică dintre care 12 careieni.

Şi la această competiţie şcolară,elevii  de la Liceul Teoretic din Carei au confirmat din nou valoarea in domeniul IT,toţi cei 12  elevi obţinând rezultate frumoase şi deosebit de frumoase.Doi dintre ei,clasaţi pe primul loc , vor fi prezenţi la faza naţională a OTI ce va avea loc în luna mai la Satu Mare.Aceştia sunt Andrada Spanci din clasa a X-a şi Kristo Bela din clasa a XI-a.

Rezultate

Secţiunea TIC

Nr

Nume

Prenume

Unitatea școlara

Clasa

Profesor

Proba Teoretică

Proba Practică

Total

Premiul

1

NEMEȘ-CARAMALIU

ALICE

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

9

Durla-Pașca Elenita

59.00

75.00

134.00

Premiul1

2

STRUC

RAZVAN

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

9

Durla-Pașca Elenita

54.00

74.00

128.00

Premiul2

3

TĂRÎȚĂ

loc 2

PAUL-EMANUEL

Liceul Teoretic Carei

9

Laslo Ion

52.00

76.00

128.00

Premiul2

4

MOLDOVAN

TUDOR

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

9

Durla-Pașca Elenita

61.00

57.00

118.00

Premiul3

5

MAIOR

MANUEL

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

9

Durla-Pașca Elenita

46.00

61.00

107.00

Mentiune

6

ILUTA

IONUT

Colegiul Tehnic „Ion I.C. Brătianu Satu Mare

9

Tegher Gina

36.00

61.00

97.00

Mentiune

7

TEREMI

ERIK

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

9

Arsu Gabriel

27.00

63.00

90.00

Mentiune

8

MARIAN

ALEXANDRU

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

9

Rotaru Liviu

41.00

48.00

89.00

Mentiune

9

CHEREJI

BOGDAN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

9

Nește Sanda

35.00

51.00

86.00

Mentiune

10

SIKOLYA

DAVID-ISTVAN

Liceul Teoretic Carei

9

Laslo Ion

37.00

49.00

86.00

Mentiune

11

ALBU

CIPRIAN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici” Satu Mare

9

Nește Sanda

43.00

40.00

83.00

Mentiune

12

TOMOIAGĂ

ANDREI

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

9

Rotaru Liviu

35.00

37.00

72.00

Mentiune

13

BLIDERAN

RAUL

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

9

Nește Sanda

26.00

45.00

71.00

Mentiune

14

POP

RAFAEL

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

9

Nește Sanda

37.00

34.00

71.00

Mentiune

15

HOTCA

DEL CORALIN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

9

Nește Sanda

32.00

35.00

67.00

Mentiune

16

BORBELY

PATRICIA

Liceul Teoretic Carei

9

Laslo Ion

35.00

31.00

66.00

Mentiune

17

POP

ALEXANDRU

Colegiul Tehnic „Ion I.C. Brătianu Satu Mare

9

Tegher Gina

23.00

38.00

61.00

Mentiune

18

POP

CĂTĂLIN

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

9

Rotaru Liviu

28.00

33.00

61.00

Mentiune

19

BUGA

MARIAN IONUȚ

Colegiul Național „Doamna Stanca” Satu Mare

9

Nagy Mariana

16.00

25.00

41.00

Mentiune

20

GOVOR

SERGIU

Colegiul Economic „Gheorghe Dragoș Satu Mare

9

Popei Victor

18.00

0.00

18.00

21

ONACA

FLAVIU

Colegiul Economic „Gheorghe Dragoș Satu Mare

9

Popei Victor

14.00

0.00

14.00


 

Nr.

Nume

Prenume

Unitatea școlara

Clasa

Profesor

Proba Teoretică

Proba Practică

Total

Premiul

1

SPANCI

ANDRADA-OANA

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

49.50

89.00

138.50

Premiu1

2

BRISC

BIANCA

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

65.50

46.00

111.50

Premiu2

3

ILIEȘ

ELISEI-ȘTEFAN

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

46.50

65.00

111.50

Premiu2

4

BOJAN

ALEX

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Kabai Timea

41.00

66.00

107.00

Premiul3

5

CIUTĂ

AURORA

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

55.00

47.00

102.00

Mentiune

6

GYORI

SZABOLCS

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Kabai Timea

45.00

41.00

86.00

Mentiune

7

ZIMA

IONUȚ MARIAN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Lőkös Annamária

33.00

45.75

78.75

Mentiune

8

MICSKU

TAMÁS

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Kabai Timea

37.50

41.00

78.50

Mentiune

9

HÜTTER

VINCE

Colegiul Naţional Kölcsey Ferenc Satu Mare

10

Bekecs László

39.00

39.00

78.00

Mentiune

10

SOPONAR

LUCIAN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Kabai Timea

44.00

34.00

78.00

Mentiune

11

HEIM

LÁSZLÓ

Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos” Satu Mare

10

Varga György

38.50

36.00

74.50

Mentiune

12

VIKK

DARIUS

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

10

Şandor Nicoleta

39.00

34.50

73.50

Mentiune

13

KIRALY

ALEXANDRU

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

10

Şandor Nicoleta

37.00

36.00

73.00

Mentiune

14

KRIŞAN

IULIU

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

10

Korodi Mariana

33.50

29.00

62.50

Mentiune

15

ȚIPLEA

CRISTIAN

Colegiul Național „Doamna Stanca” Satu Mare

10

Nagy Mariana

34.00

20.00

54.00

Mentiune

16

ȘIPOȘ

RAUL GABRIEL

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

10

Lőkös Annamária

35.00

15.00

50.00

Mentiune

17

SZÉP

MÁRTON

Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos” Satu Mare

10

Varga György

25.50

21.00

46.50

Mentiune

18

CUIBUȘ

NICHITA

Liceul Tehnologic Tășnad

10

Sabău Nicoleta

44.50

0.00

44.50

Mentiune

19

BOROS

ZOLTÁN

Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos” Satu Mare

10

Varga György

28.00

15.00

43.00

Mentiune

20

BÉKÉSSY

NOÉMI

Liceul Reformat Satu Mare

10

Elek Kinga

29.00

11.00

40.00

Mentiune

21

NAGY

GERGŐ

Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos” Satu Mare

10

Varga György

20.50

19.50

40.00

Mentiune

22

ȘTRUȚUI

BENJAMIN-EMIL

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

30.00

10.00

40.00

Mentiune


Nr.

Nume

Prenume

Unitatea școlara

Clasa

Profesor

Proba Teoretică

Proba Practică

Total

Premiul

1

BERECZ

GABRIEL

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

11

Korodi Mariana

33.55

98.00

131.55

Premiul1

2

KASSAI

TAMÁS

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

11

Kabai Timea

31.50

93.00

124.50

Premiul2

3

POP

EMANUEL ADRIAN

Colegiul Naţional „Ioan Slavici Satu Mare

11

Lőkös Annamária

29.80

92.50

122.30

Premiul3

4

MĂRGINEAN

ANA

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

11

Şandor Nicoleta

23.55

54.25

77.80

 

 

Nr.

Nume

Prenume

Unitatea școlara

Clasa

Profesor

Proba Teoretică

Proba Practică

Total

Premiul

1

BALINT

ANDRA

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

12

Şandor Nicoleta

36.00

74.00

110.00

Premiul1

2

BURCIU

RĂZVAN TUDOR

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

12

Şandor Nicoleta

35.00

64.20

99.20

Premiul2

3

HODUŢ

RIANA

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu Satu Mare

12

Şandor Nicoleta

34.00

60.75

94.75

Premiul3

4

MAXIM

RĂZVAN LIONEL

Colegiul Tehnic „Ion I.C. Brătianu Satu Mare

12

Sabou Rita

18.50

20.00

38.50

5

VRAJA

BIANCA

Colegiul Tehnic „Elisa Zamfirescu Satu Mare

12

Pop Alexandrina

16.25

0.00

16.25

6

ILUȚ

IOANA

Colegiul Tehnic „Elisa Zamfirescu Satu Mare

12

Pop Alexandrina

3.95

0.00

3.95

Secţiunea C#

Nr.

Nume

Prenume

Unitatea școlara

Clasa

Profesor

Punctaj

Premiul

1

KRISTO

BELA-KRISZTIAN

Liceul Teoretic Carei

11

Laslo Ion

94.00

Premiul1

2

POP

DAVID

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

11

Şandor Nicoleta

90.00

Premiul2

3

AXINTE

VASILICĂ

Liceul Teoretic Carei

12

Laslo Ion

85.00

Premiul3

4

LASLO

MARIAN

Liceul Teoretic Carei

12

Laslo Ion

51.00

Mentiune

5

FRÎNCO

HOREA

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Satu Mare

9

Durla-Pașca Elenita

45.00

Mentiune

6

OROS

BOGDAN

Colegiul Național „Doamna Stanca” Satu Mare

10

Nagy Mariana

43.00

Mentiune

7

TAMAȘ

IONUȚ-FLORIN

Liceul Teoretic Carei

10

Laslo Ion

43.00

Mentiune

8

MIHALCA

GEORGE MARIAN

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

12

Surducan Liana

37.00

Mentiune

9

ŞANDOR

ROBERT

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

12

Șandor Nicoleta

37.00

Mentiune

10

MOCAN

RĂZVAN

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Satu Mare

10

Korodi Mariana

27.00

Mentiune

11

CORTEL

SVEN

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

12

Șandor Nicoleta

20.00

Mentiune

12

COŢAN

FILIP

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

11

Korodi Mariana

20.00

Mentiune

13

KELENYI

BENJAMIN ISTVAN

Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare

12

Surducan Liana

20.00

Mentiune

 

 

comentarii

de cenzura la 28 April 2014 - 12:52

..au fo da sau sters…
….tac ere, omerta..

de .... la 28 April 2014 - 12:55

oricum in oras
exista o singura scoala: LTC!
restul e gargara, gargaragii, zarzavat, ghiveci, bograci…

de clopotel la 29 April 2014 - 07:03

s a sunat ,mai mereti
la ore…………..

Lasati un comentariu