Festivalul MedievArtFest Ardud 2015. Program
La sfârşitul săptămânii, între 17-19 iulie, la Ardud va avea loc cea de-a IV-a ediţie a Festivalului MedievArtFest Ardud 2015. Sărbătoarea din acest an este organizată sub deviza „800 de ani de luptă şi credinţă – 800 de ani de atestare documentară” a oraşului Ardud.
Vă prezentăm programul oficial al Festivalului:
Vineri, 17 iulie 2015
Primăria Oraşului Ardud
11.00 Seminar de Jurnalism
,,800 – Între Istorie, Ştire şi Artă Medievală’’ Primăria Oraşului Ardud, Casa de Cultură Augustin Mircea, Teatrul Scena, SIMFEST
12.00 Conferinţa de presă MedievArtFest Ardud 2015 Primăria Oraşului Ardud, Casa de Cultură Augustin Mircea, Teatrul Scena
Cetatea Ardud
17.00 Deschiderea oficială MedievArtFest Ardud 2015 Toată suflarea festivalului
19.30 Spectacol cu steaguri Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu
20.00 Spectacol Medieval Ordinul Crux Alba – Ungaria
20.45 Dansuri Medievale Trupa Trupa Nosa – Bistriţa
21.15 Spectacol Cavaleresc Ordinul Cavalerilor Lup – Târgu Mureş
22.00 Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor de Mediaş
22.45 Concert Muzică Medievală Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara
23.30 Retragere cu torţe Toată suflarea festivalului
Platou Beciuri Cetate
10.00 Deschiderea Cartierului Toată suflarea festivalului
MedievArtFest Ardud 2015
16.00 Animaţie pentru Micii Cavaleri Trupa Schema – Târgu Mureş
Cavalerii din Carpaţi – Deva
18.00 Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
18.45 Recital Muzică Medievală Terra Alba – Buzău
19.30 Concert Muzică Medievală Nomen est Omen – Bucureşti
20.15 Concert Muzică Medievală Truverii – Bucureşti
Sâmbătă, 18 iulie 2015
Primăria Oraşului Ardud
13.00 Semnarea Hrisoavelor de Cooperare Culturală Primăriile oraşelor Ardud, Sebeş, Sighişoara, Târgu Neamţ
13.30 Conferinţa ,,Ardud – Tradiţie şi Continuitate’’ Conf. dr. Marius Diaconescu, dr.Attila Gido, dr.Daniela Marcu, dr. Livia Ardelean
Cetatea Ardud
10.00 Deschiderea Taberelor Cavalereşti Ordinele Cavalereşti Invitate
11.00 Tabăra Micilor Cavaleri Trupa Schema – Târgu Mureş
Cavalerii din Carpaţi – Deva
11.45 Şcoală de dansuri medievale Trupa Nosa – Bistriţa
13.00 Şcoala de Muzică Medievală Nomen est Omen – Bucureşti
14.00 Pauză tehnică
17.00 Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
17.30 Recital Muzică Medievală Huniadi Cantores
18.15 Concert Muzică Medievală Nomen est Omen
19.00 Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor de Mediaş
19.45 Spectacol medieval Ordinul Crux Alba – Ungaria
20.30 Spectacol Cavaleresc Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
21.15 – Spectacolul “800 de ani de Luptă şi Credinţă – Sigiliul Leului de Aur” Ordinul Cavalerilor Lup, Ordinul Cavalerilor de Muhlbach, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Trupa Nosa, Trupa Sirius
22.30 Concert Muzică Medievală Corvinia – Hunedoara
23.15 Concert Muzică Medievală Holloenek – Ungaria
00.30 Foc de tabară Toată suflarea festivalului
Platou Beciuri Cetate
10.00 – Deschidere Cartierului Meşteşugăresc Meşteşugari Invitaţi
11.45 – Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalcrilor dc Muhlbach – Sebeş
-12.30 – Şcoala Cavalerilor Lup Ordinul Cavalerilor Lup Târgu-Mureş
13.15 – Prezentare de Arme Ordinul Cavalerilor de Mediaş
14.00 – Pauză tehnică
17.00 – Animaţie pentru Micii Cavaleri Trupa Schema – Tîrgu-Mureş
Cavalerii din Carpaţi – Deva
17.45 – Dansuri Medievale Trupa Nosa – Bistrita
18.30 – Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu
19.00 – Recital Muzică Medievală Terra Alba – Buzău
19.45 – Recital Muzică Medievală Holloenck – Ungaria
20.30 – Concert Muzică Medievală Truverii București
Dumnică, 19 IULIE 2015
Biserica Catolică Ardud
12.00 Marea Paradă Toată suflarea festivalului
Primăria Oraşului Ardud
12.30 Dezvelirea monumentului „ARDUD 800″ Toată suflarea festivalului
Cetatea Ardud
11.00 Deschiderea Taberelor Cavalereşti Ordinele Cavalereşti Invitate
13.00 Antrenamente Cavalereşti Ordinul Cavalerilor Lup — Tirgu-Mureş
14.00 Pauză tehnică
16.00 Animaţie Medievală pentru Copii Trupa Schema — Tirgu-Mureş
Cavalerii din Carpaţi — Deva
16.30 Turnir Cavaleresc Ordinul Cavalerilor de Mediaş
17.15 Spectacol Medieval Ordinul Crux Alba — Ungaria
18.00 Recital de Muzică Medievală Terra Alba — Buzău
18.30 Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalerilor ArtGotica — Sibiu
19.15 Concert de Muzică Medievală Truverii — Bucureşti
20.00 Concert de Muzică Clasică şi Medievală Hipnotique — Bucureşti
20.30 Concert de Muzică Medievală Cimpoierii de Transilvania— Hunedoara
21.15 Spectacol cu Foc Trupa Sirius — Bistriţa
22.00 Retragerea Cavalerilor Toată suflarea festivalului
Platou Beciuri Cetate
11.00 Deschiderea Cartierului Meşteşugăresc Meşteşugari Invitaţi
13.00 Tabăra Micilor Cavaleri Trupa Schema — Tîrgu-Mureş
Cavalerii din Carpaţi — Deva
14.00 Pauză tehnică
16.15 Spectacol cu Steaguri Medievale Ordinul Cavalcrilor ArtGotica — Sibiu
17.00 Dansuri Medievale Trupa Nosa — Bistriţa
17.30 Şcoala Scutierilor Ordinul Cavalerilor de Muhlbach — Sebeş
18.15 Prezentare de Arme Ordinul Cavalerilor de Mediaş
18.45 Concert de Muzică Medievală Nomen est Omcn — Bucureşti
19.30 Concert de Muzică Clasică şi Medievală Hipnotique — Bucureşti
22.00 Retragerea Cavalerilor Toată suflarea festivalului