Simona Halep s-a calificat „en fanfare” în semifinale

• publicat la: 2 aprilie 2015

Simona Halep joacă în 2015 a doua semifinală de turneu WTA Premier Mandatory în decurs de nicio lună. Românca este prima jucătoare cu 24 de victorii în acest an. Toate rezultatele de la Miami Open.

Halep a avut 9-1 după 36 de minute

Simona Halep este în semifinale după victoria cu 2-0 (6/1, 7/5) împotriva americancei Sloane Stephens, considerată de analişti sportivi de peste ocean ca fiind „mica Serena” şi cea care urmează preia „coroana” mezinei familiei Williams în „scurt timp”. Tot respectivii analişti îi acordau jucătoarei din SUA şanse reale să câştige sfertul cu Halep. Printre argumentele pe care le susţineau era şi acela că Halep a învins-o de două ori pe Stephnes, dar numai pe zgură, în timp ce americanca a câştigat tot de două ori şi de fiecare dată pe suprafeţe de joc tari. Adică pe suprafeţe de joc similare celei de la Miami Open. La aceste predicţii făcute în dimineaţa meciului, „specialiştii” au mai găsit ceva, chiar înainte de primul schimb de mingi: se cunoştea cealaltă semifinalistă de pe partea de sus a tabloului, Serena Williams şi se specula că Halep nu ar agrea să dea ochii cu numărul unu mondial. Calculele şi ipotezele analiştilor au fost date peste cap. După numai 24 de minute şi 12 secunde, Halep avea 1-0 la seturi cu un categoric 6/1 la game-uri. Halep a făcut un joc extraordinar. A arătat încă din primul game că din punct de vedere mental stă foarte bine, reuşind să salveze două mingi de break. Este greu de spus dacă în primul set adversara ei nu a putut mai mult, sau purşi simplu nu a fost lăsată să joace de către româncă. Setul secund a început în aceeaşi notă şi 11 minute şi 53 de secunde tabela arăta 3-0 pentru româncă, două dintre game-uri fiind pe serviciul adversarei. Câţiva dintre românii din tribună stăteau deja cu ceasurile puse pe cronometru, pentru a vedea dacă Simona va reuşi să bată recordul Serenei Williams, 41 de minute şi 28 de secunde, înregistrat în meciul contra Catherinei Bellis (6-1, 6-1) din turul III. Numai că – fără emoţii nu se putea – raportul de forţe din teren se schimbă şi Stephens câştiga 4 game-uri consecutive, preluînd conducerea. La scorul de 4-3 pentru americancă, fiecare jucătoare îşi face serviciul, 5-4 pentru Stephens, după care lucrurile reintră în normal, Halep face 3 game-uri la rând şi câştigă meciul.