Trofeul Festivalului “DANŢU’ MÂNÂNŢĂILOR” ajunge la Carei. Lista premianţilor

• publicat la: 5 November 2017
Trofeul Festivalului “DANŢU’ MÂNÂNŢĂILOR” ajunge la Carei. Lista premianţilor

Duminică 5 noiembrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor, în organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare a avut loc cea de-a VII- a ediție a Festivalului concurs județean de folclor ”Danțu’ Mânânțăilor”.

Festivalul concurs județean de folclor “DANŢU’ MÂNÂNŢĂILOR”, se adresează elevilor din școlile generale din județ, și se desfășoară pe două categorii de vârstă:  clasele 0 – IV și clasele V – VIII, pe mai multe secțiuni.

Acest festival are scopul de a stimula în rândul elevilor interesul pentru păstrarea şi punerea în valoare a tradițiilor, a creaţiilor populare, acostumului popular, precum descoperirea, cultivarea şi promovarea tinerilor interpreţi vocali, instrumentişti şi a formaţiilor de dansuri populare, precum şi a ansamblurilor folclorice de copii.

Prin acest festival se propune dezvoltarea relaţiilor interetnice, păstrând identitatea culturalã a fiecărei zone folclorice şi promovarea valorilor acestora.

Juriul din acest an a fost format din: Leontina Dorca- președinte, Vasile Conioși Mesteșanu, Mara Pușcaș, Maria Carmen Sas, Szarvas Károly, Emanuel Silaghi și Aurel Fanea – membrii.

Premianții celei de-a VII- a ediții a Festivalului Folcloric Județean „Danțu’ mânânțăilor”

Trofeul Festivalului

Grupul de fluierași IEDERA PITICI de la Școala Gimnazială Vasile Lucaciu din Carei

Soliști vocali

Clasele 0- IV

Premiul I – BUTA MAIA de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – NEGREA AIDA MARIA PARASCHIVA de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul III – GODZSA SABOU LUCA de la Palatul Copiilor Satu Mare

Mențiune- FEHER ANAMARIA din Turț

Mențiune- Ciorba Sara Alexandra de la Palatul Copiilor Satu Mare

 

Soliști vocali

Clasele V-VIII

Premiul I – BUHAI PETRUȚA -de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – Molnar Carina de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul III – NICOARĂ CASIAN de la Palatul Copiilor Satu Mare

Mențiune- Micaș Andreea de la Palatul Copiilor SM

Grupuri vocale

Clasele 0-IV

Premiul I- Grupul de tâpuritoare FLORILE TĂRNII de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – Grup vocal Palatul Copiilor Satu Mare

Soliști instrumentiști

Clasele 0- IV

Premiul I- MARCHIȘ ANDREI de la Școala Gimnazială BĂLCESCU- PETOFI din Satu Mare

Premiul II- GEREBENES MIRABELLA din Carei

Premiul III- NEGRU ȘTEFANIA de la Școala Gimnazială Mircea Eliade

Mențiune – HARMATHI BIBORKA din Carei

Soliști instumentiști

Clasele V- VIII

Premiul I- FILIMON ANDREI de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul I- MARIO FARCAU de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul II- GOROG ANITA din Carei

Premiul II- GOSTE IULIAN de la Palatul Copiilor Satu Mare

 

Grupuri instrumentale

Clasele 0- IV

Premiul I – Formația de țitere REKETTYE din Carei

Grupuri instrumentale

Clasele V- VIII

Premiul I – Formația de țitere REKETTYE din Carei

Premiul II – Grupul instrumental de la Palatul Copiilor Satu Mare

Formații coregrafice

Clasele 0- IV

Premiul I- Formația de dansuri FLORI DE CODRU de la Școala Gimnazială Tășnad

Premiul II- Formația de dansuri FLORILE TURȚULUI de la Liceul Anghel Saligny din Turț

Premiul III- Formația de dansuri VATRA PITICI de la Școala Gimnazială din Santău

 

Formații coregrafice

 Clasele V- VIII

Premiul I- Formatia de dansuri maghiare de la Școala Gimnazială Nadișu Hododului

Premiul II- Formația de dansuri MUGURAȘII de la Școala Gimnazială din Giorocuta

Premiul II- Formația de dansuri GEMEINSAM de la Liceul Teoretic Johann Ettinger

Premiul III- Formatia de dansuri VATRA PITICI de la Școala Gimnazială din Santău

Premiul III- Formatia de dansuri FLORILE TĂRNII de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Mențiune- Formația de dansuri a Școlii Gimnaziale Vama

Lasati un comentariu