1: 1 şi cam atât….

• publicat la: 23 octombrie 2010
1: 1  şi cam atât….

Gazdele, antrenate de Bagosyi Al. , incep in următoarea alcătuire  Pereş, Fabian, Edebe, Madaras, Kovacs, Botoş,   Puşcaş, Alexuţan,  Izvoran, Ţicle,Muller.

Echipa oaspete, Fortuna Căpleni  trimite in teren următorul 11 – Szaynik,Baumgartner,Tillinger,Erli,Papp,Zima,Rittli,Zahari,Gozner,Szilaghi,Hevele.

Arbitrul principal Bujor Ionuţ a fost ajutat  de cei doi tuşieri Donca Bogdan şi Pop Emanuel iar  ca observator  a fost desemnat Tătaru Marcel.

Aproximativ 400 de spectatori au asistat la derby-ul orgoliilor Victoria Carei -Fortuna Căpleni, desfăşurat astăzi cu incepere de la orele 15,00.Mulţi suporteri şi pentru echipa oaspete , printre care  primarul  localităţii,Mosdoczi  Wilhelm şi  fosta glorie de altădată a Victoriei Carei, Szilaghi.

Din rândul suporterilor careieni am remarcat prezenţa foştilor mari jucători Fesus şi Gindele.

Lovitura de incepere aparţine oaspeţilor şi in minutul 2 au o primă fază mai periculoasă , la o greşeală a lui Alexuţan.

In minutul 6 Zahari  are o frumoasă acţiune personală incheiată cu şut dar Muller este la post.

Începutul de joc aparţine oaspeţilor, Victoria  fiind vădit deranjată de presingul oaspeţilor şi nu reuşeşte să se apropie de poarta adversă.

In minutul 12 Gozner il incearcă pe Muller cu un şut de la 20m, dar portarul Victoriei prinde cu sigurantă.

Peste un minut, centrare din lovitură libera de la 40 de m, dar Erli ratează lovitura cu capul.Oaspetii nu mai greşesc in minutul 16 , când cel mai periculos jucător al lor , Zahari, inscrie din careu.

Victoria Carei -Fortuna Căpleni 0-1

Prima fază de poartă pentru Victoria are loc de-abia in minutul 22, când Izvoran in postura de extremă centrează dar apărătorii oaspeţi resping in corner.

Minutul 28 aduce prima ocazie pentru Victoria   lovitură liberă, execută Kovacs , Izvoran se desprinde dintre fundaşii adverşi dar nu reuşeşte să controleze balonul.

Mare ocazie pentru gazde in minutul 32 , Puşcaş are o bună acţiune pe partea dreaptă , pătrunde in careu şi centrează iar Izvoan reia slab din 6m, dându-i ocazia portarului oaspeţilor să se remarce.

Oaspeţii au câteva acţiuni bune prin Zima dar ultima oportunitate a reprizei aparţine Victoriei prin Pereş, care şutează inşelător, mingea lovind bara.

Prima repriză se incheie cu oaspeţii in avantaj  ,meritat după aspectul jocului.

Repriza a doua  incepe bine pentru Victoria care egalează in minutul 47 prin Edebe.Acesta fructifică din careu o minge ajunsă cu noroc la el după şutul lui Alexuţan de la 18 m.

In min.57, centrare Pereş reluare spectasculoasă Alexuţan, foarfecă pe spate dar fără rezultat pe tabelă.

Jocul gazdelor e mai bun decât in prima repriză, se remarcă Alexuţan prin ambiţie şi efort şi Edebe prin tehnicitate.

In minutul 80 mingea circulă frumos pe traseul Edebe -Alexuţan-Krajczar , ultimul trimite cu capul dar portarul e la datorie.

Ultimele minute nu aduc nimic nou şi meciul se încheie cu scorul de 1-1 , echitabil, ţinând cont că fiecare echipă a dominat câte o repriză.

Un cartonaş roşu pentru suporterii echipei oaspete care, pe tot parcursul meciului şi-au etalat intregul vocabular de injurături.