Câștigătorii concursului RECITATIO Satu Mare

• publicat la: 15 mai 2024
Câștigătorii concursului RECITATIO Satu Mare

Centrul Județean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, în colaborare cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR) – filiala Satu Mare, Cenaclul „Cronograf”, a organizat miercuri 15 mai 2024, la Casa Meșteșugarilor, cea de-a XVI- a ediție a concursului de recitări din lirica poeților sătmăreni „RECITATIO”.

Au luat cuvântul: Robert Laszlo – managerul C.J.C.P.C.T. Satu Mare, Felician Pop – președintele U.Z.P.R. – filiala Satu Mare, Năstaca Scopeț –inspector școlar pentru limba și literatura română și Loredana Știrbu – președintele juriului.

Anul acesta s-au înscris peste 50 de elevi din județ, președintele juriului a fost Loredana Știrbu, iar membrii: Felician Pop, Anca Soponar, Gheorghe Cormoș, și Cornelia Bălan Pop.

Programul artistic a fost susținut de către tânărul cantautor de muzică folk – Adrian Lupescu. Concursul de recitări din lirica poeților sătmăreni „Recitatio” se adresează elevilor de gimnaziu (clasele VII-VIII), și celor de liceu, desfășurându-se pe două secţiuni: interpreţi individuali şi grupuri de recitatori. Grupurile de recitatori pot prezenta un colaj din poeziile unui singur poet sau a mai multor poeţi sătmăreni, cu acompaniament muzical sau fără. Din păcate, nici în acest an nu a fost reprezentat Careiul.

Lista premianților:

Marele Premiu:

Yanna Murășan de la Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, clasa a XII – a, profesor coordonator – Ioana Leiti

Individual:

Premiul I

Hanțig Leontin de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, clasa a IX- a, profesoor coordonator -Anca Teodora Andreescu

Premiul II

Szemak Viola Tamara, de la Liceul Teologic „Ham Janos”, clasa a X- a, profesor coordonator Heinrich Andrea

Premiul III

Patrick Csizar, de la Colegiul Național „Ioan Slavici”, clasa a XI- a

Premiul Cenaclului „Cronograf”

Szenuka Samira Mara de la Școala Gimnazială „Gellert Sandor” Micula, clasa a VII- a, profesor coordonator – Bejera Horvat Adriana

Premiul lunarului Szamos

Loga Szilard Aron de la Colegiul Național ,,Kőlcsey Ferenc”, clasa a X- a, profesor coordonator- Daniela Anderco și Fazekas Katalin

Premiul Cenaclului „Alfazet”

Rainhard Robert de la Liceul cu Program Sportiv, clasa a IX- a

Premiul Scriitorilor de Nord Vest

Bocrici Alessio, de la Școala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a VI- a, profesor coordonator- Nicoleta Daniela

Premiul Revistei „Sugarut”

Péter Ivett, de la Liceul „Kölcsey Ferenc”, clasa a X- a, profesor coordonator- Fórizs Enikő

Premiul U.Z.P.R. – filiala Satu Mare

Erdei Melisa Gabriela de la Liceul Tehnologic „Ioniță G. Andron” Negrești Oaș, clasa a IX – a, profesor coordonator Georgeta Roșu

Grupuri:

Premiul I

Vocile:

Deme Adriana, Branic Bianca, Canalasi Aliseea,Valkai Georgiana, de la Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Satu Mare, profesor coordonator – Carol Erdos

Premiul II

Opriș Luca, Crișan Cristian, Șuta Raul, Tripon Miruna, de la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Satu Mare, profesor coordonator – Laura Marina Cerghes

Premiul III

Mario Mureșan, Ștefania Paraschiva Priala și Abou – Madi Giorgio de la Liceul de Arte,, Aurel Popp” Satu Mare, profesor coordonator – Ileana Bonta

Lasati un comentariu