Larisa Iordache a câştigat argintul la individual compus

• publicat la: 10 octombrie 2014

După 7 ani, România obţine din nou o medalie la proba probelor – individual compus – la campionatele mondiale de gimnastică. În 2007, Steliana Nistor a obţinut medalia de argint, fiind învinsă tot de o sportivă din SUA, Shawn Johnson.

A sperat la aur până în „ultimul minut”

Larisa Iordache a obţinut medalia de argint în concursul de individual compus la Campionatele Mondiale de Gimnastică artistică, de la Nanning, China. Medalia de aur a revenit campioanei mondiale din 2013, americanca Simone Biles, cea mai puternică gimnastă a momentului.

Larisa Iordache se afla după a treia rotaţie pe locul 2 după Simone Biles şi putea fi întrecută, teoretic şi doar în cazul unor erori, de Yao Jinnan (China) şi Aliya Mustafina (Rusia). Românca, după ce şi-a încheiat evoluţia la sol – ultima probă din concurs –, era pe locul 1, a „scăpat” de sportivele care erau în spatele ei şi mai spera doar să „greşească” Simone Biles, care intra ultima pe podiumul de la sol. Gimnasta din SUA însă a evoluat foarte bine şi astfel Larisa Iordache a rămas pe locul 2. Poate fără cele două inexactităţi de la paralele inegale şi de la sol, ar fi obţinut medalia de aur.