Testare de sirene la Carei -orașul fără adăpost funcțional de protecție civilă
• publicat la: 16 februarie 2026
În cursul zilelor de astăzi și mâine, la nivelul municipiului Carei și al satului aparținător Ianculești se va desfășura o acțiune de testare a sirenelor de apărare civilă.
,,Nu vă panicați dacă auziți comenzi vocale și semnalul sirenelor! Vă mulțumim pentru înțelegere!,, se scrie pe pagina oficială a Primăriei Carei.
Pe când un comunicat despre un adăpost de protecție civilă? Pentru ce anume sună sirenele? Pentru vreo petrecere cumva?
ISU Satu Mare confirmă un singur adăpost de protecție civilă la Carei pe strada Kolcsey Ferenc nr.1, în suprafață de 130mp. La adresa respectivă funcționează Parchetul de pe lângă Judecătoria Carei dar toți dau din umeri când e vorba de adăpostul de protecție civilă.
Sună sirenele. Cumpărate cu sume mari de către Primărie dar pentru întreținere de adăpost de necesitate nu se alocă nimic. Unde ne ascundem în caz de necesitate? Pe când un exercițiu pentru ca populația civilă să știe unde se poate ascunde în caz de necesitate?
Buletin de Carei