Desant UDMR la Ziua Leader la Carei. Standul municipiului Carei doar cu peretare în limba maghiară

• publicat la: 24 iunie 2025
Desant UDMR la Ziua Leader la Carei. Standul municipiului Carei doar cu peretare în limba maghiară

La Carei au revenit vremurile de tristă amintire când românii erau sub ocupația imperiului austro-ungar sau a hortyst. La standul municipiului Carei amenajat cu prilejul Zilei Leader nu a existat niciun obiect tradițional românesc ci doar peretare cu scrisuri ungurești.

Acesta este respectul acordat românilor din Carei de o conducere exclusiv UDMR. Regretabil este că niciun consilier local nu a luat atitudine fapt  ce denotă servilismul lor față de UDMR.

Nici din greșeală nu a fost invitat să participe pe scenă, la deschidere, vreun demnitar român din județul Satu Mare. A fost doar între ei, udemeriștii.

Pentru astfel de semnalări ale realității careiene suntem raportați și cenzurați pe paginile rețelelor sociale. Nici cenzura și nici blocarea conturilor nu rezolvă însă problema cruntei discriminări la care sunt supuși românii din Carei.

 

Ziua LEADER la Carei. Standuri ale unor localități membre GAL cu simbolurile Ungariei

Primarul Monica Giurgiu Kovacs a participat la eveniment alături de tatăl ei, evazionistul Kovacs și a fost prezentată ca primar deși nu avea însemnele de primar la fel cum nu le avea nici președintele CJ Satu Mare, Pataki Csaba, unchiul ei. Deci din familie se trage aversiunea față de tricolorul românesc nu și față de avantajele financiare de care beneficiază de la statul român.

Buletin de Carei,

portal românesc  de știri, cu administratori amenințați cu moartea pe rețelele sociale

  • Buletin de Carei se confruntă cu cenzura pe rețelele de socializare și pe internet. 

  • Intrați zilnic direct pe site pentru a vă informa. Contactați-ne: AICI

    .

 

 

Lasati un comentariu