Premii şi aplauze la Gala Sportului careiean

• publicat la: 29 January 2014
Premii şi aplauze la Gala Sportului careiean

Marți, 28 ianuarie 2014 de la ora 18.00, a avut loc cea de-a doua ediție a Galei Sportului careian.Evenimentul a fost prezentat de Bogdan Georgescu, director al Direcției de Cultură și Sport a municipiului Carei.

O  alocutiune a rostit şi primarul Kovacs Eugen,care s-a declarat impresionat de numeroasa asistenţă  dar şi indecis în ce priveşte aprecierea valorilor din toate domeniile de activitate.

Mă bucur să văd că este o sală aşa de plină,înseamnă că lumea apreciază sportul. În general nu știm să ne apreciem unii pe alții. Se spune că nu este apreciată cultura, învățământul sau sportul. Poate pe merit dar nu este în totalitate adevărat. În ultima vreme am observat că nu ne mai apreciem nici în familie. Soțul nu este mulțumit de soție,soția nu este mulțumita de soț sau intervin neînţelegeri  între părinţi şi copii . Valorile nu mai sunt apreciate. Așa și eu pot să spun că nu sunt mulțumit de profesori, de medici, de cultură. Dispar valorile și aprecierea valorilor. Știm că nu avem campioni olimpici sau mondiali, dar dacă apreciem valorile locale, poate vor apărea și astfel de campioni. Îi îndemn pe părinți să-și dea copiii la sport. Știu că dau bani din buzunar pentru concursuri, dar eu personal îi apreciez pe voluntari, în rest orașul face ce poate“, a afirmat primarul Kovacs.

            În cadrul Galei au fost premiați sportivi, antrenori, profesori de sport, arbitri, cluburi și susținători ai sportului, pentru rezultatele obținute în anul 2013 și pentru activitatea desfășurată de-a lungul carierei. Au fost premiați și  foști antrenori alături de profesori de sport pentru activitatea desfășurată de-a lungul carierei și contribuția adusă în dezvoltarea sportului careian.

            Premiile au constat în diplome, plachete, statuete, medalii și sume de bani oferite de Primăria și Consiliul local al municipiului Carei alături de Direcția de Cultură și Sport a municipiului Carei.

            Alături de celelalte distincții și premii s-au oferit trei premii speciale:  Sportivul Anului la Probă Olimpică lui Țicle Marius Gerhard , pentru Sportivul Anului 2013 la probă neolimpică lui Bartincki Attila și Omul Anului 2013 în Sport, apreciatului cavaler al fluierului Kovács István.

 PREMIILE  SPORTIVE pentru 2013

 

ATLETISM – CSS LICEUL TEORETIC CAREI 

1.     Țicle Marius Gerhard – aruncarea suliței

2.     Turcu Vlad Alexandru – aruncarea mingii de oină

3.     Bihori Ștefania Dorottya – aruncarea suliței

4.     Țicle Denis Cristian – aruncarea suliței

5.     Scremenț Baciu Cătalin Marian – aruncarea suliței

6.     Zsoldos Patrik-2000 m obstacole

7.     Racolța Teodora – aruncarea discului

8.     Tegzeș Natalia Maria – aruncarea greutații

9.     Mărneanu Cătălin Nicușor – aruncarea suliței

10.Mărneanu Cristina Maria – aruncarea suliței

11.Musta Paula – aruncarea greutații

12.Rusu Claudia Maria

13.Bălaj Cristian Nicolae  OINA


Antrenori prof. Mărneanu Ioan , Prof. Turcu Florin-Radu  

Mă bucur că se face ceva pentru a recompensa copiii și ne bucurăm că este apreciată munca lor. Îmi pare rău că invitata specială Vasi Tunde, componenta echipei olimpice de atletism a Ungariei, un produs 100 % a CSS a Liceului Teoretic nu poate să ajungă. Ar fi fost un bun exemplu pentru micii atleți ai clubului nostru. Mulțumim organizatorilor pentru acest eveniment“. (Mărneanu Ioan)

Este o inițiativă foarte bună a Primăriei prin care am intrat în rândul marilor orașe care organizează manifestări de acest gen. E foarte bine că se creează o tradiție. Sportul trebuie promovat. Antrenorii care se ocupă cu tinerii iubitori de sport din oraș își fac bine treaba. Dovadă stau performanțele obținute în competițiile la care participă. Este, de asemenea, un prilej de ase cunoaște sportivii și antrenorii între ei. Sperăm la cât mai multe ediții“. (Florin Turcu)

  CS KARATE Bo B.F.K.S.

1.     Bartincki Attila

2.     Medvei Edvin

3.     Knecht Patrick

4.     Bács Máté

5.     Knekht Vivien

6.     Mateș Șerban

7.     Abriham Amalia

8.     Engber Ingrid

9.     Chelmu Eric

              10.Cavași Kevin


Antrenori: dr.Fazekas Gheorghe Zoltan,Bacs Csaba,Daraban Gheorghe,Pătru Aurel,Bartincki Lajos,Fulop Gabor

 C.S. TAPO- tenis de masa

1.     SEK KRISTÓF -component al Centrului Olimpic Constanța, campion național de cadeți la Cluburi Sportive Școlare, vicecampion național la juniori la proba de dublu, campion național la echipe cadeți, medaliat la dublu și dublu mixt la campionate naționale – ÎN PREZENT TRANSFERAT ÎN GERMANIA.

2.     MĂRAN ALIN – component al Centrului Olompic Constanța – locul 3 la Cupa României, medaliat la probe de dublu mixt la campionate naționale.

3.     BALAJ ROBERT – locul III la Campionatele Naționale de echipe jun III, calificat ptr. România Top 12, component al lotului de perspectivă a României.

4.     DARI HELGA – campioana României la echipe și câștigătoare la diverse cupe naționale și internaționale, calificată ptr. România Top 12 – 2014 – .

5.     KERESZTEȘI KITTY – medaliată cu bronz la campionatele naționale pe echipe și câștigătoare la diverse competiții naționale și internaționale, calificată ptr. România Top 12 – 2014 -.

Ambele sportive (Dari H și Kereszteși K) anul acesta au obținut locul III la OPENUL UNGARIEI.

6.     MUDURE MARCEL – medaliat la diverse cupe naționale și interjudețene.

7.     SZILÁGYI PAULcâștigător a mai multor cupe naționale și internaționale, considerat de P. Mircea, cel mai mare talent pe care l-a avut de alungul carierei.

8.     PAPP DAVID – medaliat la diferite cupe naționale și interjudețene.

9.     SZABÓ BENCE locul 8 în clasamentul național; participant la România Top 12; locul 5 cu echipa de 8-10 ani formată cu Szilagyi Paul si Papp David, medaliat la diverse cupe naționale și interjudețene.

10.  GRAD ANCA – medaliată cu bronz la campionatul național pe echipe și câștigătoare a diverse cupe naționale și interjudețene

11.  NAGY PÉTER – câștigător și medaliat la diverse competiții interjudețene.


 Antrenor – MIRCEA PODOBA

“Este un eveniment foarte bine venit. Copiii l-au așteptat cu nerăbdare. Asemenea evenimente cu invitați de onoare precum arbitrul de liga I de fotbal Kovacs Istvan îi motivează pe micii sprotivi. Este o ocazie ca și sponsorii invitați să vadă că a fost cu folos ajutorul lor”. (Podoabă Mircea)

FOTBAL JUNIORI

 

1.                               OROSZ ENGELBERT – FCM VICTORIA 2008 CAREI ,

2.                                BORLAN RAUL – C.S.S. CAREI FCM VICTORIA 2008,

3.                                HEVELE MÁRK – KINDER CAREI C.S.S. CAREI,

4.                               GÁL GŰNTHER – KINDER CAREI, C.S.S. CAREI,  VICTORIA 2008,

5.                                SZABO STEVEN – KINDER CAREI VICTORIA CAREI,

6.                                NYÉKI KEVIN – KINDER CAREI C.S.S. CAREI FCM VICTORIA 2008,

7.                                VESZPRÉMI MARTIN – KINDER CAREI FCM VICTORIA 2008,

8.                                PREG ÁDÁM – KINDER CAREI,

9.                                ROSU RAUL – KINDER CAREI,

10.                           FUNKENHAUZER STEFAN – KINDER CAREI,

11.                            HEINRICH BENIAMIN – KINDER CAREI

 

antrenori -TEGER ISTVAN,BAGOSI ALEXANDRU,TABI ZSOLT,NINTAS RAZVAN,DASCAL LUCIAN,GINDELE GERGELY,  CSENTERI JOZSEF,BOTOS ZSOLT

 

AEROMODELE – Clubul elevilor Carei

 1.      Petrisor Gabriel – (individual categoria planor C1) Loc. II – Concursul Regional Zalau , iar cu echipa locul II ;

2.     Hendea Matei – (individual Categoria machete) Loc. II – Concurs Regional Zalau , iar cu echipa locul II ;

3.     Reitler Alex – (individual Categoria planor C1) Loc. III – Concurs Regional Zalau, iar cu Echipa Locul II ;

4.     Horvay Balazs – (individual Categoria planor F1) Loc. I – Concurs Regional Zalau, iar cu echipa locul II ;

Loc. IV  - Concurs National la categoria motoplanor RC – organizat în Municipiul Deva

Loc I – Campionatul Național De Zbor Circular la categoria captiv viteză organizat în Municipiul Dej

Loc I – Campionatul Național de Zbor Circular la categoria captiv lupte aeriene organizat în Municipiul Dej.

5.     Donca Tomi – Loc. III – campionatul Național de Zbor Circular la categoria acrobație organizat în Municipiul Dej.

6.     Bertok Csaba – Loc. I – Campionatul Național de Zbor Circular la categoria captiv viteză organizat în Municipiul Dej.

Pe echipa Loc I – Campionatul Național de Zbor Circular la categoria captiv viteza organizat în Municipiul Dej.


Instructor prof. Mastan Gheorghe         

 

Karting  -   A.S KART RACING   CLUBUL ELEVILOR

1.      Varga Tamás

2.      Schmidt Helmut

3.      Negru Norbert

4.      Selymesi Dávid

5.     Egli Cristian

6.     Keller Márk

7.     Szabo Steven

8.     Papp Ádam

9.     Gindele Emerich

10.Pászti Csongor        

                     

 cond. Echipa Dobai Csaba,antrenor Mille Janos

 

Box     Sab Gomez  

1. Mikola Csaba – locul 5 la Campionatul Național de tineret Oradea

categoria 65 kg

- locul 1 la Cupa „16 Februarie” Baia Mare

- locul 1 la Memorialul „Angelco Sarbovan” Baia Mare

2. Vinkler Alexandra – locul 5 la Campionatul Național de box feminin Mangalia , cat. 66 kg

 - locul 1 la Memorial „Angelco Sarbovan”

 - locul 1 la Turneul de Box de la Zalău 

3. Schuler Krisztina – locul 1 la Mondialul  „Angelco Sarbovan”

- locul 1 la Turneul de Box de la Zalău

4.Lukacs Alexandru – locul 1 la Cupa  „ 16 februarie” Baia Mare

-                                                                                           locul 1 la memorialul  „Angelco Sarbovan

5. Kraiczar Tobias – locul 1 Turneul de box de la Zalau

-                                                                                           locul 2 la memorialul  „Angelco Sarbovan” Baia Mare

presedinte, Sabau Gheorghe

C.S SHAOLIN  – KUNG FU

 

1.     Mile Laszlo – 2 medalii de aur, 1 medalie de argint- pentru prezentarea formelor de lupta individuale, tao-luuri, lupta de ring, full-contact, obținerea gradului 3 în anul 2013

2.     Piscorean Ariel – o medalie de aur, o medalie de argint și una de bronz – prezentarea formelor de lupta individuale-tao la Budapesta și lupta semi-contactc, a boținut gradul doi în shaolin în anl 2013.

3.     Mihnea Sonia – două medalii de argint, o medalie de bronz pentru prezentarea formelor de luptă individuale, tao la Satu Mare, concursul desfășurat la Colegiul Național Kolcsey Ferenc.

4.     Weisz Erik – două medalii de bronz plus diploma de participare pentru prezentarea formelor de luptă individuale, tao-luuri, la Satu Mare, concurs desfășurat la Colegiul Național Kolcsey Ferenc.

5.     Rus Andrei Paul – o medalie de aur, o medalie de argint pentru prezentarea formelor de luptă individuale în cadrul concursului internațional de la Budapesta si lupta de ring, semi-contact, a obținut gradul doi în stilul shaolin în anul 2013.

6.     Keszler Erik – două medalii de aur, două medalii de argint, trei medalii de bronz pentru prezentarea formelor de luptă individuale în cadrul concursului internațional Wush Open de la Budapesta, lupta de ring-full contact, a obținut gradul unu în Shaolin în anul 2013, a participat de asemenea alături de instructorii Clubului Sportiv Shaolin din Carei la mai multe demonstratii desfășurate la diverse scolii și licee în satu Mare, a ajutat la promovarea stilului shaolin kung fu alături de instructorii principali ai clubului, cristian Variu și Alin Variu.

 

Antrenori: Variu Cristian, Variu Alin, Kiraly Tamas

 

PESCUIT SPORTIV

1.                Peter Micula de 3 ori câștigător de Cupa Europeană, o data a unei Cupe Mondiale plus captura concursului in anul  2012.

2.               Pongracz Norbert la varsta de 40 de ani este de doua ori câștigător de Cupă Europeană, o data de Cupă Mondială plus captura concursului în 2012.

 

Pentru ca sunt mai putin cunoscuti careienilor ,vom face o scurta prezentare a pasionatilor  acestui sport.Cei doi  pescari practica acest sport de mici copii mai exact din anul 1981.Au început pescuitul pe lacurile din împrejurimile Careiului  cum ar fi: Ianculești, Tiream, Canalul de la Berveni.Din anul 2005 au început pescuitul împreună la crap, și au participat la concursuri profesionale în ţară și în străinătate.Sponsorul oficial este canalul de televiziune PV TV Pescuit și Vânătoare.

 CICLISM

HORVAY BALAZS – elev la liceul Teoretic Carei, legitimat la Clubul Sportiv STAR TEAM BAIA MARE a obtinut locul 3 la Campionatul National Ultra Lunga Distanta Mountain Bike Orientare 2013, categoria U20, si a fost premiat la competitii interjudetene.

AIRSOFT ȘI TIR CU ARCUL tradițional

1.     Dragos Georgescu

               2.  Matei Sorin

          BILIARD

 

1.     Ginal Lorant

2.     Gergely Francisc

3.     Olah Gabor

 

Incepând din 2009 cei trei careieni (GinálLóránt, Gergely Francisc si OláhGábor) au luat biliardul mult mai în serios şi asta însemnând mai multe antrenamente și participări la competiţii pentru amatori.În 2012 au participat la prima ediţie a Campionatului Naţional de Biliard organizat prima dată  după mulţi ani de Federaţia Română  de Biliard-Pool.

In 2013 cei trei au participat la etapele  zonale, după care ocupând locurile 1 si 2 în zona Ardealul de Nord  OláhGábor si Gergely  Francisc s-au calificat in Finala Campionatului Naţional de la Braşov obţinând acolo locurile 9 (Oláh) si 25 (Gergely).

In 2013 s-a deschis un club de biliard in oraşul nostru unde se pot antrena cei care sunt atraşi de acest sport elegant. În viitor au în plan înfiinţarea unui club sportiv, promovarea biliardului in rândul tinerilor şi nu numai şi organizarea câtorva etape de calificare naţională în Carei. 

 

FOȘTI PROFESORI, FOȘTI ANTRENORI 

post mortem – Torzsa Ioan

Brém Arpád

Béres István

Keizer Ludovic

Kovács István

Losonczi Gavril

Miculaș Gheorghe

prof. Pătruț George

Pintér Alexandru

Rusu Grigore

Sabou Gheorghe

Szilágyi Tiberiu

Táti Dezideriu

Vancsa József

Schlachter Francisc

 

prof. Szabó Viorica

prof. Bălăban Alexandru

prof. Filip Ioan

prof.Georgescu Vasile

Hermann Imre

Karácsonyi Károly

Pacz Árpád

prof. Stier Sándor

Szabó István

Serli Tibor

 

 

 

 

comentarii

de Dorel la 29 January 2014 - 12:07

Felicitari tuturor sportivilor si antrenorilor!
Meritau o diploma in plus cei ce fac performanta cu mainile goale,din fondurile lor si ale ajutoarelor apropiatilor.

de recoltacarei la 29 January 2014 - 14:29

au ajuns juniorii sa reprezinte fotbalul caraian.cinste lor da sa tineti departe pe ei de fotbalistu vice ca patesc ca si victoria carei ingropata de interesele lui personale impreuna cu incompetenta lui.acum vedem care este valoarea acestui om care a ingropat tot pe ce a pus mana!
miliardele de lei bagate la victoria 2008 unde sunt? bine papat la ei gasca fotbalistului plecat in america la distractie!

de efryv la 29 January 2014 - 21:00

Aveti perfecta dreptate,iubitori ai sportului rege.Nu numai vicele este vinovat ci si cei care au avut incredere in EL.Ar trebui sa returneze acei bani inapoi.La Gala Sportului Careian,am inteles ca d-ul Podoaba a amenajat din forte proprii o sala de tenis si conduce Clubul Tapo de peste 20 de ani.Cine a mai avut aceasta performanta in acest oras ? De ce nu au condus fotbalul din banii lor ? Sau de ce nu se doreste sa fie ajutat Clubul Tapo asa cum a fost (si este) Victoria ?

de NICUSOR MORAR la 30 January 2014 - 10:35

Felicitari ISTVAN KOVACS, esti cel mai bun arbitru din ROMANIA.

de Bogdan la 30 January 2014 - 10:45

Cei de la tir cu arcul si cei de la biliard ce rezultate au avut pentru a fi premiati? De clubul de baschet Primo unde scrie in articol ca nu gasesc? A organizat cineva vreun turneu adevarat in Carei? Din ce stiu eu NU. Asa e in Carei, daca nu esti implicat in politica sau nu esti lingau nu stie nimeni de tine.
Sa nu uit, felicitari adevaratilor sportivi, antrenori si arbitrii care intradevar meritau acele medalii.

de parinte la 30 January 2014 - 11:34

Prof.Florentina Timoc si cu prof.Csizma Robert desfăşoară activităţi de instruire a tinerilor careieni în tainele baschetului încă din anul 1999 fără a fi beneficiat de vreun sprijin financiar din partea administraţiei locale.Acesta sa fie motivul omiterii lor?

de Florin la 30 January 2014 - 11:42

activitatile copii+parinti nu sunt pe placul celor din primarie si cred ca daca le ignora le descurajeaza
https://www.buletindecarei.ro/2013/12/mos-nicolae-la-sala-de-sport.html
probabil la fel vor proceda si cu corul parintilor de la serbarea dedicata lui eminescu.cine nu e cu ei sa dispara e sloganul primariei udmr carei -prin departamaentele sale!

de careian la 30 January 2014 - 16:56

SI LINGAU DE KOVACS ARBITRU MARE …LUI KAKAIZER NICI O DIPLOMA CA A INGROPAT FOTBALU IN ORAS….TOTI PROFESORI DE SPORT AU AJUNS MARI ANTRENORI DE FOTBAL REZULTATE OOOOOOOOOOOOOOO

de podoba mircea la 30 January 2014 - 21:14

Istvan Kovacs chiar este un arbitru mare !!! Valorile trebuie recunoscute,si sa ne mandrim ca avem in Carei asa oameni !!! Un adevarat profesionist !!!

de Gika la 12 March 2014 - 01:51

Felicitări tuturor!! Dar totuși mai este acolo in carei parca un fotbalist p nume Eric Bicfalvi care joaca la nivel înalt de vre-o 8 ani si nu am văzut sa fie menționat nicăieri cu toate k el mai zice de Orășelul nostru carei !! Respect eric si asta e… Dk nu pupi si lingi nu esti ziar!!! Bn k esti altundeva

de iancsi la 12 March 2014 - 08:00

gika prosto nu stie ca premiile sunt date de primarie,hejha!
cine nu pupa mana coldusului kovacs nu intra la premiere si daca se numeste erik bikfalvi!
numa daka faci karate esti premiat sau daca esti consilier traseist!
nici florentina de la basket nu a primit premiu si daca aduce la carei echipe din toata ardealul la turneu!
valoare pentru primari nu este oamenii din oras ci numarul banilor ce pot sa bage in buzunarul lor!!!!!

de alt careian la 12 March 2014 - 22:30

Stimate ,,careian” nu toata lumea poate fi ,,bodyguard” (paznic) cu moloz in cap…

Lasati un comentariu