Gala sportului careiean

• publicat la: 29 January 2013
Gala sportului careiean

Direcţia de Cultură şi Sport din cadrul  Primăriei Carei,prin directorul acesteia, Bogdan Georgescu, a premiat cei mai merituoşi sportivi ai cluburilor şi asociaţiilor sportive din Carei, în cadrul primei Gale a Sportului Careiean.

O iniţiativa laudabilă a Direcţiei conduse de Bogdan Georgescu care pune pentru prima dată în valoare atât munca antrenorilor susţinuţi de părinţi şi sponsori cât  mai ales rezultatele obţinute de sportivi.Clasamentele cu medaliaţii au fost întocmite pe baza datelor furnizate de antrenorii cluburilor şi ai Asociaţiilor Sportive careiene.

Evenimentul a debutat cu un dans modern interpretat de cele mai tinere talente de la Centrul Cultural,instructor- Raluca Păvăluc.

Tapo Carei a deschis, apoi, şirul premiilor acordate celor mai buni sportivi careieni. Mircea Podoabă, antrenorul sportivilor si sufletul acestui club a mulţumit părinţilor pentru încrederea acordată, sponsorilor şi tuturor acelora care le-au stat alături în momentele de cumpănă.

TAPO CAREI-TENIS DE MASA/ANTRENOR:MIRCEA PODOBA 

1.HEINRICH  KEVIN-vicecampion național cu echipa

2.GRAD ANCA-multipla campioana nationala cu echipa la jun. III   si cadeti

3.PINK MÁRK-multiplu campion national al Romaniei si Ungariei

4.TÓTH MÁRK-medaliat la campionatul national pe echipe legitimat in Germania,participant in Cupa Campionilor Europei

5.SEK KRISTÓF-multiplu medaliat la campionatele nationale si

internationale,component al Centrului Olimpic Constanta

6.MĂRAN ALIN-medaliat la campionatele nationale si locul III la

Cupa Romaniei

7.BĂLAJ ROBERT-campion  si vicecampion national cu echipa la jun. III si cadeti

8.DARI HELGA-si SPORTIVA ANULUI la TENIS DE MASA, campioana nationala la echipe ; categ.8-10 ani

Au urmat cei de la Clubul Sportiv Şcolar a Liceului Teoretic Carei, fiind premiaţi atât cei de la secţia de atletism, cât şi micii fotbalişti. Antrenori la ele două secţii sunt Mărneanu Ioan şi Turcu Florin, respectiv Nintaş Răzvan.

ATLETISM-ANTRENORI:IOAN MĂRNEANU,FLORIN TURCU

1.GROZA CORNELIA-loc.VII-CAMP. NAT. JUN. 2-3000m

2.BALOG IONELA-loc.VII-CAMP. NAT. JUN. 2 -800m

3.ȚINEGHE DANIELA-loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-3000m

4.ȚINEGHE CLAUDIA -loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-3000m

5.RACOLȚA TEODORA-loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-DISC

6.MUSTA PAULA-loc.VII-CAMP. NAT. JUN. 2-GREUTATE

7.CÂNȚA RAUL-loc.VII-CAMP. NAT. JUN. 2-400m

8.RUSU CLAUDIA-loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-100m

9. MĂRNEANU CRISTINA-loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-SULITA

10.BÉKÉSI REGINA-loc. VII-CAMP. NAT. JUN. 2-SULITA

11.TOMA DIANA-loc. V-CAMP. NAT. JUN. 1 -INALTIME

12.ȚICLE MARIUS-loc. III-CAMP. NAT. JUN. 2-SULITA

13.BIHARI STEFANIA-loc.II-CAMP. NAT. COPII 2-SULITA

14.TURCU VLAD-loc.II-CAMP. NAT. COPII 3-OINA

15.MĂRNEANU CĂTĂLIN-loc.II-CAMP. NAT. COPII 2-SULITA

16.ZSOLDOS PATRIK-loc.II-CAMP. NAT. JUN. 3-3000m,sportivul anului

Referitor la evenimentul la care a fost prezent, directorul Liceului Teoretic, prof. Zsido Sandor a declarat pentru Buletin de Carei:Este un eveniment pe care îl aşteptam demult. Este o idee foarte bună şi aş dori să-i felicit pe toţi sportivii talentaţi din oraşul Carei, în primul rând pe cei ai CSŞ-LT, dar şi pe antrenorii acestora care depun eforturi în pregătirea de zi cu zi. Sportul careian a avut mereu rezultate foarte bune şi îndemn, pe această cale, tinerii să se îndrepte spre sport şi să obţină rezultate foarte bune. Vreau să mulţumesc, de asemenea, sponsorilor care au sprijinit Clubul Sportiv Şcolar al liceului nostru.”

Premiile au fost înmânate rand pe rand de către  de Brem Arpad- consilier,Cristian Zaha-directorul de cabinet al preşedintelui Consiliului Judeţean,  Pinter Jozsef –consilier judeţean,Ioan Torzsa-directorul de la Clubul Elevilor.

Gabor Tania şi Anita Nagy au punctat artistic în gală interpretând cu mult talent o piese de muzică uşoară.

Karate Do Carei a fost reprezentat la această gală de o pleiadă de sportivi medaliaţi la Campionate naţionale, europene şi mondiale. Alături de aceştia au fost antrenorul Gheorghe Dărăban şi preşedintele clubului, Fazekas Gheorghe.

CS Karate Do B.F.K.S./-ANTRENOR:FAZEKAS GYÖRGY

 1. TĂMAȘ ECATERINA-Bronz la nationale

2. LUPUȚ TIMEA-Bronz la europene

3.FÜLÖP MÁTÉ-Bronz la mondiale

4. KNECHT VIVIEN-Aur la nationale

5. DEAK ALEX -Vicecampion mondial

6.MATEȘ ȘERBAN-Bronz la mondiale

7.BÁCS MÁTÉ-Vicecampion european

8.MEDVEI EDVIN-Campion european

9.ABRIHAM AMALIA-Bronz la europene

10.BARTINCKI ATTILA-Campion european si mondial,sportivul anului

Gheorghe Dărăban, antrenorul sportivior de la Karate Do a avut amabilitatea să transmită câteva impresii cititorilor Buletin de Carei: “În 2012 sportivii noştri au adus peste 150 de medalii de la competţiile interne şi internaţionale la care au participat, campionate naţionale, campionate europene şi Campionatele Mondiale de la Milano (Italia), unde au cucerit 4 locuri I, 2 locuri II şi 4 locuri III. Acest eveniment recunoaşte valoarea sportivilor care au depus cu asiduitate eforturi întreg anul. Sperăm să nu fie primul şi ultimul de acest gen. Cât despre sportivii noştrii, începem să ne pregătim pentru competiţiile majore din acest an: Campionatul Naţional şi Campionatul European de la Eger din Ungaria, unde clubul nostru va fi reprezentat de 14 sportivi la lotul naţional.”

Au fost apoi premiaţi cei de la Sab Gomez, urmaţi de Shaolin Kung Fu, Radiogoniometrie şi Aeromodele.

SAB-GOMEZ/-ANTRENOR:SABĂU GHEORGHE

1.ILC DĂNUȚ-participari la concursuri nationale

2.CORNEANU PETRICĂ-participari la concursuri nationale

3.MIKOLA CSABA PÉTER-medaliat la concursuri nationale si internationale

4.CĂTANĂ MARIA ADRIANA-vicecampioana nationala argint la finale CUPEI ROMANIEI- sportivul anului

RADIOGONIOMETRIE/-INSTRUCTOR:GÁSPÁRÁRPÁD 

1.NÉMETHI ȘTEFAN

AEROMODELE/-INSTRUCTOR:MASTAN GHEORGHE

1.PETRIȘOR GABRIEL-premiat la diferite competitii judetene si interjudetene;- loc.III la conc. “Cupa Eliberarii” si loc.I cu echipa

2.REITLER ALEX-premiat la diferite competitii judetene si interjudetene; -loc.II la conc. Interjud.”Cupa Eliberarii”si loc.I cu echipa

3.FOSZTÓ ÁBEL-premiat la diferite competitii judetene si interjudetene; -loc.I la conc. Interjud. “Cupa Somes”

4.HORVAY BALÁZS-multiplu campion la diferite categorii de aeromodele;

-in 2012 castigator al concursului de aeromodele radio comandate “Napoca-Air”

-premiat la diferite competitii judetene si interjudetene,sportivul anului

Nu au fost uitaţi nici merituoşii sportive de la FC Kinder Carei, Victoria 2008, Secţia de carting de la Clubul elevilor şi Racing Karting Carei,recompensaţi de asemenea cu  medalii şi diplome de excelenţă.

FOTBAL

 

1.BAKAI SZABOLCS          – Victoria Carei

2.ARDELEAN OVIDIU – CSS Carei Victoria Carei

3.NYÉKI MÁRK – Kinder Carei CSS Casrei, Victoria Carei

4.BOLDIZSÁR EDMOND – CSS Carei

5.RITLI RAYMOND – Kinder Carei, Victoria Carei

6.BARTH KEVIN – Kinder Carei, Victoria Carei

7.KRAJCZÁR FLORIN – Kinder Carei

8.BÂRLE TEO – Kinder Carei

9.KERN RAUL – Kinder Carei

10.VARGA ÁRON – Kinder Carei

CLUBUL ELEVILOR SI COPIILOR CERCUL KARTING/-ANTRENOR:MILLE IOAN

1.MÉSZÁROS MÁRK-MENTIUNE CATEGORIA

2.PÁSZTI CSONGOR-loc. III LA CAT. 100 KZ

3.VARGA TAMÁS-loc. III LA CAT. 100 FA

4.SELYMESI DÁVID-loc. III CAT. BAMBIN

5.MILLE JÁNOS-loc.III CAT. 100 Junior

6.EGLI CRISTIAN-loc.III CAT. MINI

7.KELLER MÁRK-loc.II CAT. MINI

8.PAPP ÁDÁM-loc.I CAT. CADET-sportivul anului 

AS KART RACING CAREI

1.NEGRU NORBERT-Mentiune

2.SCHULLER EBERHARD-loc.III

3.SCHMIDT ROLLAND-loc. III

4.HUND CSABA-loc.I

5.DOBAI CSABA-loc.I-sportivul anului

Evenimentul s-a încheiat cu premierea sponsorilor care şi-au adus şi ei contribuţia la obţinerea de performanţe si o mica receptie.

  SPONSORI

-CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI CAREI/   Primar EUGEN KOVÁCS

-CONSILIUL JUDEȚEAN SATU MARE/presedinte  ADRIAN ȘTEF

-ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ SPORTUL PENTRU TOȚI

-DIRECȚIA JUDEȚEANĂ DE TINERET ȘI SPORT

-SC AGROTEX SRL,SC ALCONOR COMPANY SRL, SC ARDEALUL SA, D-l BAKÓ KÁROLY, D-l BRÉM ÁRPÁD, -CONTITECH FLUID AUTOMOTIVE ROMANIA SRL, SC CONTRIC ALEX SRL, SC FRIESLAND ROMANIA SRL,SC GOLD T. FARM SRL, SC IANCULEȘTI SRL, SC KEVIN QUATRO SRL SANISLĂU,  SC MEMBAU SRL,  SC MOLD MARIUS SRL,  -D-l PAPP ZSOLT,D-l PREG TIBOR, D-l POLAK ROMEO, SC RUBIN KING SRL, D-l TARR CSONGOR, D-l STEIGER VASILE, SC VARGA QUATRO SRL, D-l VONHÁZ ȘTEFAN.

Toţi cei care au luat cuvântul în cadrul primei Gale a sportului careiean au scos în evidenţă importanţa sportului,a activităţii sportive nu neapărat de performanţă ca o alternativă la viaţa sedentară,inamicul omului contemporan,în care se complac  o mare parte a tinerilor dar şi a maturilor.

redactia

comentarii

de Horia Mărieș la 29 January 2013 - 09:46

Sincere felicitări tuturor sportivilor, tuturor antrenorilor (îi amintesc doar pe Mircea Podoabă Jr. și pe fostul multiplu campion la suliță Ioan Turcu), organizatorilor (îndeosebi d-lui Bogdan Georgescu), mulțumiri adresate sponsorilor. LA MAI MARE!

de M.P. la 29 January 2013 - 12:06

Felicitari careienilor care sustin activitatile antrenorilor pasionati de sport si care obtin rezultate de multe ori in conditii numai de ei stiute.Ce blestem pe orasul acesta ca autoritatile sa faca ureche surda la activitatea sportiva!
Handbal/scrima/volei/fotbal au ramas ca amintiri.
Cine mai stie ce sala de scrima era in Careiul de altadata?

de csa csumi la 29 January 2013 - 14:21

te gadjo ha mere vagy???nem lattalak tegnap este!
singuru viceprimar fotbalist lipsit ieri de la gala…si acolo trebe sa tina la tine kovacs spatele..röhög az egész város..

de gratian boros la 30 January 2013 - 09:55

Felicitarile mele sportivilor , antrenorior, organizatorilor si parintilor !

de kivancsi la 30 January 2013 - 11:07

La sportivi dat numai medalie si diploma, da sambata are polgarmester bani sa dea pentru 50 porci sa taie. De la sportivi nu manca nimica, da de la porci baga toti la burta mare.

de Horia Mărieș la 30 January 2013 - 12:20

@kivancsi la 30 January 2013 – 11:07 :-) :-) :-) (y)

de Hentesu la 30 January 2013 - 12:56

adica Udmr carei este organizatoru la torosu de sambata si Primaria Carei da banii?????
nu degeaba crescut burta la sobolanii de la etaju 2 si saracii copii aduc rezultate la sport cu bani de la parinti care platesc impozite la oras…si apoi mere kovax la Bucuresti sa ceara bani de la Ponta ca el sa deie banii la iudemerei..si la robika pentru padure de pin?????????

de Papp Ioan la 30 January 2013 - 20:25

Felicit organizatorii acestui eveniment,Primaria Carei si Directia de Cultura si Sport,pe D-l Bogdan Georgescu (un OM extraordinar)in mod deosebit pentru tot ceea ce a facut pentru reusita acestei gale. Totodata as dori sa multumesc sponsorilor echipelor de juniori si copii care activeaza la Victoria,Kinder si CSSCarei pentru sprijinul acordat.Dar am o mare nedumerire:oare am uitat ca santem concitadini cu un om de sport si de fotbal care reprezinta cu cinste orasul nostru peste tot in Romania si in EuropaEsSte vorba

de Papp Ioan la 30 January 2013 - 20:30

Imi cer scuze … Este vorba de arbitrul Fifa D-l Istvan Kovacs. Cred ca ar trebui remediata aceasta greseala neintentionata.

de john la 30 January 2013 - 20:36

daca nu era bogdan georgescu nu organiza primaria veci pururi asa eveniment!!!!
nu e vorba de nici macar o greseala deoarece primaria l-a premiat odata cu diploma de excelenta pe acest arbitru iar acum era gala sportivilor careieni care este un eveniment anual pentru sportivii care activeaza in CAREI

de microbist la 30 January 2013 - 20:47

trebuia acordat si marele premiu “zmeura de aur ” pentru groparul fotbalului casreian care acum se ascunde in primarie cu mare cinste dupa …minoritati colorate.
aici a gresit kovacs – ca nu a stiut cu cine sa lucreze!

de mugurel la 31 January 2013 - 16:25

umbla vorba ca scaptatul fotbalist este greu cuprins de regrete si incearca sa mai carpeasca onoarea pierduta pe terenurile de fotbal din divizia judeteana la care a ajuns de la valoarea sa de jucator in A.
si cum in careiul multiubit nu prea reuseste sa se exprime nici romaneste si nici ungureste face incercari si exerseaza engleza tocmai la ea acasa pe pamantul fagaduintei.
lapte si miere va curge catre carei dupa construirea podului fratiei intre orasele infratite pe care le va gasi acolo cu gandul la dragii lui careieni pe care i/a condus cu interes vreme de atatia ani.

de antimicrobisti la 31 January 2013 - 17:34

groparii fotbalului careian sunt spectatorii care nu fac nimic si asteapta numai de la primarie finantarea.
vin 50 de oameni la meciurile marii echipe victoria,inseamna ca oamenii din nagykaroly nu merita fotbal.adica primesc exact ce merita!

Lasati un comentariu