Numeroase premii pentru elevii de la Teoretic la concursul judeţean de recitări

• publicat la: 14 January 2014
Numeroase premii pentru elevii  de la Teoretic la concursul judeţean de recitări

Filarmonica de Stat “Dinu Lipatti” din Satu Mare a găzduit, luni 13 ianuarie 2014,prima editie a Concursului judeţean de recitare si interpretare ””Darul ce ni s-a făcut prin Eminescu….”,in organizarea  Inspectoratului  Scolar Judetean Satu Mare.

Au fost prezenti  prefectul Eugeniu Avram, primarul municipiului Satu Mare , dr. Dorel Coica, viceprimarul Marcela Papici, inspector scolar general, Mariana Roman, din partea Consiliului Judetean, director de cabinet, Claudiu Sulea.

      Concursul a fost structurat pe doua sectiuni: „Ipostaze Lirice” și „Ipostaze muzicale”. S-au inscris in competitie  elevi de la cele mai prestigioase colegii nationale ;şi licee ,care au au impresionat juriul prin recitări pline de emotie si transpuneri în vremurile din perioada marelui poet, Mihai Eminescu. Momentele artistice au fost sutinute de Bogdan Bratis, elev al Colegiului National “Doamna Stanca” si Hermina Hotca, eleva la Liceul de Arta “Aurel Pop”.

Juriul,condus de prof. univ. dr. George Achim,a fost  format din conf. univ. dr. Mircea Fărcaș,  Sorin Oros, director al Teatrului de Nord Satu Mare, Nicu Sever Miclăuș, profesor de muzică la Palatul Copiilor Satu Mare, Lacrima Teocan, director al Bibliotecii Județene Satu Mare ,Nagy Orban, actor la Teatrul de Nord Satu Mare.
“”Personalitatea coplesitoare a lui Eminescu ne impresionează nu numai prin inteligenţă, ci si prin curiozitatea intelectuală, cultura de nivel european si farmecul limbajului. Sunt remarcabile, in toată creatia sa, inălţarea filosofică, viziunea cosmică si mitologica asupra omului, capacitatea de a fi inteligibil oricărui cititor, fără ca prin aceasta să scadă sau să epuizeze intelesurile ei”“,afirma  inspector scolar de specialitate, prof. dr. Natalia Bolos.

Elevi ai Liceului Teoretic din Carei s-au înscris la ambele categorii, fiind pregătiți de profesorii Rodica Pop,Alina Iacobuț, Liliana Sorian, Dana Pop, Magdalena Pakai și Vlad Pașca. La secțiunea recitări au participat elevii: Patricia Borbely, Roxana Mihaly, Alexandra Onețiu, Claudian Șiman, Sergiu Fogaș, Dan Coșarcă. Au intrat în competiție cu interpretări muzicale pe versuri de Eminescu elevii Bianca Ostatea, Larisa Latiș, Andrada Spanci, Virgil Sava, Levente Copos și Robert Bodor.

Elevii careieni au  reusit şi de această dată să  impresioneze juriul prin prestatia lor care le aduce de fiecare dată o pozitionare pe una din treptele podiumului de la orice competitie.Să nu uităm că marele premii de la Recitatio  sunt ale tinerilor de la Teoreticul careiean.

Astfel,au obtinut Mentiune  Alexandra Onețiu și Sergiu Fogaș,din clasa a XI-a. Roxana Mihaly și Claudian Șiman s-au clasat pe locul III iar pe locul II s-au clasat Bianca Ostatea, Larisa Latiș, Andrada Spanci, Virgil Sava, Levente Copos și Robert Bodor ,la secțiunea „Ipostaze muzicale”.

    Premiu presedintelui  Juriului s-a indreptat către  Patricia Borbely,din clasa a IX-a , la secțiunea „Ipostaze Lirice.

Rezultate Concurs județean “Darul ce ni s-a facut prin Eminescu…”

Secțiunea -  IPOSTAZE LIRICE

Premiul I           Biro Anda – Colegiul National Doamna Stanca

                        Fedorca Horea – Colegiul Economic Gheorghe Dragos

Premiul II         Haidu Henrietta – Colegiul National Kolcsey Ferenc

                        Coza Dan – Colegiul National Mihai Eminescu

Premiul III        Șiman Claudian – Liceul Teoretic Carei

                        Mihali Roxana – Liceul Teoretic Carei

Premiul special al juriului           Ținca Gabriela – Colegiul Economic Gheorghe Dragos

                                                Bărbuș Denisa – Colegiul National Ioan Slavici

Mențiuni         Ahmed Iosif – Colegiul National Ioan Slavici

                        Fogaș Sergiu – Liceul Teoretic Carei

                        Onețiu Alexandra – Liceul Teoretic Carei

Secțiunea – IPOSTAZE MUZICALE

Premiul I           Kincses Mark – Liceul de Arta Aurel Popp

                        Barbul Andra – Liceul de Arta Aurel Popp

Premiul II         Iepure Iulia – Colegiul National Doamna Stanca

                        Grupul vocal al Liceului Teoretic Carei

Premiul III        Szilagyi Ingrid – Colegiul National Doamna Stanca

Florian Mara – Liceul de Arta Aurel Popp

Mențiuni         Gherman Patricia – Colegiul National Ioan Slavici

                        Fernea Tincuța – Colegiul National Mihai Eminescu

                        Alesuțan Codruța – Colegiul National Mihai Eminescu

                        Grup Folk Gala – Colegiul National Mihai Eminescu

                        Tyukodi Rebeka – Colegiul Economic Gheorghe Dragos

Lasati un comentariu