Pagina principala /
Social / Bani de la Guvern pentru plata salariilor restante de la DGASPC Satu Mare. Pataki Csaba tace
Bani de la Guvern pentru plata salariilor restante de la DGASPC Satu Mare. Pataki Csaba tace
• publicat la: 5 noiembrie 2025
Alianța UDMR-PSD de la conducerea Consiliului Județean Satu Mare a reușit nu doar performanța de a acumula datorii de peste 18 milioane de euro la Spitalul Județean din subordine dar și de a întârzia cu lunile plata salariilor la DGASPC adică din septembrie nu s-au mai plătit salarii la DIRECȚIA GENERALĂ DE ASISTENȚĂ SOCIALĂ ȘI PROTECȚIA COPILULUI A JUDEȚULUI SATU MARE .
Astăzi, deputatul Adrian Cozma, anunță că ministrul finanțelor a aprobat alocarea sumei de 5.975.000 lei pentru deblocarea situației financiare a instituției. Oare directorul acelei instituții a încasat lunar salariul de zeci de mii de lei? Poate va preciza Pataki Csaba, președintele CJ Satu Mare, cel mai în măsură care cunoaște acest subiect.
,,De câteva săptămâni purtăm discuții constante pentru a sprijini acești oameni, care nu au nicio vină pentru întârzierile sau blocajele administrative. Este datoria noastră să fim aproape de ei și să găsim soluții durabile nu promisiuni temporare”, a transmis deputatul Adrian Cozma.
Buletin de Carei