Senatorul Titi Stoica se implică în cauza românilor discriminați pentru care nu se aplică Legea 154/2021

• publicat la: 8 decembrie 2025
Senatorul Titi Stoica se implică în cauza românilor discriminați pentru care nu se aplică Legea 154/2021

 INTERPELARE PARLAMENTARĂ

Adresată: Ilie BOLOJAN, Prim-ministrul României

De către: Senator Ciprian-Titi STOICA

Circumscripția electorală: nr. 37 – Timiș

Grupul parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor

Obiectul interpelării: patru ani de prigonire pentru urmașii românilor expulzați în perioada 1940-1944 – când își vor primi aceștia drepturile prevăzute de lege?

 

Stimate domnule Prim-ministru,  

Potrivit informațiilor apărute în presă UE pregătește garanții de până la 210 miliarde de euro pentru împrumuturi urgente către Ucraina, iar României i-ar reveni o contribuție estimată la 4,4 miliarde de euro, poziționându-ne astfel alături de state precum Irlanda, Danemarca sau Austria, în a doua treime a listei contribuțiilor.

Nu pot să nu remarc domnule Prim-ministru că pentru străini se găsesc întotdeauna bani, iar pentru români niciodată! Vă reamintesc faptul că în 2021, la 81 de ani distanță de la cedarea Transilvaniei de Nord, ca urmare a Dictatului de la Viena, guvernul PSD-PNL-UDMR, a inițiat o ordonanță de urgență, nr.130/17 decembrie 2021, prin care doar plata indemnizațiile urmașilor românilor era amânată pentru anul 2023. Măsura nu se aplica însă și urmașilor minoritarilor (care oricum primesc sume de bani net mai mari). Suntem în 2025 și urmașii românilor expulzați în perioada 1940-1944 nu și-au primit nici până azi indemnizațiile prevăzute de lege.

De aceea vă întreb: când își vor primi indemnizațiile urmașii românilor expulzați în perioada 1940-1944?

Vă rog să îmi transmiteți răspunsul dumneavoastră în scris.

 

Cu respectul cuvenit,

Senator Ciprian-Titi STOICA,

Alianța pentru Unirea Românilor,

circumscripția electorală nr. 37 Timiș

 

..

Ceilalți parlamentari ce fel de cauza apără dacă nu sunt deloc interesați să fie eliminată discriminarea românilor față de minoritari în România anului 2025?

Daniela Ciută,

urmaș de român persecutat etnic și expulzat în 1940

Lasati un comentariu