Victorie la scor, dar fără Moş în meciul următor

• publicat la: 20 martie 2010

Victoria Carei a trecut cu 7-0 de Unirea Pişcolt, în primul meci al returului, dar Moş Flaviu a luat al patrulea cartonaş galben şi pierde meciul din etapa următoare contra Olimpiei Căuaş.

Chiar dacă a avut parte de şapte goluri, de o sumedenie de alte ocazii şi de o eliminare, singurul moment important al meciului dintre Victoria Carei şi Unirea Pişcolt, din această după-amiază, s-a petrecut în minutul 85. Atunci, arbitrul Ovidiu Mazilu i-a acordat un cartonaş galben lui Flaviu Moş, al patrulea în acest sezon, echivalent cu o etapă de suspendare. Mijlocaşul careian va absenta în jocul contra Olimpiei Căuaş, de sâmbăta viitoare!

Frustrarea jucătorului s-a putut vedea prin gesturile, care au urmat atenţionării. În acelaşi timp, însă, e greu de înţeles ce l-a determinat să încerce o deposedare decisivă, la centrul terenului, când scorul era 6-0 pentru Victoria, dar şi decizia antrenorului Tabi Zsolt de a-l păstra în teren, expus.

Meciul în sine a fost la discreţia Victoriei,chiar dacă scorul la pauză a fost doar 1-0, gol Balogh în minutul 20. Până la desprindere careienii au ratat prin Dascăl, singur cu portarul, în minutul 7 şi prin Alexuţan, în minutul 11.

Ocaziile mari şi ratările monumentale au urmat şi după gol. Acelaşi Dascăl, extrem de imprecis şi dezordonat, a ratat două fantastice oportunităţi de a majora scorul în minutele 23 şi 25, prin Ozvath în minutul 24 şi prin Moş, în minutul 28, după o acţiune în care a trecut de cinci adversari, dar a şutat, din cădere, alături.

După pauză Victoria s-a dezlănţuit, profitând de căderea fizică a oaspeţilor. Hagen a făcut 2-0, în minutul 66, din 11 metri, Bertok a marcat pentru 3-0 în minutul 76, cu un şut inteligent de la 18 metri, peste portarul oaspeţilor. Gnandt a driblat pe flancul drept tot ce a întâlnit şi şutat sec pentru 4-0, în minutul 78, iar Dascăl a marcat, evident din penalti, în minutul 82, şi tabela arăta deja un 5-0 mult mai aproape de realitatea din teren. Gnandt, omul meciului,  a semnat pentru 6-0, fază identică cu primul său gol, iar Hagen Arnold, căpitanul echipei, a închis tabela, în minutul 89, după un contraatac rapid.

Victoria Carei: Pop (minutul 45 Cionca) – Balogh, Moş, Hagen, PetzerRoşu (minutul 70 Bertok), Alexuţan (minutul 60 Pintea), Moca (minutul 65 Kopriva Tamas), Gnandt Erik, Ozsvath Szabolcs (minutul 75 Baumgartner ), Dascăl. Antrenor: Tabi Zsolt.

Jucătorul meciului: Gnandt Erik