România vândută! Containere pentru elevii români, săli de clasă pentru elevii maghiari la Sfântu-Gheorghe

• publicat la: 25 mai 2025
România vândută! Containere pentru elevii români, săli de clasă pentru elevii maghiari la Sfântu-Gheorghe

Primăria Sfântu-Gheorghe le dă celor 1000 de elevi români de la Colegiul Național Mihai Viteazul containere în loc  de săli  de clasă așa cum le oferă elevilor maghiari! Aceasta e consecința protestului românilor din fața primăriei Sfântu-Gheorghe.

La data de  23 mai 2025 a avut loc un protest al românilor din Sfântu-Gheorghe față de conducerea exclusiv UDMR  a orașului care își bate joc  constant de români. Totul cu acceptul guvernanților și al președintelui României indiferent care a fost și este.

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

De peste cinci ani, elevii români sunt obligați să învețe în condiții inacceptabile, în spații insalubre, printre gândaci, în săli de clasă improvizate, fără ca lucrările de reabilitare promise să avanseze în mod real. Minoritarii sunt protejați și ținuți pe palme, în clase frumos aranjate. Pentru români se oferă….containere!

ONG-ul UDMR își bate joc  de români, discriminează românii prin reprezentanții ei ajunși în funcții de conducere! Bonus, guvernul României  oferă și finanțare ONG-ului UDMR.

Cât le mai permitem?

Noul președinte ales a fost susținut chiar agresiv  de către UDMR deci este puțin probabil ca acesta să intervină pentru a elimina DISCRIMINAREA ROMÂNILOR.

 

 

Lasati un comentariu