Ana Porgras câştigă medalia de aur de la CM de gimnastică

• publicat la: 24 octombrie 2010

România a obţinut prima medalie la Campionatul Mondial de gimnastică. Ana Porgras a câştigat, duminică, aurul la bârna, după o evoluţie de excepţie.

Sportiva in vârstă de doar 16 ani a adus prima medalie a României in proba de bârnă, cu nota 15.366.

Ana Porgras a câştigat fără mari emoţii, fiind urmată de Rebecca Bross (15.233) şi Linlin Deng (15.233).

Gimnasta născuta la Galaţi este a şaptea româncă medaliată cu aur la această probă in cadrul Campionatului Mondial.

Pentru Ana Porgras aceasta este cea mai bună performanţă din carieră, după medalia de bronz obţinută in 2009 la Campionatul Mondial de la Londra.

Ultima sportivă din România care reuşea să câştige o medalie de aur la un campionat mondial este Andreea Răducan, in 2001.

Tot duminică, Flavius Koczi a incheiat concursul de sărituri pe locul 5 iar Diana Chelaru a reuşit să obţină medalia de argint la sol.