„Lăsaţi copiii să vină la Mine”. „Grupa Curioșilor” de la Grădinița nr.1 Carei au ajuns la Biserica Sf.Andrei

• publicat la: 4 aprilie 2026
„Lăsaţi copiii să vină la Mine”. „Grupa Curioșilor” de la Grădinița nr.1 Carei au ajuns la Biserica Sf.Andrei

Miercuri, 1 aprilie, Biserica Greco-Catolică Sfântul Andrei din Carei i-a primit ca oaspeți pe copiii din „Grupa Curioșilor” de la Grădinița cu Program Prelungit nr. 1. Copiii au fost  însoțiti de către doamnele educatoare Cociorva Orsolya și Nistea Szilvia.

Vizita s-a derulat în cadrul activităților în care „Grupa Curioșilor” de la GPP nr. 1 este parteneră cu Protopopiatul Greco Catolic Carei. În pragul Floriilor  si a sărbătorilor pascale, micii curioși au intrat în biserică unde au fost așteptați de către pr. protopop Lucian Cociorva care a vorbit copilașilor despre importanța și însemnătatea Sărbătorii Paștelui.

Au repetat apoi la unison tradiționalul cântec și salut „Cristos a înviat” ca mai apoi fiecare copil să aibă bucuria și ocazia de a fi miruiți și de a se înfrupta cu prescura sfințită.

La final, copilașii s-au întrecut într-o vânătoare de ouă și dulciuri în curtea bisericii însă nu înainte de a admira de aproape porumbeii care își au casa în jurul bisericii.

 

Lasati un comentariu