A X-a ediţie a taberei pentru tineri cu dizabilităţi de la Bobald

• publicat la: 23 August 2018
A X-a ediţie a taberei pentru tineri cu dizabilităţi de la Bobald

Robert Veres, preşedintele Asociaţiei Werdnig Hoffman   a dus la bun sfârşit şi cea de-a X-a ediţie a taberei de vară pentru tineri cu dizabilitati de la Bobald.

Potrivit celor declarate de el, anul acesta au fost prezenti în tabără 100 de participanti, aici incluzand membrii ai asociatiei din întreaga tara, voluntari cat si insotitori ai membrilor.

,,Dupa sosirea participantilor luni seara am avut activitati de socializare si activitati de cunoastere a participantilor. Marti dimineata pr. protopop Radu Filip a tinut o mica slujba religioasa cu care a deschis oficial tabara, dupa acea am acordat deja bine cunoscutele tricouri de participare, deja devenind o traditie a acestor tabere, iar dupa-masa prin intermediul dl Adrian  Munteanu prezent din partea Radioclublui Centrului Cultural Carei ni s-a prezentat ce inseamna radioamatorismul, urmand ca dupa demonstratia practica d-na Nicoleta Latis, din partea Bibliotecii Municipale Carei sa ne vorbeasca despre Centenar si semnificatia acestuia. La final sub indrumarea prof. Szucs Jozsef am ascultat diferite melodii interpretate de cursanta Latis Laura Larisa. Multumim Centrului Cultural Municipal Carei pentru aceste activitati deosebite. Miercuri am avut excursie in oras, unde am aratat participantiilor frumusetiile orasului nostru, iar la final am facut poza de grup in fata Monumentului Ostasului Roman. Joi, prin bunavointa firmei Photobomb.ro si al dl. Csaba Gajdos din Satu Mare, care a venit cu cabina fotografica, participantii au putut sa-si faca poze haioase pe care sa le pastreze ca amintire. Vineri am primit din nou vizita motociclistilor de la Clubul Free Wolves Spirit, care ne-au facut si o cina gustuoasa, dupa care participantii au facut poze cu ei si cu motocicletele lor. Sambata sub indrumarea scriitorului Daniel Ioan Tole am avut activitati cu tematice lirice. Dupa care ansamblul “Ceatăra” sub indrumarea d-lui Adrian Pasca au sustinut un program artistic folcloric. Seara, dupa vizionarea unui colaj cu poze din toate tabere anterioare am acordat diplomele si am facut un foc de tabara. Desigur pe parcursul taberei au fost si alte activitati de socializare, de deprinderi de viata independenta, de cultura generala, karaoke si discoteca din fiecare seara. Suntem mândrii ca pe parcursul acestor 10 ani, 10 tabere, am reusit sa aducem un zambet pe fata persoanelor cu dizabilitati, am reusit sa legam prietenii noi, sa formam tineri care stiu ce inseamna spiritul civic si stiu cat de important este voluntariatul in viata fiecarei om. Am adunat participanti din toate colturile tarii, si le-am facut cunostinta cu frumosul oras al nostru Carei si desigur cu Bobald, aducand astfel un real beneficiu orasului nostru! Tabara a fost posibila datorita eforturilor depuse de catre staf-ul Asociatiei Werdnig Hoffman si voluntarii lor, precum si prin oamenii inimosi care au ajutat asociatia prin diferite sponzorizari atat materiale cat si financiare! Le multumim din suflet lor, si celor care au fost alaturi de noi pe durata celor 10 ani! A fost a X-a tabara si ultima de acest gen, dar cum se spune, unele lucruri i-au sfarsit pentru a face loc altor lucruri frumoase! Si cu siguranta activitatile asociatiei vor continua! Pana atunci va multumim tuturor pentru minunatele amintiri pe care le-am trait impreuna! Cu totii sunteti de nota 10! a taberei de vara pentru tineri cu dizabilitati de la Bobald,, relatează Robert Veres.

 

Lasati un comentariu