Rezultate remarcabile pentru doi elevi careieni la competiția „Chef New Generation”

• publicat la: 24 februarie 2026
Rezultate remarcabile pentru doi elevi careieni la competiția „Chef New Generation”

Asociația GIDE a dat astăzi startul celei de-a 6-a ediții a competiției „Chef New Generation”. Acesta este un  eveniment de referință pentru tinerii profesioniști din industria culinară.

Programul „Chef New Generation” este o inițiativă a Asociației GIDE, realizată prin expertiza și sprijinul partenerilor de la Culinary Expert Solution. Acesta reprezintă primul program de competitie din zona de vest a țării dedicat exclusiv elevilor din liceele tehnologice și școlile profesionale, oferindu-le o platformă de afirmare unică.

Printre concurenți s-au aflat și doi elevi careieni ai Liceului Tehnologic Iuliu Maniu: Pop Ionuț Răzvan și Laurențiu Boitor.

După o zi plină de provocări și adrenalină în bucătărie, tinerii participanți la competiția Chef New Generation au demonstrat că pasiunea, dublată de o pregătire riguroasă, este ingredientul succesului. Juriul a evaluat cu exigență fiecare mișcare, punând accent pe tehnică, igienă și creativitate.

Probele de concurs:

Proba de tehnică și precizie: Elevii și-au testat îndemânarea prin realizarea unor elemente fundamentale în gastronomie: tăierea legumelor în stil julienne, emulsia corectă a sosurilor și controlul texturii pentru un merengue perfect.

Proba de creativitate (Felul principal): Aceasta a fost etapa în care viziunea proprie a prins viață. Participanții au transformat concepte teoretice în preparate finite, demonstrând o bună stăpânire a gustului și a esteticii în farfurie.

S-a pus un accent deosebit pe rigoarea tehnică (precizia tăieturilor julienne) și pe stăpânirea temperaturilor . Deliberările au fost lungi și intense, juriul fiind nevoit să analizeze nu doar rezultatul final, ci și evoluția, curajul de a experimenta și capacitatea fiecărui elev de a rămâne stăpân pe sine sub presiunea uriașă a cronometrului.

În cele din urmă, după o analiză amănunțită a fiecărei farfurii și a fiecărui gest tehnic, s-a purces la acordarea premiilor, recunoscând excelența următoarei generații de profesioniști:

Locul 1 – Emiliia Pop

Liceul Teologic Romano-Catolic „Hám János”

coordonată de prof. Bertici Aliz Kinga.

Locul 2 – Boitor Laurențiu

Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu”, Carei

coordonat de prof. Nevezi Stefan

Locul 3 – Doroclea Elena Adelina

Liceul Teologic „Retezat”, Uricani

prof. coord. Petrovan Roxana – Maria.

Premiul asociatiei – Ciur Ștefania

Colegiul Tehnic „Henri Coandă”

sub îndrumarea prof. Alina Ciobanu.

Premiul juriului – Pop Ionuț Răzvan

Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu”, Carei

mentorat de prof. Mihaela Nuna.

Premiul pentru sustenabilitate – Chiritoiu Marian Adrian

Liceul Tehnologic „Valeriu Braniște”, Lugoj

pregătit de prof. coord. Ionuț Borlovan.

Premiul pentru originalitate – Balan Andrei

Liceul Tehnologic „Valeriu Braniște”, Lugoj

susținut de prof. Tomoni Cristian.

Succesul ediției a VI-a a competiției Chef New Generation reprezintă o victorie comună, un efort colectiv în care pasiunea tinerilor s-a întâlnit cu generozitatea și viziunea partenerilor noștri. Pe această cale, dorim să adresăm cele mai sincere mulțumiri tuturor sponsorilor care au ales să investească în educația și viitorul tinerilor din învățământul tehnologic.

Buletin de Carei

Lasati un comentariu