La Carei au depus jurământul noul primar și consilierii locali. VIDEO

Astăzi, 23 octombrie 2024, a avut loc la Carei festivitatea de depunere a jurământului de credință a consilierilor și primarului ales la data de 9 iunie 2024. Jurămintele, felicitările și masa festivă au avut loc la Castelul Karoly din Parcul Dendrologic Carei. Subprefectul Altfatter Tamas a condus ședința de investire care a început cu Imnul României. Niciun român din conducerea județului nu s-a deranjat să participe la Carei, al doilea oraș ca mărime după Satu Mare, la ședința de investire a noului primar și a noilor consilieri așa cum se deplasează în toate localitățile rurale.
Au fost invitați să ia loc la prezidiu cel mai vârstnic consilier, Ludovic Keizer, precum și cel mai tânăr consilier, ca să nu fie cu supărare, unul de la PNL- Nemeș Adrian și unul de la PSD – Sebastian Oneț.
Secretarul primăriei, Adela Oprițoiu a dat citire listei consilierilor validați și i-a invitat să depună jurământul. Pe o măsuță alăturată mesei de prezidiu au fost puse o Biblie românească și una maghiară iar peste ele Constituția României.
Fiecare consilier a depus jurământul cu mâna pe ambele biblii, doar consilierul român Sebastian Oneț a ales Constituția și Biblia românească.
Noii consilieri din CL Carei sunt:
PSD – Binder Eugen, Crețu Simona și Oneț Sebastian
PNL- Nemeș Adrian, Marcel Caramba, Valentin Sorian
UDMR- Keizer Ludovic, Hago Nandor, Fazekas Zoltan, Venig Gabriela, Leitner Robert, Miculas Hanna, Toth Eniko, Haller Erika, Tempfli Emeric, Lukacs Rakoczi Levente
A urmat depunerea jurământului de către primarul nou ales, în persoana fiicei primarului evazionist Kovacs, Giurgiu-Kovacs Monica și nu Monika cum scrie pe profilul ei noul primar. Subprefectul Altfatter Tamas a ridicat asistența în picioare în timpul depunerii jurământului de către noul primar. Ca de la udemerist la udemerist.
Ședința festivă a continuat cu alocuțiunile oaspeților, ale noilor aleși locali iar la final s-a organizat o masă de protocol de către primăria Carei.
Deși consilierul Nemeș Adrian din partea PNL Carei și Bianca Șorian din partea PSD Satu Mare au rostit alocuțiunile exclusiv în limba română acestea au fost înțelese de către toți cei prezenți. Pentru electoratul captiv prezent, noul primar ales, tăticul primar evazionist Kovacs, fostul viceprimar Keizer, președintele CJ Pataki Csaba și verișor al evazionistului Kovacs, s-au exprimat și în limba maghiară de parcă aceștia nu ar fi cunoscut deloc limba română.
Atât primarul evazionist sau tutorele noului primar cât și viceprimarul au adus calde mulțumiri soțiilor lor pentru înețelgerea dovedită pe parcursul mandatelor lor. Noul primar ales nu a venit însoțită de soț ci doar de fiul ei.
În sală au fost prezenți și senatorul Turos Lorand, deputaţii Nagz Szabolcs şi Magyar Lorand, directori de instituţii, reprezentanţi ai mediului de afaceri, angajaţi ai administraţiei locale şi câțiva cetăţeni ai Careiului.
În tot acest timp, la sediul primăriei Carei, în incinta serviciului de taxe și impozite, frumoasa gresie din pardoseală era spartă cu pikamerul pentru că noul primar ales vrea…încălzire prin podea și tăticul evazionist nu a prevăzut dorințele fetiței acum 10 ani când s-a inaugurat clădirea cu pardoseala din gresie de calitate.
Buletin de Carei