Suferințele românilor din Transilvania aflată sub ocupația austro-ungară

• publicat la: 14 august 2025
Suferințele românilor din Transilvania aflată sub ocupația austro-ungară

În anul 1915 serviciile de spionaj ale armatei ungare angajează pe evreul Rafael Mendel din Porumbacu de Jos (azi j. Sibiu). În vara aceluiaşi an, s-a prezentat la învățătorul român David Pop din Hărman, sub numele fals de ,,Stoica”, sergent în armata română, originar din Azuga (j. Prahova), propunîndu-i să strîngă informații despre operațiile militare austro-ungare de-a lungul graniței cu România, pe care apoi sa  le trimită Marelui Stat Major al armatei române.

Căzînd în cursă, David Pop intră în legătură cu un număr de preoți, învăţători şi alţi intelectuali, fără să ştie unii de alții, care-i pun la dispoziție o serie de date privind dislocări de trupe, construcții de tranşee şi chiar hărți strategice.

Toate informațiile au fost date falsului sergent Stoica şi unui pretins locotenent în armata română (pe numele adevărat S. Tholmeyer),,,detectiv” în serviciile de spionaj ungare. Dar toate aceste informații   n-au ajuns în posesia Marelui Stat Major al armatei române, cum socoteau cei care le-au furnizat, ci au fost trimise direct Tribunalului militar al Corpului I al Armatei ungare din Cluj.

Toți cei implicați în această afacere au fost arestați în zilele de 22 – 24 octombrie 1915. Au fost acuzați de „trădare de patrie” și „spionaj în favoarea României”.

Actul de acuzare —

cu 74 de pagini – poartă data de 18 mai 1916 (nr. 3127/1915). Sentinţa –

cu nr. 486/1916, cu 141 de pagini -s-a dat la 6 decembrie 1916. Nouă inculpaţi au fost condamnați la moarte prin spînzurătoare:

1. Victor Pop, farmacist în Alba Iulia;

2. Coman Baca, preot în Poplaca – Sibiu;

3. Romul Cristolovean, învăţător în Rîșnov – Braşov ;

4. Ioan Coman, preot în Întorsura Buzăului;

5. Pompiliu Dan, învățător în Zărneşti — Braşov;

6. 6. Dr. Zaharie Mumtean, avocat în Alba Iulia;

7. Nicolae Hamzea, învăţător în Tîrlungeni – Braşov ;

8. David Pop, învăţător în Hårman – Braşov;

9. Dr. Spiridon Boița, avocat în Brașov.

Au mai fost condamnați: 1. Preotul Gheorghe Neagovici-Negoescu din Întorsura Buzăului, la trei ani temniţă grea şi pierderea ,,oficiului preotesc”;

2. Romul Popescu, funcționar de bancă în Sibiu, la 8 luni închisoare;

3. Preotul Ioan Nan din Sînpetru, la trei ani închisoare grea pierderea oficiului;

4. Preotul Ioan Modroiu din Vama Buzăului, la patru ani închisoare grea şi pierderea oficiului;

5. Preotul Dumitru Greceanu din Hărman, la opt luni închisoare şi pierderea oficiului.

Preotul Iosif Popoviciu din Sf. Gheorghe şi Ioan Suciu, funcționar în Sibiu, au fost achitați (au stat însă în închisoare pentru cercetări). Salariul de la stat al celor condamnați a fost sistat. Se observă că Tribunalul i-a prit şi de la slujirea celor sfinte, lucru pe care nu-l putea face decît autoritatea bisericească.

Apelul făcut la Tribunalul suprem militar din Budapesta s-a amînat mereu, pînă la 28 ianuarie 1918, cînd s-a dat o sentință de revizuire a tregului proces. Abia la 23 octombrie 1918, în urma unui apel făcut la împaratul Carol IV al Austriei, convingîndu-se de nevinovăția condam- lor, a dispus să fie eliberați. Făcuseră, totuşi, peste trei ani în închisorile unguresti. Preotul Coman Baca a murit în 1919, la scurt timp după intoarcerea în parohie, iar Ioan Coman a murit la 47 ani, la numai cîteva zile după eliberare, din pricina suferințelor îndurate.

Cosmin Adrian Ene

Lasati un comentariu